• Znaleziono 510 wiadomości.

• Ostatnia
Między niebem a ziemią

Muzealna Akademia Seniora zaprasza na spotkanie ujawniające tajemnice Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej znajdującego się w Czeladzi-Piaskach. Obecnie odnowiona bryła kościoła jest jednym z charakterystycznych punktów Czeladzi. O realizacji przedsięwzięcia, architekturze katedry oraz wyposażeniu i jej symbolice opowie Anna Binek-Zajda, historyk i kustosz Muzeum Saturn. Zapraszamy 19 listopada o godz. 10.00.

Zaśpiewaliśmy Niepodległej Polsce!

Pomimo krwawych powstań, ponad stu lat niewoli i licznych reperkusji Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. W listopadzie 1918 roku, 101. lat temu nasza Biało-Czerwona odzyskała swą wolność. Tradycyjny, jak co roku, pod kierunkiem Anny Piech i Tobiasza Nykamowicza licznie przybyli uczestnicy patriotycznego muzykowania „Dla Ciebie śpiewam, Polsko!” ze wzruszeniem i z całego serca śpiewali Biało-Czerwonej.

Papierowe witraże

Podczas listopadowego Klubu Juniora dominowały dynie, duszki, nietoperze oraz kolorowe dary jesieni. To wszystko na specjalnie przygotowanych szablonach, które posłużyły małym artystom do stworzenia fantazyjnych witraży z papieru. Pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik uczestnicy zapoznali się z techniką witrażownictwa znaną od starożytności, jednak zamiast kolorowego szkła w żelaznych sztabkach wykorzystali wielobarwne bibuły.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Piotrowi Pawł

W piątkowe południe 8 listopada, na najstarszej czeladzkiej nekropolii nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Pawłowi Dehnelowi – czeladzkiemu sztygarowi i działaczowi niepodległościowemu. Tablica pamiątkowa została wzniesiona z inicjatywy Muzeum Saturn w Czeladzi 80 lat po śmierci Dehnela w pobliżu miejsca gdzie w 1939 roku spoczęły jego doczesne szczątki.

Muzeum Saturn laureatem "Pierścieni Saturna"

8 listopada w Kopalni Kultury odbyła się uroczystość rozdania Nagród Burmistrza Miasta Czeladź "Pierścieni Saturna". Jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów Pierścienia zostało Muzeum Saturn. Czeladzkie muzeum zostało uhonorowane za swój wkład w zachowanie górniczej przeszłości miasta i budowanie obrazu Zagłębia Dąbrowskiego z perspektywy dawnej i najnowszej historii.

V Kwesta Na Rzecz Odnowy Czeladzkich Nagrobków

To już po raz piąty na czeladzkich cmentarzach zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Na cmentarzach komunalnym i parafialnym od 1 do 2 listopada w godz. od 9 do 17 kwestować będą wolontariusze wyposażeni w identyfikatory i oznakowane puszki-skarbonki.

Ku pamięci Piotra Pawła Dehnela

Władze Miasta Czeladź oraz Muzeum Saturn w Czeladzi zapraszają 8 listopada 2019 roku o godz. 12.00 na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Pawłowi Dehnelowi. Uroczystość odbędzie się na cmentarzu Parafii pw. św. Stanisława BiM przy ul. Nowopogońskiej.

Zmiana godzin!

Od 1 listopada do 31 marca Muzeum Saturn będzie otwarte w niedziele w godzinach od 11:00 do 15:00.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Zmiana godzin!
Informacja!

Uprzejmie informujemy, że dnia 3 listopada Muzeum Saturn będzie nieczynne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Historia polskiego Kopciuszka

Życie wschodzącej gwiazdy Hollywood Bajli Węgier, z domu Zigelbaum, pochodzącej z Sosnowca, usłane było naprzemienne różami i cierniami. W latach 50. była porównywana do Kopciuszka, jednak zakończenie historii Belli Darvi było tragiczne. O znanych i nieznanych faktach z życia sosnowiczanki, zdobywczyni Złotego Globu opowie dr Magdalena Boczkowska. Zapraszamy 15 listopada o godz. 17.00.

• Ostatnia