• Znaleziono 394 wiadomości.

• Ostatnia
Nostalgia i Ty

W ramach cyklu „Muzyczne Piątki” 30 listopada o godz. 18.00 mury czeladzkiego muzeum wypełni melodia pełna nostalgii i liryzmu. Na scenie Saturna wystąpi Agnieszka Chrzanowska – piosenkarka, autorka tekstów, sosnowiczanka. Jej utwory są ekspresyjne, zaskakujące. Łagodność i wzruszenie sąsiadują z optymizmem i nieskrywanym urokiem artystki.Zapraszamy na mnogość uczuć.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Nostalgia i Ty
Z genealogią za pan brat

Piątkowe spotkanie z cyklu Wieczorów Historycznych na Saturnie było poświęcone rodzinie, związkom pokrewieństwa i potrzebie odnalezienia własnych korzeni, a tym samym swojej tożsamości. Pani Anna Urgacz-Szczęsna, członek Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego w Sosnowcu opowiedziała o tym gdzie znaleźć potrzebne informacje i od czego należy zacząć poszukiwania swoich bliskich.

Mit czarnego kota

W ubiegły piątek w ramach Muzealnego Klubu Juniora wspólnie odczarowywaliśmy wizerunek czarnego kota. Przy pomocy flamastrów, brokatu, farb i kolorowych kryształków stał się wielolabarwnym towarzyszem każdego z najmłodszych miłośników czeladzkiego muzeum.

Historia sztuki dla koneserów

Po dwuletniej przerwie wracamy do cyklu „Kod mistrzów, czyli historia sztuki dla koneserów”, który w tym roku akademickim poświęcony będzie kobietom w sztuce. Bohaterką najbliższego spotkania w ramach Muzealnej Akademii Seniora będzie kobieta wyjątkowa na tle swojej epoki – intelektualistka, skandalistka i specjalistka od kreowania własnego wizerunku.

Genealogiczne ABC

Czym się różni synowiec od bratanka? Czy każdy z nas ma praciotkę i przedwiecia? Jak blisko jesteśmy z jątrewką? Genealogia to fascynująca podróż przez wieki, odkrywanie tajemnic i sposób na poznanie samego siebie. O tym jak znaleźć swoich krewnych, poznać swoje pochodzenie i ród z jakiego się wywodzimy opowie w najbliższy piątek 16 listopada o godz. 17.00 Anna Urgacz-Szczęsna podczas wykładu „Genealogiczne ABC”.

Cała Czeladź zaśpiewała Polsce!

Dziewiąta odsłona patriotycznego muzykowania była wyjątkowa. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niezależności, suwerenności, wolności i niepodległości wspólnie, jednym głosem czeladzianie zaśpiewali pieśni patriotyczne ku czci Tych, którzy oddali życie za nasz kraj. Pod kierunkiem Anny Piech i Tobiasza Nykamowicza mury Muzeum Saturn rozbrzmiały, a głos pełen wdzięczności i miłości do kraju roznosił się dookoła.

Informacja!

Uprzejmie informujemy, że w związku z Narodowym Świętem Niepodległości, 11 listopada Muzeum Saturn będzie nieczynne. Zapraszamy do muzeum w poniedziałek 12 listopada o godz. 17.00 na spotkanie z etnologiem, regionalistą, niestrudzonym badaczem małej architektury sakralnej i autorem publikacji "Tajemnice czeladzkich kapliczek" Robertem Garstką.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Tegoroczna kwesta na czeladzkich cmentarzach podsu

Po raz czwarty odbyła się publiczna zbiórka pieniężna na rzecz ratowania bezcennych pamiątek sztuki rzeźbiarskiej zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA. W czwartek, 1 listopada w obrębie nekropolii przy ulicach Nowopogońskiej i Wojkowickiej można było spotkać potrząsających puszkami-skarbonkami, gorąco zachęcających do wsparcia tej jakże pożytecznej inicjatywy wolontariuszy.

„Gdy ci kot przebiegnie drogę, nie mów że to

Jednym z najbardziej powszechnych przesądów jest ten dotyczący czarnych kotów – czy rzeczywiście lepiej ich unikać? Przynoszą pecha, czy są dobrym znakiem? Z mitem czarnego kota rozprawi się Dobrawa Skonieczna-Gawlik podczas warsztatów plastycznych w ramach Muzealnego Klubu Juniora 18 listopada, o godz. 13:00. Obowiązują zapisy w siedzibie Muzeum Saturn, lub telefonicznie (32) 265 42 98.

Świat romansów

W zeszły piątek, 26 listopada, w murach Muzeum Saturn rozbrzmiały dźwięki rosyjskich i polskich ballad i romansów. Goście dali się przenieść w eteryczny świat muzyki i wraz z artystką zaśpiewali największe utwory kultury rosyjskiej. Nietypowa harmonia i unikalne pomysły muzyczne sprawiają, że ten koncert na długo pozostanie w naszej pamięci.

• Ostatnia