Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

04 LIP 2016

Zapraszamy do lektury Oficyny Saturnowskiej

 

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera zapowiedź szczególnego tematu przewodniego jesiennych wydarzeń kulturalnych, a związanego z epoką napoleońską i wydarzeniami rozgrywającymi się w owym czasie, które nie ominęły także Czeladzi i które w rezultacie legły u podstaw kształtowania się naszej, zagłębiowskiej tożsamości. Uwadze czytelników polecamy też fabularyzowaną opowieść przybliżającą okoliczności wykonania wyroku na rosyjskim żandarmie o nazwisku Wołkow. W bieżącym roku przypada 110. rocznica tego – nomen omen –majowego zamachu. Niewątpliwie warto jeszcze zaznajomić się z  pierwszymi wynikami realizowanego obecnie projektu dotyczącego zebrania, w miarę możliwości, wszystkich informacji o czeladzkich ofiarach niemieckich represji z okresu II wojny światowej.

W numerze nie zabrakło również przedstawienia najnowszej inicjatywy muzealnej, tym razem adresowanej tylko do dzieci w wieku 4-10 lat, funkcjonującej pod jakże wymowną nazwą Muzealny Klub Juniora. Pośród innych szkiców rekomendujemy ponadto lekturę tekstu będącego podsumowaniem tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Czeladzi, a także zawiadomienia o rozpoczęciu prac konserwatorskich przy jednym z najbardziej wartościowych nagrobków na cmentarzu parafialnym. Renowacja grobu historycznego proboszcza czeladzkiej parafii ks. Ludwika Sataleckiego jest możliwa dzięki ofiarności darczyńców, którzy wsparli pierwszą publiczną kwestę przeprowadzoną w dniach 31 X-1 XI 2015 r. na wspomnianym cmentarzu.

Na szpaltach Oficyny dodatkowo informacje o minionych wydarzeniach muzealnych, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na trzeci kwartał 2016 roku.

Wydawnictwo bezpłatne, dostępne w siedzibie placówki, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w wersji elektronicznej w zakładce – Oficyna Saturnowska.

Zachęcamy do czytania

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl