16 KWI 2019

…i ślubuję Ci: miłość…

W sobotę, 11 maja, tydzień przed oficjalną Europejską Nocą Muzeów, zapraszamy Państwa na 9. edycję Czeladzkiej Nocy Muzeów. Tematem tegorocznego spotkania będą śluby i wesela, początek nowego etapu życia - wspólnej drogi kobiety i mężczyzny.

W ramach Czeladzkiej Nocy Muzeów wysłuchamy interesujących wykładów dotyczących ślubów władców, wesel ludowych, obowiązującej mody, panujących zwyczajów i fotografii ślubnej. Posłuchamy pieśni i melodii weselnych, a także będziemy mieć niebywałą okazję zapoznać się z wystawą "Księga życia: ślub i wesele", na której zaprezentowane zostaną zdjęcia par, zaproszenia ślubne, listy prezentów, pamiątki ślubne oraz elementy stroju ślubnego. Nie zabraknie również tortu weselnego. Zwieńczeniem wieczoru będzie widowisko muzyczne „Nad dachami Paryża”, gdzie usłyszymy najpiękniejsze miłosne piosenki francuskie do których zatańczy para tancerzy współczesnych.

Program 9. Czeladzkiej Nocy Muzeów:

godz. 14:00

• „Ślubny prezent”, warsztaty zdobienia porcelany dla dzieci i dorosłych (obowiązują zapisy od 6 maja, tel. 32 265 42 98)

od godz. 15:30

• „Jak ślub, to nie w maju!” – o przesądach ślubnych opowie Anna Grabińska-Szczęśniak
  • otwarcie wystawy „Księga życia: ślub i wesele” połączone z kuratorskim zwiedzaniem
  • wykład Bożeny Czwojdrak „Wesela władców Polski” – tradycje zaślubin możnych panów na przestrzeni lat
  • koncert najpiękniejszych piosenek francuskich „Nad dachami Paryża”