Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

02 LIP 2018

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

 

Z ogromną satysfakcją przekazujemy dwudziesty szósty numer „Oficyny Saturnowskiej”. Ci spośród Państwa, którzy interesują się trwającą nieprzerwanie od sześciu lat historią naszego informatora muzealnego zapewne rozpoczną lekturę od pierwszego tekstu rekomendującego najnowszą inicjatywę polegającą na organizacji cyklicznych spotkań poświęconych rozmaitym aspektom życia czeladzian na przestrzeni ubiegłych dwóch stuleci, których tytułową postacią łączącą zarazem wszystkie ich odsłony będzie Piotr Paweł Dehnel – sztygar kopalni „Saturn” i działacz niepodległościowy.

Uwadze czytelników polecamy również artykuł przybliżający zarys dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej utworzonej 5 lipca 1908 r. przy kopalni „Czeladź”.

Podróż w przeszłość, do lat dzieciństwa naszych dziadków, poznania historii dnia codziennego - tak zwyczajnej, a tak niezwykłej prezentuje obszerny tekst, w którym czytający odnajdą wiele ciekawostek odkrywających tajniki domowej kuchni, a to w związku z eksponowaną (jeszcze do końca lipca) wystawą pod magicznie brzmiącym tytułem „Alchemia kuchni”. Ekspozycja, która towarzyszyła 8. Czeladzkiej Nocy Muzeów jest prawdziwym hitem wystawienniczym urzekając wszystkich zwiedzających zgromadzonymi eksponatami, jak i aranżacją, udanie przy tym rozbudzając niekłamaną fascynację.

Interesujące uzupełnienie bieżącego numeru pisma stanowi szkic napisany gościnnie przez specjalizującego się w dwudziestowiecznych dziejach Bena Benczewa, koncentrującego się zasadniczo w swych badaniach na problematyce funkcjonowania komunizmu oraz jego oddziaływania na społeczeństwo. Dbałość o historyczne detale i wyczucie stylistyczne znajdujące swój wyraz w oparciu o źródło z epoki sprawiają, że dla każdego pragnącego poznać szerokie spektrum codzienności Czeladzi z drugiej połowy lat 40. XX wieku tekst może stać się zachętą nie tylko do poznania tuż powojennej przeszłości naszego miasta, lecz i do jej zrozumienia.

Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o minionych wydarzeniach muzealnych, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na trzeci kwartał 2018 roku.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kopalni Kultury, Cafe Desa oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa - Oficyna Saturnowska.

Zachęcamy do czytania!

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl