15 LUT 2021

Zapraszamy na wystawę

Bolszewika bij! Czeladzianie wobec wojny z Rosją Sowiecką 1920 r. – to tytuł ekspozycji aktualnie prezentowanej we wnętrzach muzealnych. Złożyły się na nią panele wystawiennicze przygotowane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, a także Muzeum Saturn w oparciu o materiały archiwalne pochodzące z własnych zasobów, jak też Centralnego Archiwum Wojskowego, Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi oraz osób prywatnych.

Istotną część wystawy stanowi wątek czeladzki poruszający zagadnienie postaw mieszkańców naszego miasta wobec konfliktu polsko-sowieckiego, zaciągu czeladzian do Armii Ochotniczej oraz wydatnej pomocy społecznej dla walczących, jak i rannych żołnierzy.

Ekspozycja uzupełniona o militaria i historyczne oporządzenie żołnierskie użyczone przez Zagłębiowskie Muzeum Militariów DRAGON pozostawia ogromne wrażenie.

Bolszewika bij! Czeladzianie wobec wojny z Rosją Sowiecką 1920 r.