23 GRU 2020

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Z ogromną satysfakcją przekazujemy ostatni numer „Oficyny Saturnowskiej” w 2020 roku. Lekturę warto rozpocząć od tekstu stanowiącego podsumowanie minionego roku. Żegnamy go z ulgą, bez żalu, żywiąc nadzieję, że rok nadchodzący będzie zdecydowanie lepszy od bieżącego.

Uwadze czytelników polecamy również gościnny artykuł Prof. Dariusza Nawrota dotyczący setnej rocznicy odsłonięcia pierwszego Pomnika-Mauzoleum poświęconego powstańcom śląskim, który w 1920 r. został wzniesiony w Sosnowcu, w centralnym miejscu cmentarza katolickiego przy ul. Smutnej.

Rekomendujemy ponadto esej opisujący Antoniego Lufta – enigmatycznego mistrza czeladzkiej architektury. Postać ta pojawiła się w naszych badaniach naukowych po raz pierwszy w 2014 roku, podczas gromadzenia materiałów do publikacji dotyczącej historii i architektury kopalni „Saturn”.

Na szpaltach Oficyny ponadto stały cykl „Lektury Hieronima” w którym polecamy dwie najnowsze pozycje wydawnicze:  „Udział mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r.” - nowa broszura edukacyjna Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego oraz tomik poetycki uznanej twórczyni, czeladzianki, Barbary Gruszki- Zych pt. „Mój cukiereczek”.

Wydawnictwo bezpłatne dostępne w siedzibie placówki, Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kopalni Kultury, kiosku M.E.R.S.I. oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Wydawnictwa - Oficyna Saturnowska - http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/wydawnictwa/ROK_2020

Zachęcamy do czytania!