• Znaleziono 235 wiadomości.

• Ostatnia
Wakacje już za nami zatem wracamy do spotkań Muz

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie wakacyjnej przygodzie. Z letnich podróży pozostały bowiem fotografie, przywiezione pamiątki oraz wspomnienia. Kolaż (collage) to technika polegająca na wykorzystaniu, zestawieniu i przyklejeniu do podłoża materiałów i tworzyw różniących się powierzchnią, wielkością, kształtem i kolorem.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa była najkrwawszą wojną, jaką widział i z jaką borykał się świat. W ciągu 6 lat jej trwania (1 września 1939 - 2 września 1945) zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się atak Niemiec hitlerowskich na Polskę.

Warsztaty w ramach Narodowego Czytania 2017

Hafty i wyszycia zdobiły niegdyś tradycyjną odzież i stroje a także bieliznę pościelową i stołową. Poszwy, poszewki, obrusy, serwety i serwetki, ręczniki oraz ściereczki były nieodłącznym elementem posagu panny.

W kręgu chasydów

Nareszcie! Już jest! Wyczekiwana, wypatrywana, wabiąca tajemniczymi nazwami, kusząca oczy. Dynamiczna, intensywna, kolorowa, intrygująca, świadoma swej urody…nowa wystawa w Muzeum Saturn.

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie, określane mianem największej akcji zbrojnej antyhitlerowskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, wybuchło 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

Prehistoryczne bestie na terenie Czeladzi! Co łączy Jamesa Bonda z naszym miastem? To Ci historia - czeladzianie na salonach pary cesarskiej Franciszka Józefa I i Elżbiety Bawarskiej!

77. rocznica „Krwawej środy”

17 lipca 1940 roku w Czeladzi miały miejsce tragiczne wydarzenia, które przeszły do historii pod nazwą „krwawa środa”.

Narracje i obrazy górnicze z Czeladzi

„Świat, który stale mam przed oczami i za którym tęsknię, podobnie jak za kolegami…” Te słowa wypowiedział z nieukrywanym wzruszeniem mieszkaniec naszego miasta – były górnik poproszony o przywołanie wspomnień z pracy w dawnej kopalni „Saturn”.

Ireneusz Wikarek – muzyk o wielu twarzach

Pianista, kompozytor, nauczyciel, dyrygent, aranżer, dyrektor artystyczny Big Bandu TVP – to zaledwie kilka życiowych dróg, którymi podążał Ireneusz Wikarek. Do końca lipca w Muzeum Saturn można oglądać wystawę fotograficzną dedykowaną naszemu krajanowi i będącą realizacją idei uhonorowania roli zmarłego przed 33 laty Ireneusza Wikarka jako znakomitego muzyka.

Muzealna Akademia Seniora

W wtorek 20 czerwca obyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Muzealnej Akademii Seniora. Tematem tegoż spotkania były jadalne rośliny dzikorosnące w Polsce. Dobrawa Skonieczna-Gawlik w sposób niezmiernie interesujący przedstawiła kilkanaście roślin spotykanych na naszych łąkach, lasach i miedzach, które niegdyś stanowiły pożywienie ludności ubogiej, w szczególności na tzw. przednówku.

• Ostatnia