• Znaleziono 262 wiadomości.

• Ostatnia
W poszukiwaniu własnych korzeni

Piątkowy Wieczór Historyczny na Saturnie upłynął na zgłębianiu wiedzy dotyczącej sposobów i metod poznawania tajemnicy własnego rodu. Gośćmi naszego muzeum byli Pani Anna Poznar oraz Pan Krzysztof Imiołek - członkowie Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego mającego swoją siedzibę w Dąbrowie Górniczej.

Dla Ciebie śpiewam, Polsko!

Patriotyczne muzykowanie to uroczyste, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.

Kolejna udana kwesta na ratowanie zabytkowych nagr

W dniu 1 listopada w godz. od 8.30 do 16.00 na cmentarzach przy ulicach Nowopogońskiej oraz Wojkowickiej odbyła się trzecia publiczna zbiórka pieniężna na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA.

Zapalmy znicz pamięci

Jest już tradycją, że przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych pracownicy Muzeum Saturn odwiedzają groby osób zasłużonych dla Czeladzi, symboliczne miejsca pamięci, mogiły żołnierskie oraz nagrobki byłych włodarzy naszego miasta. Przystankom przy tych miejscach towarzyszy zapalenie zniczy.

Na tropie przodków, czyli poradnik jak zostać ro

Kto zna imię pradziadka po mieczu? Kogo nazywamy babką macierzystą? Jakie nazwisko po mężu nosiła ciotka po kądzieli? Kim są powinowaci? Niektórzy z genealogów amatorów potrafią przywołać nazwiska swoich przodków nawet kilkanaście pokoleń wstecz, dokładnie wiedzą czym zajmowali się ich dziadkowie oraz pradziadkowie.

Ratujmy czeladzkie „Powązki”!

Już po raz trzeci na parafialnej nekropolii przy ul. Nowopogońskiej, natomiast powtórnie na cmentarzu komunalnym zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.

W kręgu jesiennej nuty

Jesień już w pełni, choć na razie jest dla nas jeszcze łaskawa. Cieszmy się jej pozytywną odsłoną w towarzystwie Zuzy Pyci, która wystąpi z zespołem w Muzeum Saturn w najbliższy piątek, 27 października o godz. 18.00. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Patrz, Kościuszko na nas z nieba!

W dniu 15 października w Czeladzi odbyła się uroczystość pod hasłem „Chwała Kościuszce” odtwarzająca po części wydarzenia jakie rozgrywały się w naszym mieście sprzed 100 lat.

Tadeusz Kościuszko. W 100. rocznicę obchodów ko

Taki tytuł nosi najnowsza publikacja wydana przez Muzeum Saturn specjalnie na okoliczność 200. rocznicy śmierci Naczelnika Insurekcji oraz 100. rocznicy obchodów kościuszkowskich w naszym mieście. Napisana przez profesora Uniwersytetu Śląskiego Dariusza Nawrota w przystępny sposób przybliża sylwetkę człowieka, którego zasługi dziejowe przynoszą zaszczyt nie tylko nam, Polakom, lecz także całej ludzkości.

O Scheiblerach jeszcze więcej

Zapoczątkowujące nowy sezon naukowych sesji spotkanie, odbyte w ramach Muzealnej Akademii Seniora stanowiło próbę zaprezentowania tego, czego o Scheiblerach jeszcze do tej pory w Czeladzi nie powiedziano, ale też podsumowało etapy działań Muzeum Saturn na rzecz propagowania wiedzy o rodzinie Scheiblerów, która swoimi gospodarczymi dokonaniami zaznaczyła wyraźną obecność na kartach historii naszego miasta.

• Ostatnia