• Znaleziono 484 wiadomości.

• Ostatnia
Czeladzki Salon Historyczny "Aleksander Dumas w My

W 2016 roku nakładem Urzędu Miasta Mysłowice ukazała się publikacja „Paryżanin na Śląsku czyli Aleksander Dumas w Mysłowicach”. W oparciu o wspomnienia, odnalezione dokumenty i bogatą korespondencję autorka przytacza szczegóły pobytu słynnego Francuza na śląskiej ziemi w połowie XIX wieku. Zapraszam do Czeladzkiego Salonu Historycznego na spotkanie z Alicją Zdziechiewicz i bohaterami wydarzeń z 1851 r. w Mysłowicach.

„Potyczka na Saturnie” za nami.

Od godzin popołudniowych 21 września tereny zielone wokół Pałacu pod Filarami zamieniły się w pole bitwy i bazę dla stacjonującego Wojska Polskiego, oddziału Armii Niemieckiej oraz powstańców śląskich. W tych rolach pojawiły się grupy rekonstrukcyjne: SRH „Rok 1920”, Rowery Zabytkowe Zabrze oraz GRH Bellum.

Piknik historyczny „Potyczka na Saturnie”

Na okoliczność 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego Muzeum Saturn zaprasza na piknik historyczny "Potyczka na Saturnie". Widowisko historyczne, na terenach wokół budynku Muzeum Saturn w Czeladzi, przedstawiać będzie jedną z powstańczych bitew: potyczkę na Saturnie, w której mieszkańcy Zagłębia i czeladzianie brali czynny udział. Ukazane zostanie szpital polowy, punkt opatrunkowy, wystawa sprzętów i rowerów z epoki.

Skarb ukryty w czeladzkiej ziemi.

Czy można odnaleźć skarb w Czeladzi i jak to zrobić? Odpowiedź na te pytania zna uczennica Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka 7-letnia Amelia Cieśla, która takiego niezwykłego odkrycia dokonała właśnie w naszym mieście! W ostatnich dniach czerwca ta nadzwyczaj rezolutna dziewczynka przybyła do Muzeum Saturn wraz z rodziną, by podarować osobliwy eksponat w postaci podkowy.

„Czeladź w projektach architektonicznych”

6 września o godz. 17.00 zapraszamy na otwarcie najnowszej wystawy muzealnej prezentującej plany budowlane obiektów powstałych w Czeladzi pod koniec XIX wieku i w pierwszych dekadach XX stulecia. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył wykład Stefani Lazar omawiający najważniejsze projekty czeladzkich obiektów z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa prezentowana jest w Muzeum od 6 września do 13 października. Wstęp wolny.

Budujemy Czeladź

W ramach pierwszych powakacyjnych zajęć Muzealnego Klubu Juniora wraz ze Stefanią Lazar juniorzy zbudują miasto z prawdziwego zdarzenia. Warsztaty edukacyjną odkryją przed uczestnikami tajemnice tworzenia zespołów miejskich. Jakie zawody były niezbędne w procesie kształtowania osad? Czym zajmowali się dekarze, cieśle? Jakie budynki stały na płycie Rynku w XIX wieku?

27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa

Jak w latach ubiegłych, Muzeum Saturn włącza się w najważniejsze święto zabytków starego kontynentu: Europejskie Dni Dziedzictwa. W ramach tegorocznej, 27. edycji EDD przebiegającej pod hasłem „Polski splot” Muzeum Saturn przygotowało wydarzenia, których kanwą jest architektura Czeladzi

Nazistowska przebudowa Zagłębia

4 września o godz. 17.00 na okoliczność 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zapraszamy na spotkanie pt. „Koncepcja Adolf-Hitler Stadt, czyli o nazistowskich planach przebudowy Zagłębia”. O wynikach swoich prac badawczych w obrębie tego słabo zapoznanego tematu opowie historyk i kustosz Muzeum Saturn Stefania Lazar.

Powstanie ponad podziałami

Wystawa plenerowa "Zagłębie Powstań Śląskich. Zagłębie Dąbrowskie wobec I Powstania Śląskiego", której organizatorem jest Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu powstała na okoliczność 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Prezentowana jest na płycie Rynku w Czeladzi od 14 sierpnia do 25 września.

Muzeum nieczynne

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Muzeum Saturn 15 sierpnia jest nieczynne. Zapraszamy w piątek!

• Ostatnia