• Znaleziono 565 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Ofiary epidemii rodem z Czeladzi

Rozliczne plagi onegdaj dotykające Czeladź miały wspólną cechę - skazywały na śmierć każdego: bogatego i biednego, uczonego i głupiego, pięknego i brzydkiego, dobrego i złego, młodego i starego. Nikt nie mógł czuć się bezpieczny. Oto dwie szlachetne postacie pochodzące z Czeladzi. 46 lat – tyle dokładnie wynosi różnica między ich zgonami.

KLIK - SATURN. Święci od epidemii

Na przestrzeni wieków wraz z rozprzestrzenianiem zarazy potęgował się strach przed jej śmiertelnym żniwem. By go przezwyciężyć wierni zwracali się z modlitwą do konkretnych świętych chroniących od chorób zakaźnych i klęsk żywiołowych. Nie inaczej było w Czeladzi.

KLIK - SATURN

Zdjęcie na dziś – budowa elektrowni na kopalni „Saturn”. Tę unikatową fotografię wykonano 28 września 1903 roku i jest ona jedną z nielicznych, na których chwycono proces budowy obiektu industrialnego w obrębie saturnowskiego kompleksu. Elektrownię „Kopalni Saturn” wyróżniała i do dziś wyróżnia, pełna wysmakowania architektura.

KLIK - SATURN na weekend

Przed nami sobota i niedziela, dni podczas których zazwyczaj mamy nieco więcej czasu dla siebie. Na ten trudny czas epidemii, od kilku dni skutecznie ograniczającej wszystkie aspekty aktywności każdej odpowiedzialnej osoby, Muzeum Saturn oprócz przygotowywanych i publikowanych w dni powszednie informacji z zakresu szeroko pojętej historii, pragnie zaoferować również nieco rozrywki.

KLIK - SATURN

Dzisiaj proponujemy Państwu kolejną porcję fotografii czeladzkiego „Saturna”, pochodzących ze znajdującego się w zbiorach Muzeum, unikatowego albumu z początków XX wieku.

KLIK - SATURN. W kalejdoskopie historii

W styczniu minęła 110. rocznica utworzenia Domu Ludowego na Saturnie.W swych początkach zwał się Gospodą Saturnowską, później Klubem Urzędniczym, a od 1910 r. do wybuchu II wojny światowej Domem Ludowym odpowiedzialnym za kreowanie wśród pracowników czeladzkiej kopalni wartości kultury oraz ich upowszechnianie.

KLIK - SATURN. Jak zaraza po świecie wędrowała

Od dawien dawna ludzie szukali wytłumaczenia przyczyn nękających ich chorób i nieszczęść. Przez stulecia wiele z nich interpretowano w kategoriach boskiej kary za grzech albo też działania różnych istot nadprzyrodzonych. Nie inaczej było w przypadku epidemii uznawanych przede wszystkim za plagi zesłane przez Boga na grzeszną ludzkość.

KLIK - SATURN

Fotografie otwierają jeden z najcenniejszych eksponatów w zbiorach naszego Muzeum – powstały w początkach XX wieku album, o przepięknej oprawie introligatorskiej i szeregu unikatowych ujęć czeladzkiego „Saturna”. Na zdjęciach, wykonanych 20 X 1899 roku (taka precyzyjna datacja została umieszczona pod fotografiami) uchwycono drugi etap rozbudowy Starej Kolonii przy kopalni „Saturn” (obecnie ulica 21 Listopada).

KLIK - SATURN. Czeladzianie w obliczu historycznyc

Choroby zakaźne towarzyszyły ludzkości niemal od początku dziejów. Zdecydowanie dotąd najstraszniejszą była dżuma z połowy XIV, która zdziesiątkowała średniowieczną Europę. Czarna śmierć przez długie lata, aż do końca XVIII stulecia, cyklicznie powracała zbierając straszliwe żniwo również w Polsce. W historii naszego miasta nie brakuje wątków epidemicznych...

Muzeum nieczynne do odwołania!

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w trosce o bezpieczeństwo naszych zwiedzających, informujemy, że decyzją Dyrektor Muzeum Saturn z dniem 12 marca do odwołania wszystkie planowane wydarzenia kulturalne zostają odwołane zarówno w siedzibie Muzeum przy ul. Dehnelów 10, jak i w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Jednocześnie informujemy, że oba obiekty będą niedostępne dla zwiedzających i osób z zewnątrz.

• Ostatnia