• Znaleziono 528 wiadomości.

• Ostatnia
Informacja!

Uprzejmie informujemy, że 31 grudnia (Sylwester) Muzeum Saturn będzie czynne w godzinach od 8:00 do 14:00.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Sentymentalna podróż

W ramach „Czeladzkiego Salonu Historycznego” odbędzie się promocja długo oczekiwanej książki Wiesławy Konopelskiej „Zachor znaczy pamiętaj”. Wydawnictwo pełne niepublikowanych dotąd fotografii jest próbą uchronienia przed zapomnieniem przedwojennej Czeladzi znaczonej śladem obecności i życia tych, których pochłonął Holocaust lub pokonując nieludzką drogę, swoją przyszłość odnaleźli w nowej ojczyźnie.

Wesołych Świąt!

Niechaj magia wieczoru wigilijnego oraz wszystko to co zawierają w sobie Święta Bożego Narodzenia - spokój, nadzieja, dobroć i ciepło ludzkich serc towarzyszy Państwu również przez cały Nowy 2020 Rok wraz z całym zespołem Muzeum Saturn w Czeladzi życzy Dyrektor Iwona Szaleniec

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

W najnowszym wydaniu Oficyny znajdą Państwo podsumowanie roku jubileuszu 10-lecia istnienia czeladzkiego Saturna. Uwadze czytelników polecamy także artykuł przybliżający historię (nie)zrealizowanego planu zabudowy Czeladzi z połowy lat 30. XX stulecia. Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o minionych wydarzeniach muzealnych, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na pierwszy kwartał 2020 roku.

Informacja

Uprzejmie informujemy, że 24 grudnia (Wigilia) Muzeum Saturn będzie czynne w godzinach od 8:00 do 13:00. 25 i 26 grudnia Muzeum Saturn będzie nieczynne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
Rozśpiewana Czeladź

W murach czeladzkiego muzeum można było poczuć niezwykłą atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Podczas tradycyjnego spotkania z cyklu „Cała Czeladź śpiewa kolędy” przy akompaniamencie Tobiasza Nykamowicza, wspólnym głosem, pod kierunkiem Anny Piech zabrzmiały znane i lubiane kolędy i pastorałki zaczarowując otaczający nas świat.

„Z wizytą w sztetlu, specyfika żydowskich mias

Życie codzienne ludności żydowskiej, od lat związanej z dziejami naszego miasta, to problematyka kolejnej ekspozycji, którą w styczniu zaprezentujemy we wnętrzach Pałacu pod Filarami. Otwarcie wystawy połączone będzie z wykładem Wojciecha Ciuraja zatytułowanym „Z wizytą w sztetlu – specyfika żydowskich miasteczek”. Zapraszamy 10 stycznia o godz. 17.00.

Święta dawniej w Zagłębiu..

17 grudnia, w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia seniorzy w ramach Muzealnej Akademii Seniora mogli wysłuchać wykładu etnografa Dobrawy Skoniecznej-Gawlik, która przedstawiła zwyczaje i obrzędy związane z zagłębiowskim tradycjami bożonarodzeniowymi.

Zagłębiowskie tradycje bożonarodzeniowe

Seniorzy w ramach grudniowej, świątecznej odsłony Muzealnej Akademii Seniora wysłuchają wykładu Dobrawy Skoniecznej-Gawlik, która przedstawi zwyczaje i obrzędy związany z zagłębiowskimi tradycjami bożonarodzeniowymi. Jakie obrzędy są praktykowane do dziś dnia? Zapraszamy 17 grudnia o godz. 10.00 na niezwykle interesującą opowieść etnograficzną.

Świąteczne stroiki

Podczas świątecznego spotkania najmłodszych miłośników naszego muzeum, pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik uczestnicy stworzyli świąteczne stroiki. Sala warsztatowa mieniła się od lśniących ozdób i błyszczącego brokatu. Własnoręcznie wykonane z szyszek, bombek, tasiemek i świeżego igliwia ozdobne okręgi wniosły w grudniowe popołudnie magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

• Ostatnia