• Znaleziono 345 wiadomości.

• Ostatnia
Czar rekonstrukcji

O podróży do średniowiecza, krętych drogach, mieszczańskich karawanach i rycerskich obyczajach ubiegły piątek opowiedziało dwoje niezwykłych ludzi, związanych od 6 lat ze światem rekonstrukcji, Kamila Kajdas i Przemysław Osmólski.

Czym jest kolor?

Czy zawsze kolor czarny oznacza żałobę, a biel jest oznaką czystości i niewinności? Czerwień symbolizuje agresję czy pasję i miłość? Dlaczego byk tak na nią reaguję? Czy kolor zielony niesie nadzieję? Podczas kolejnej Muzealnej Akademii Seniora 15 maja o godz. 10.00 Anna Binek-Zajda przeanalizuje barwy, symbolikę oraz zastosowanie i ich dobór w życiu codziennym.

Średniowiecze da się lubić

Najbliższa odsłona Wieczorów Historycznych na Saturnie zaplanowana na piątek, 11 maja na godz. 17.00 odkryje świat pełen pasji, emocji i ognia będący częścią życia Kamili Kajdas i Przemysława Osmólskiego. Zafascynowani szeroko rozumianą kulturą wieków średnich propagują zainteresowanie przeszłością między innymi poprzez aktywny udział w rekonstrukcjach historycznych.

Bransoletka dla mamy

W najbliższą niedzielę w Muzeum Saturn odbędą się warsztaty tworzenia bransoletek techniką makramy będącą niezwykle wdzięczną sztuką wiązania sznurków z paciorkami bez użycia igieł, drutów czy szydełek. Stworzona z miłością biżuteria z pewnością wywoła u mam pozytywne emocje i łzy wzruszenia.

Przez Maryję do Jezusa

Świetną okazję do poznania historii i form działalności Sodalicji Mariańskiej funkcjonującej przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika stanowi najnowsza muzealna wystawa poświęcona 100. rocznicy założenia wspólnoty oraz 30. jej reaktywacji.

Młodzi znawcy historii Czeladzi wyłonieni

25 kwietnia w siedzibie Muzeum Saturn odbył się finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi, nad którym honorowy patronat tradycyjnie roztoczył Burmistrz Miasta Czeladź. Po eliminacjach szkolnych, które objęły piątoklasistów i uczniów klas II wygasających oddziałów gimnazjalnych przyszedł czas na rozgrywki pomiędzy najlepszymi z najlepszych.

Uwaga

Informujemy, że 1 maja i 3 maja muzeum będzie nieczynne. Zwiedzających zapraszamy 2 maja, w środę w godzinach od 9:00 do 15:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Uwaga
227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 Maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą. O kilka miesięcy wyprzedzała ona trzecią na świecie konstytucję francuską uchwaloną we wrześniu tego samego roku.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, święto stosunkowo młode, bo ustanowione 20 lutego 2004 roku. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Czar muzyki bez instrumentów

Sześciu artystów, osiem lat działalności i blisko 500 koncertów. Śpiewali na scenach małych i dużych. Tym razem przyszła pora na występ przed publicznością w murach czeladzkiego Muzeum. W miniony piątek w ramach cyklu „Muzyczne Piątki” w Muzeum Saturn gościło Avocado - zespół a capella, który udowadnia, że nie potrzeba żadnych instrumentów, by tworzyć muzykę.

• Ostatnia