12 STY 2018

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

Najnowszy numer kwartalnika muzealnego otwiera rekomendacja wciąż jeszcze prezentowanej wystawy „Świat toruńskiego piernika”, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Jak magnes przyciąga grupy szkolne i przedszkolne, a także całe rodziny. Dość powiedzieć, że niemal wszystkie czeladzkie przedszkola skorzystały z zaproszenia. Gościliśmy ponadto milusińskich z Sosnowca, Katowic, Bytomia i Tychów.

W numerze nie zabrakło jednakże tekstów historycznych. Jeden z nich przedstawia, nieznaną dotąd szerzej, sylwetkę znakomitego fachowca inżyniera Henryka Siwczyńskiego, który jako trzeci z kolei piastował funkcję naczelnego dyrektora kopalni węgla kamiennego „Saturn”, drugi natomiast porusza znaczenie pracy wykonywanej przez kobiety w przemyśle górniczym.

W listopadzie odszedł na zawsze pierwszy dyrektor i organizator Muzeum w Sosnowcu, przyjaciel naszej instytucji - Zbigniew Studencki. Z głębokim smutkiem żegnamy Go wspomnieniem pośmiertnym.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie Muzeum Saturn, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa.

Warto czytać.