11 PAŹ 2016

Zapraszamy na promocję książki prof. Dariusza Nawrota

Co wspólnego miał Napoleon z Czeladzią? Jak Zagłębie Dąbrowskie znalazło się w Księstwie Warszawskim? Czym był Nowy Śląsk? Jak wydarzenia z lat 1806-1807 zainicjowane przez mieszkańców Zagłębia wpłynęły na historię? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź w najnowszej książce profesora Dariusza Nawrota, pracownika Uniwersytetu Śląskiego, wydanej przez Muzeum Saturn. Publikację tę, zatytułowaną „Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego” już teraz można określić mianem bestsellera, który powinien znaleźć się na półce każdego miłośnika lokalnej historii, przede wszystkim z uwagi na jej oryginalny pod względem badawczym charakter. Wydawnictwo wypełnia bowiem lukę w historiografii, opisując wydarzenia nieporuszane dotychczas w literaturze, a mające fundamentalne znaczenie dla narodzin nowego regionu, który w połowie XIX wieku otrzyma nazwę Zagłębie Dąbrowskie. Książka wydobywa także z pomroków dziejów sylwetki anonimowych dotąd bohaterów lokalnej historii, którym zawdzięczmy taki a nie inny rozwój wypadków.

Na spotkanie z autorem promujące książkę zapraszamy w piątek, 14 października o godzinie 17:00, do Muzeum Saturn. Wieczór wzbogaci wykład profesora, przywołujący barwne wydarzenia z lat 1806-1807.