10 KWI 2020

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy numer kwartalnika muzealnego wyjątkowo pojawi się tylko w wersji elektronicznej. Oficynę Saturnowską otwiera artykuł poświęcony 75. rocznicy powrotu Dzieci Potulic do Czeladzi. Jak co roku żyjący uczestnicy historycznych wydarzeń spotkali się w tym szczególnym dla nich dniu szczęśliwego powrotu do domu 19 lutego pod obeliskiem Pamięci Dzieci Potulic, usytuowanym w pobliżu siedziby Muzeum Saturn.

W numerze nie zabrakło wspomnień dotyczących 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Szkic został uzupełniony listą czeladzian – ofiar zbrodni katyńskiej, nad którą wciąż trwają prace naukowo-badawcze.

Interesujące uzupełnienie bieżącego numeru pisma stanowi szkic przybliżający postać Józefa Serafina, kapelmistrza Górniczej Orkiestry Dętej kop. „Czeladź”.

Uwadze czytelników polecamy artykuł o wielkim nieznany czeladzkiej architektury. Biografia Antoniego Lufta kryje w sobie wiele tajemnic, część z nich została odkryta na szpaltach wydawnictwa.

Zapraszamy do lektury: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/wydawnictwa/ROK_2020