17 PAŹ 2016

Zapraszamy do lektury Oficyny Saturnowskiej

Bieżący numer informatora muzealnego otwiera rekomendacja zakupu najnowszej publikacji wydanej przez Muzeum Saturn autorstwa wybitnego znawcy epoki napoleońskiej prof. Dariusza Nawrota, a zatytułowanej „Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 r. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego”. Przedstawiająca lata burzliwych zawirowań politycznych rozgrywających się na terenie tzw. Nowego Śląska na początku wieku XIX, których areną była także Czeladź książka, ma szansę stać się prawdziwym bestsellerem, tym bardziej, że dotychczas wątki te ledwie zostały zbadane. Uwadze czytelników polecamy również artykuł przybliżający zarys dziejów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” gniazdo Czeladź oraz wręcz nieocenione zasługi jego członków dla upowszechniania zdrowego stylu życia. W numerze nie zabrakło tematu dyskusyjnego związanego z czeladzką „czarownicą”, czyli Katarzyną Włodyczkową, która straciła życie w wyniku intrygi swoich sąsiadów. Przywołane w oparciu o badania naukowe rzeczywiste fakty z jej życia pozwalają na wyrobienie sobie własnej opinii w tej wywołującej do dzisiaj liczne kontrowersje sprawie. Natomiast w związku ze zbliżającym się dniem 1 listopada polecamy nie dość, że zaznajomić się z zaproszeniem do wzięcia udziału w drugiej kweście organizowanej na rzecz renowacji czeladzkich zabytkowych grobów, lecz zwłaszcza lekturę tekstu opisującego wymierne efekty poświęcenia ubiegłorocznych kwestarzy i ofiarności darczyńców w postaci odnowionego nagrobka proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ludwika Sataleckiego.

Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o minionych wydarzeniach muzealnych, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na ostatni kwartał 2016 roku.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Oficyna Saturnowska.

Zachęcamy do czytania