30 CZE 2020

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Z ogromną satysfakcją przekazujemy kolejny numer „Oficyny Saturnowskiej”. Ci spośród Państwa, którzy interesują się trwającą nieprzerwanie historią naszego informatora muzealnego zapewne rozpoczną lekturę od pierwszego tekstu poświęconego procesom odbudowy samorządności w naszym mieści oraz narodzin samorządu gminnego.

Uwadze czytelników polecamy również artykuł przybliżający powiat oczami okupanta będący jednocześnie zapowiedzią jesiennej wystawy prezentującej niepublikowane fotografie powiatu będzińskiego wykonane przez Niemców w czasie okupacji.

Interesujące uzupełnienie bieżącego numeru pisma stanowi szkic napisany gościnnie przez pracownika IPN Oddział w Katowicach - Bena Benczewa przybliżający postać Jana Czerwińskiego.

W numerze nie zabrakło informacji o wyszukiwarce grobów cmentarza żydowskiego przy ul. Będzińskiej, powstałej dzięki współpracy Miasta Czeladź, Muzeum Saturn, zagranicznych środowisk żydowskich oraz żmudnej i drobiazgowej pracy Fundacji Brama Cukermana. Strona internetowa http://jewishcemetery.czeladz.pl/, na której dostępna jest wyszukiwarka grobów pochowanych na cmentarzu osób to oryginalne dokonanie, z którego szczególnie jesteśmy dumni i które na pewno wyróżni Czeladź i czeladzki kirkut na tle wielu takich miejsc w Polsce.

Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o minionych wydarzeniach muzealnych w ramach działań KLIK-SATURN, a także zaproszenia do skorzystania z oferty kulturalnej przygotowanej na okres wakacyjny.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kopalni Kultury, Cafe Desa oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa - Oficyna Saturnowska.

Zapraszamy do lektury: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/wydawnictwa/ROK_2020