• Znaleziono 433 wiadomości.

• Ostatnia
Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Z nieskrywaną radością i satysfakcją przekazujemy pierwszy w tym roku numer „Oficyny Saturnowskiej”. Niezwykłe, jubileuszowe wydanie muzealnego informatora stanowi podsumowanie minionych 10 lat działalności Muzeum Saturn. Na szpaltach Oficyny ponadto informacje o najnowszych publikacjach, a także zaproszenia do skorzystania z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej na drugi kwartał 2019 roku.

Jan Filip Carossi - wójt przedrozbiorowej Czeladz

Jan Filip Carossi był prekursorem polskiej mineralogii i geologii. Otrzymał polskie szlachectwo z herbem z rąk prymasa Michała Jerzego Poniatowskiego. Następnie został skierowany do Czeladzi, gdzie mianowano go wójtem. Losy jego i jego rodziny wciąż pozostają nieodgadnione. Na spotkanie z Joanną Moraczewską-Gwiazdowską odkrywające enigmatyczną przeszłość rodu Carossich zapraszamy 5 kwietnia o godz. 17.00.

Informacja!

Uprzejmie informujemy, że w dniu 22 marca (piątek) Muzeum Saturn będzie nieczynne. Zapraszamy w niedzielę w godzinach 11.00-15.00.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Dzieje muzealnictwa

Z uwagi na 10-lecie utworzenia Muzeum Saturn w Czeladzi seniorzy mogli wysłuchać prelekcji Dobrawy Skoniecznej-Gawlik pt. „Od kolekcji prywatnych do zborów muzealnych. Krótka historia muzealnictwa”. Podczas spotkania przybliżono idee muzealnictwa światowego i polskiego, oraz korzenie z jakich wyrasta. Uczestnicy prześledzili jej dzieje od starożytnych domów muz, kolekcji prywatnych, gabinetów osobliwości do nowoczesnych muzeów.

Album fotografii Wilhelma Kidawy

Jubileusz 10-lecia istnienia Muzeum Saturn uczciło na kilka sposobów, wśród których nie mogło zabraknąć publikacji. Znalazło się w nim kilkadziesiąt unikatowych fotografii Czeladzi z pierwszej połowy XX stulecia fotografa. Album z unikatowymi zdjęciami fotografa, opatrzony historycznymi wzmiankami, można nabyć w Muzeum Saturn w cenie 27,00 zł.

Atelier Wilhelma Kidawy w Muzeum Saturn

Otwarta 15 marca wystawa „Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czeladź – początek XX wieku” to sentymentalna podróż po Czeladzi, możliwość poznania jej dawnych mieszkańców w sytuacjach z codziennego życia i wyjątkowych uroczystości. Podczas wernisażu goście Muzeum mieli okazję przemierzyć ścieżki nadbrynicznego grodu oraz wysłuchać krótkiej prelekcji Stefanii Lazar o specyfice fotografii Wilhelma Kidawy.

Krótka historia muzealnictwa

Jak pinakoteki, kolekcje prywatne i gabinety osobliwości przekształciły się w potężne, światowe muzea? Czym zasłużyła się dla polskiego muzealnictwa księżna Izabela Czartoryska? Jaką drogę pokonuje obiekt by stać się muzealnym eksponatem? Prelekcja Dobrawy Skoniecznej-Gawlik dotyczyć będzie początków muzealnictwa. Wszystkich zaintrygowanych fascynującym światem muzealnych przestrzeni zapraszamy 19 marca o godz. 10.00

Faktura, struktura

Marcowe spotkanie Juniorów poświęcone było fakturze i strukturze. Uczestnicy pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik zakasali rękawy i przy użyciu naturalnych tworzyw takich jak: kora, patyczki, gałązki, trociny, ryż czy wiklina stworzyli niezwykłe kreacje. Powstały górskie i leśne krajobrazy, żaglówki, kotki, sowy.. a nawet samochód i dom.

G. Verdi. Operowe fascynacje. Pieśni, arie, duety

Giuseppe Verdi jeden z najwybitniejszych kompozytorów operowych w historii. Jego wzniosła muzyka dominuje w repertuarach wszystkich teatrów świata. W ostatni piątek marca (29.03) w Muzeum Saturn w operowych fascynacjach, pieśniach, ariach i duetach operowych mistrza oper wystąpią: Ewa Banasiak, Jarosław Wewióra i Halina Mansarlinska – artyści z Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Fotograficzny portret miasta

Zbiór unikalnych zdjęć obrazujących gród nad Brynicą w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku można podziwiać na najnowszej muzealnej ekspozycji „Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czeladź – początek XX wieku”. Kidawa okiem obiektywu rejestrował portrety, czeladzkie pejzaże, charakterystyczne obiekty, przypadkowych przechodniów i uczestników miejskich uroczystości. Ekspozycja dostępna jest od 15 marca do 5 maja.

• Ostatnia