• Znaleziono 707 wiadomości.

• Ostatnia
Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Z ogromną satysfakcją przekazujemy ostatni numer „Oficyny Saturnowskiej” w 2020 roku. Lekturę warto rozpocząć od tekstu stanowiącego podsumowanie minionego roku. Żegnamy go z ulgą, bez żalu, żywiąc nadzieję, że rok nadchodzący będzie zdecydowanie lepszy od bieżącego.

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt !

KLIK - SATURN. Okiem Wilhelma Kidawy

Po krótkiej przerwie powracamy z prezentacją ujęć miasta, ludzi i wydarzeń, zarejestrowanych obiektywem Wilhelma Kidawy. Dziś fotografia, wykonana najprawdopodobniej pod koniec lat 20. XX wieku, przedstawia bliżej nieokreśloną uroczystość strażacką.

KLIK - SATURN. Muzeum Saturn patronem honorowym wy

Z końcem bieżącego roku na rynku wydawniczym ukazał się tomik poetycki uznanej twórczyni, czeladzianki, Barbary Gruszki-Zych pt. "Mój cukiereczek". Wydawnictwo jest ważnym głosem poetki reagującej na czas pandemii i presji czasu, który w tej nowej sytuacji nagle przyspieszył w doświadczeniu społecznym i jednostkowym.

KLIK - SATURN. Znani i nieznani burmistrzowie Czel

Władysław Karol Mrówczyński urodził się 18 grudnia 1862 r. w Rawie jako syn Jana i Marii. Pracował w Czeladzi na stanowisku burmistrza będąc uprzednio wybranym przez radnych.

„Udział mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej Instytut Zagłębia Dąbrowskiego wspólnie z Pałacem Schoena - Muzeum w Sosnowcu i we współpracy z Muzeum Saturn w Czeladzi oraz Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej przygotował specjalną broszurę edukacyjną poświęconą zaangażowaniu mieszkańców naszego regionu w powstrzymaniu najazdu bolszewickiego w 1920 r.

KLIK - SATURN. W czym do ślubu?

Zimowy ślub jest pełen magii i romantyzmu Takiej uroczystości towarzyszy blask świec i czasami prószący za oknem śnieg. Pary z różnych powodów decydują się powiedzieć sakramentalne „tak” o tej porze roku.

KLIK - SATURN. Pionier elektryfikacji w Czeladzi

Nazwisko Ludwika Augustyna Pałuchy powinni znać wszyscy, którzy chcą poznać początki elektryfikacji naszego miasta oraz regionu. Historia jego zawodu zaczęła się w bytomskiej szkole zawodowej, którą ukończył z dyplomem elektrotechnika.

KLIK - SATURN. Cuda z węgla

Saturnowska kolekcja rzeźby w węglu w formie rzeźby pełnej oraz płaskorzeźby cechująca się realistycznym przedstawieniem liczy kilkadziesiąt eksponatów. Ich podstawowa tematyka nawiązuje oczywiście do codziennej pracy i życia górnika, jak również jego rodziny, nie brakuje także przedstawień Skarbnika, św. Barbary, Matki Bożej.

KLIK - SATURN. Deprecjacja polskiego dorobku, czyl

Dziś prezentujemy Państwu dwa ujęcia Czeladzi, wykonane przez nazistowskich fotografów na potrzeby propagandowych artykułów, mające ilustrować rzekome cywilizacyjne zacofanie przyłączonego do Rzeszy Zagłębia.

• Ostatnia