08 STY 2020

Życie codzienne w dawnych sztetlach

Wystawa planszowa "Życie codzienne w dawnych sztetlach" przygotowana przez Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. M. Małego w Chmielniku we współpracy z Archiwum Państwowym w Kielcach ilustruje poprzez unikatowe fotografie ukazuje bogactwo i różnorodność świata żydowskiego.

Wielowątkową ekspozycję uzupełniono o fragmenty utraconego świata czeladzkich Żydów, 10 plansz obrazujących życie powszednie czeladzkiej społeczności żydowskiej przed 1939 rokiem. Za pomocą archiwaliów i dokumentów pokazano codzienność sztetli, obrzędowość oraz zwyczaje żydowskie. Ta wyjątkowa mozaika kulturowa przynosi niepowtarzalną szansę do zajrzenia do intymnej przestrzeni intrygującej po dziś dzień społeczności wyznawców judaizmu.

Ekspozycja dostępna od 10 stycznia do 9 lutego. Wstęp wolny.