04 PAŹ 2019

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera podsumowanie pikniku historycznego podczas którego uczestnicy wzięli udział w jednej z bitew granicznych – wtargnięcia zwiadowców niemieckich na tereny kopalni Saturn 9/10 marca 1919 roku. Wewnątrz znajdziemy również fotorelację rekonstrukcji historycznej autorstwa Marek Mierzwa.

Interesujące uzupełnienie bieżącego numeru pisma stanowi szkic Krzysztofa Jurka przybliżający wydarzenia z marca 1919 roku wraz z zaznaczonym tłem polityczno-historycznym tego wyjątkowo burzliwego okresu w dziejach Polski.

Uwadze czytelników polecamy także artykuł dotyczący najnowszej ekspozycji muzealnej „Czeladź w projektach architektonicznych” będącej zwieńczeniem kilkuletnich badań w zakresie czeladzkiego budownictwa. Pozostając w tematyce architektury naszego miasta, rekomendujemy szkic będący zapowiedzią kolejnej wystawy „Drewniana Czeladź. Miasta którego już nie ma?” – efektu projektu badawczego realizowanego przez Towarzystwo Powszechne Czeladź przy wsparciu merytorycznym Muzeum. Na podróż w czasie, kiedy ponad 95% zabudowy stanowiły drewniane domy, stodoły czy komórki zapraszamy już 18 października.

Numer wieńczy zaproszenie do wspólnego kwestowania na rzecz ratowania czeladzkich nagrobków i ocalenie ich od zapomnienia.

Na kolejnych stronach Oficyny ponadto zaproszenia do skorzystania z urozmaiconej oferty przedsięwzięć edukacyjno – artystycznych Muzeum Saturn i Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia przygotowanej na ostatni kwartał 2019 roku.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi, Kopalnia Kultury, Cafe Desa, Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia", kiosku M.E.R.S.I. oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/wydawnictwa/ROK_2019

Zachęcamy do czytania.