• Znaleziono 206 wiadomości.

• Ostatnia
72. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku zakończył się w Europie najkrwawszy konflikt w historii ludzkości, jakim była II wojna światowa. W tym dniu Niemcy złożyły bezwarunkową kapitulację. Pod dokumentem ze strony niemieckiej podpisał się feldmarszałek Wilhelm Keitel, natomiast w roli sygnatariuszy wystąpili – sowiecki marszałek Gieorgij Żukow, aliantów zachodnich reprezentował natomiast brytyjski generał lotnictwa Arthur Tedder.

Czeladzka Noc Muzeów - Austro-Węgry Najjaśniejs

W sobotę, 13 maja Muzeum Saturn zaprasza do swojej siedziby na kolejną edycję Nocy Muzeów. Czeladzka placówka od kilku lat z powodzeniem uczestniczy w tej ogólnoeuropejskiej akcji. Propozycja odwiedzin obiektu muzealnego w godzinach nocno-wieczornych oraz specjalnie przygotowane, atrakcyjne programy tematyczne zawsze przyciągają znaczną liczbę gości.

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Informacja

Informujemy, że dnia 2 maja 2017 roku muzeum będzie NIECZYNNE. Wszystkich zwiedzających zapraszamy 4 maja (czwartek) w godz.9.00 - 17.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
O przeszłości Czeladzi wiedzą wszystko

26 kwietnia w siedzibie Muzeum Saturn odbył się finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi, nad którym honorowy patronat tradycyjnie roztoczył Burmistrz Miasta Czeladź. Po eliminacjach szkolnych, które objęły piątoklasistów i uczniów gimnazjalnych klas II przyszedł czas na rozgrywki pomiędzy najlepszymi z najlepszych.

Święci polscy bez tajemnic

Zazwyczaj dostępne biografie Sług Bożych mają na celu przybliżenie dróg, które wiodły przedstawiane osoby do świętości. Na obrazach, ikonach, czy kościelnych witrażach sprawiają wrażenie nieskazitelnych. Ale w rzeczywistości każdy święty to nie człowiek idealny.

Nie ma jak Lwów!

Kresowe melodie, dowcipne teksty, nowe aranżacje starych lwowskich przebojów w wykonaniu znakomitej Bożeny Związek i towarzyszących solistce Kazimierza Szkutnika (klarnet, saksofon) oraz Andrzeja Czekajskiego (fortepian) radośnie wybrzmiewały w piątkowy wieczór 21 kwietnia przywołując wspomnienia, a zwłaszcza niezmienny zachwyt przedwojenną obyczajowością.

Finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi

W najbliższą środę, tj. 26 kwietnia w Muzeum Saturn odbędzie się finał tegorocznej edycji konkursu wiedzy o Czeladzi. O godz. 9.00 zmierzą się zwycięzcy eliminacji szkolnych wyłonieni w kategorii szkół podstawowych. Z kolei gimnazjaliści rozpoczną turniejowe zmagania o godz. 11.30.

Święci schodzą z obrazków

Kim tak naprawdę byli święci? Po co ich aż tylu? Czy wszyscy oni balują w niebie? I czy każdy święty chodzi uśmiechnięty? Zapierające dech w piersiach opowieści o ludziach przebywających z Bogiem w niebie – z pewnością, niewiarygodne – jak najbardziej, niemożliwe – zdecydowanie możliwe snuć będzie dr hab. Bożena Czwojdrak z Uniwersytetu Śląskiego.

• Ostatnia