Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

  • Znaleziono 405 wiadomości.

Magia i okultyzm w III Rzeszy

Wpływ mistyków, magów i astrologów na ideologię nazistowską jest tematem na ogół pomijanym w publikacjach tratujących o III Rzeszy jako coś mało istotnego, wręcz niepoważnego i nie mającego realnego oddziaływania na zmiany polityczne Niemiec przełomu lat 1919-1945.

Podróż w czasie…

Dnia 16 marca podczas wernisażu wystawy „Czeladź. Obraz miasta dawniej i dziś” w sentymentalną podróż po Czeladzi zabrał nas będziński fotograf Roman Kowenia, który realizując autorski projekt zestawił archiwalne fotografie dawnej Czeladzi autorstwa braci Altman, Wilhelma Kidawy, Bronisławy Kondratowiczowej, Juliusza Kłosa i Jerzego Żymierskiego ze współczesnymi ujęciami miasta.

Spotkania z Tradycją

W dniach od 19 do 27 marca Muzeum Saturn w Czeladzi zaprasza na „Spotkania z Tradycją”. Tematem wiosennych spotkań będą święta Wielkiej Nocy i zwyczaje z nimi związane. Swoją uwagę skupimy na tradycyjnych obrzędach starając się wyjaśnić ich genezę, przebieg oraz współczesną symbolikę. Wykład zobrazuje pokaz fotografii i filmów dotyczących zwyczajów wielkanocnych praktykowanych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

A w Muzeum już wiosna…

Marcowy Muzealny Klub Juniora wprowadził nas w radosną, wiosenną atmosferę bowiem z uwagi na zbliżającą się kalendarzową wiosnę i święta wielkanocne postanowiliśmy ze styropianowych jaj wykonać ciekawe, kolorowe ozdoby. Licznie przybyli na zajęcia uczestnicy, malowali, kleili, ozdabiali cekinami, wstążkami oraz piórkami aż wyczarowali zające, baranki, kurczaki oraz kolorowe, błyszczące pisanki.

Nowa Szwabia, Ufo i inne tajemnice III Rzeszy

Motywem przewodnim najbliższej odsłony Muzealnej Akademii Seniora będą sekrety wojskowej technologii III Rzeszy, raz na jakiś czas przeżywające swój renesans. Skąd się jednak wzięły? Czy możliwe jest, że fala obserwacji latających spodków po II wojnie światowej wiązała się ze zdobyczami techniki wykradzionymi nazistom?

Czeladź. To miasto przyciąga jak magnes.

Muzeum Saturn gorąco zachęca do zakupu oryginalnych pamiątkowych gadżetów w postaci ceramicznych magnesów z historycznymi wizerunkami Czeladzi. W sprzedaży dostępne są trzy wzory wykonane z najwyższą starannością na podstawie archiwalnych fotografii ilustrujących dawny Rynek z Ratuszem, sylwety kościołów barokowego i neoromańskiego oraz panoramę naszego miasta z widokiem na Brynicę.

Coraz bliżej święta

Wszystkich stałych i nowych Juniorów zapraszamy już w najbliższą niedzielę na warsztaty plastyczne o tematyce związanej z Wielkanocą. 11 marca królować będą piórka, wstążki, cekiny, wiosenne barwy i akcenty, z których uczestnicy Muzealnego Klubu Juniora wyczarują ozdoby świąteczne. Jak na Wielkanoc przystało inspiracją będzie wielkanocne jajo. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 13.00.

Szkolne eliminacje do Konkursu Wiedzy o Czeladzi z

Pierwsza runda tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Czeladzi, której motyw przewodni brzmi „Czeladzkie drogi do Niepodległości” odbyła się w dniu 20 lutego. Do szkolnych zmagań przystąpiło 233 piątoklasistów i 163 uczniów kl. II wygasających oddziałów gimnazjalnych.

„Ochotnik” - Rotmistrz Pilecki

Witoldowi Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu.

Przeboje Kabaretu Starszych Panów.

W miniony piątek 23 lutego w ramach „Muzycznych Piątków” w Muzeum Saturn wystąpił Artur Gotz, aktor i wokalista młodego pokolenia. Zagrał ponad 300 solowych recitali w całej Polsce, a także w USA, Australii i Europie. Tym razem zawitał do Czeladzi. Koncert i promocja trzeciej płyty artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz.” zgromadziły szeroką publiczność.

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl