19 WRZ 2016

Zapraszamy na Wieczór Francuski

W czwartek, 22 września, zapraszamy do Muzeum Saturn na wielkie święto historii i kultury francuskiej. Wieczór Francuski będzie drugą tego typu imprezą po cieszącym się ogromnym zainteresowaniem Wieczorze Włoskim, który odbył się w naszej instytucji w styczniu tego roku. Na początek poznamy historię kontaktów polsko-francuskich oraz genezę osiedlania się Francuzów w Zagłębiu Dąbrowskim. Efekty swoich dociekań przedstawi romanistka, Olga Lubecka, dzięki której dowiemy się także o roli Francuzów w historii Czeladzi. Po dawce wiedzy nasi gości otrzymają solidną dawkę melodyjnej jak żadna inna – muzyki z kraju nad Sekwaną. W trakcie wieczoru uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zwiedzenia wystawy „Z Napoleonem i przeciw Niemu”, wypożyczonej w Haus Schlesien w niemieckim Königswinter, dotyczącej ważnej dla dziejów Zagłębia, epoki napoleońskiej.

Impreza wpisuje się także w obchodzony w 2016 roku w naszym mieście „Rok Francuski w Czeladzi”.

Zapraszamy serdecznie! Startujemy o godzinie 17:00!