Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

10 LUT 2020

Znaki zodiaku w synagogach

Znaki zodiaku należą do jednych z najciekawszych motywów w sztuce synagogalnej, a ich znaczenie jest szerokie i nawiązuje przede wszystkim do miesięcy żydowskiego kalendarza. Obecnie w Polsce zachowało się 8 synagog z pełnym lub tylko częściowym cyklem zodiakalnym. Wśród nich między innymi Dom Modlitwy Mizrachi w Będzinie.  

Miały być antidotum na złe moce i zapewnić szczęście. W literaturze przyrównywano życie ludzkie do kolejnych zodiaków, przypisując im charakterystyczne przymioty takie jak siła, delikatność czy niewinność. W przypadku większości symboli to, co przedstawiano, było zgodne z nazwą konstelacji. Jednakże wśród tradycyjnych wizerunków można zauważyć krokodyla, kurę czy centaura. Dlaczego?

Na nurtujące pytania dotyczące malarskich motywów w synagogach odpowiedział gościom, licznie zgromadzonym w salach Muzeum, Sławomir Pastuszka – historyk, judaista i społecznik, znawca historii Żydów w Górnym Śląsku, epigrafiki hebrajskiej oraz sztuki ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego bożnic.

 

Wieczory Historyczne na Saturnie - Baran, byk, panna i krokodyl?

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl