• Znaleziono 643 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Mikołaj Kornicz-Siestrzeniec łotr

W czasie gdy kariera będzińskiego wójta i burgrabiego Mikołaja Kornicza Siestrzeńca osiąga swoje apogeum (lata trzydzieste XV wieku) najpotężniejszą po królu osobą w Koronie był biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Ten zręczny polityk zdołał stworzyć własne stronnictwo, skutecznie wpływał na decyzje podejmowane przez Jagiellonów w sprawach państwowych, jako pierwszy Polak sięgnął też po godność kardynalską.

KLIK - SATURN. Świat odkrywany.

Dnia 19 maja mija 77. rocznica likwidacji czeladzkiego getta, którego teren wyznaczały dzisiejsze ulice: Żytnia, Żwirki i Wigury, Kamienna, Spokojna. Ta okoliczność sprzyja odbudowie pamięci o żydowskich sąsiadach.

Świętemu Janowi Pawłowi II w setną rocznicę u

Okolicznościowa wystawa Muzeum Saturn uczci jubileusz 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Będzie to nie tylko okazja do przybliżenia postaci Papieża - Polaka, ale i przypomnienia pozostawionego przez Jana Pawła II ponadczasowego dziedzictwa wiary, nadziei i miłości. Wernisaż zaplanowany na 20 marca, o godz. 17.00 uświetni wykład teolożki, absolwentki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dr Kingi Kłósek.

Muzeum Saturn ponownie otwarte!

Z ogromną radością informujemy, że podwoje czeladzkiego Saturna są ponownie otwarte dla zwiedzających. Prezentujemy nowe zasady zwiedzania.

KLIK - SATURN. Relikwie krwi św. Jana Pawła II w

Krew uznawana jest za jedną z najcenniejszych relikwii ze względu na bezpośredni związek z ciałem zmarłego świętego. Tym szczególnym darem przekazanym kilka lat temu przez ówczesnego księdza arcybiskupa metropolitę krakowskiego Stanisława Dziwisza zostały wyróżnione dwie czeladzkie parafie.

KLIK - SATURN. 100. rocznica urodzin świętego Ja

W dniu 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła - święty Jan Paweł II – człowiek, który zmienił bieg historii świata. Dzieje Jego życia stanowią wielowątkową opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych życiowych powołań było humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka.

KLIK - SATURN. Fotograficzny wehikuł czasu.

Czy pamiętają Państwo jak dawniej wyglądała ulica Dehnelów? Na szczęście Muzeum Saturn posiada w swych zasobach archiwalne fotografie, dzięki którym podróż do przeszłości jest możliwa. A zatem, w drogę!

KLIK - SATURN. Wszystkie drogi prowadzą do domu w

Krzyżowały się przez minione lata, biegły w różnych kierunkach. Nierzadko prowadziły do rozwidleń, na których odgałęziały się w prawo i w lewo. Zdarzały się szerokie i wąskie, niemalże jak ścieżki, udeptane i ledwie przetarte, proste i zawiłe, wyboiste i gładkie jak tafla lodu. Nieraz pachniały jakby w gaju, kiedy indziej niosły ze sobą metaliczne wonie.

KLIK - SATURN. Mikołaj Kornicz Siestrzeniec –

W panteonie postaci związanych z Zagłębiem trudno o sylwetkę równie barwną i wyrazistą. Piastujący w pierwszej połowie XV wieku urzędy będzińskiego wójta i burgrabiego Mikołaj Kornicz Siestrzeniec to postać wielokrotnie wzmiankowana w źródłach historycznych.

KLIK - SATURN. Hala Widowiskowo-Sportowa „Jubile

Obiekt o powierzchni użytkowej 2950 m² został zbudowany w latach 1976-1977 przez KWK „Czerwona Gwardia” z przeznaczeniem na lokum dla Zakładowego Domu Kultury służącego wszystkim mieszkańcom Czeladzi i Milowic. Od II połowy lat 90. ubiegłego wieku Hala została przejęta przez gminę Czeladź w rozliczeniu za zaległe zobowiązania zakładu górniczego.

• Ostatnia