• Znaleziono 324 wiadomości.

Śpiewajmy kolędy!

W żadnym innym kraju nie ma ich tak wiele. Są dostojne, poważne - śpiewane w trudnych czasach niemal jak hymn narodowy - liryczne jak kołysanki, ale także wesołe i skoczne o tematyce pasterskiej pełne realiów życia codziennego, a nawet humoru. Kolędy.

Niech kolęda serca budzi

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem jest śpiewanie kolęd. Dawniej w wielu polskich domach całe rodziny siadały przy choince i potrafiły godzinami śpiewać - „Cichą noc”, „Anioł pasterzom mówił”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”…

Śladami kolejnej czeladzkiej kopalni, czyli promo

2 grudnia, tuż przed wielkim górniczym świętem – Barbórką – w Muzeum Saturn miała miejsce promocja książki „Kopalnia i osiedle robotnicze Saturn. Historia, architektura, ludzie”, której współwydawcą jest nasza placówka.

Muzeum Saturn - Górnikom

Chociaż Czeladź nie kojarzy się dziś z kopalniami, to obchody ku czci św. Barbary - patronki m.in. górników są wciąż żywe w naszym mieście. Barbórka stanowi zatem doskonałą okazję do wyrażenia najwyższego szacunku ludziom, dla których górnictwo było nie tylko zawodem, ale i sposobem na życie.

Zapraszamy na promocję najnowszej książki!

W najbliższy piątek, 2 grudnia – tuż przez górniczym świętem, Barbórką, zapraszamy na promocję książki „Kopalnia i osiedle robotnicze Saturn. Historia, architektura, ludzie” wydanej przez Muzeum Saturn i Towarzystwo Powszechne „Czeladź”.

Jazzowe przeboje wszech czasów

Choć w powszechnej świadomości listopad funkcjonuje jako smutny miesiąc, wcale taki być nie musi. Dla publiczności przybyłej do Muzeum Saturn w ostatni piątek na muzyczne spotkanie z gwiazdą wieczoru – zespołem Enerjazzer, tegoroczny listopad będzie z pewnością kojarzył się z kolorami jesieni oraz pozytywnymi nastrojami.

Ostatnie pożegnanie - prof. zw. dr hab. inż. arc

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 18 listopada w wieku 75 lat zmarł prof. Zbigniew Jan Białkiewicz. Architekt, nauczyciel akademicki – profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, związany z tą uczelnią od 1968 r. Autor książek, opracowań naukowych w publikacjach zwartych oraz czasopismach, tak krajowych, jak i zagranicznych.

Zapraszamy do Muzealnego Klubu Juniora!

W ostatnią niedzielę miesiąca, 27 listopada o godz. 11:30, zapraszamy na kolejne spotkanie do Muzeum Saturn, odbywające się w ramach Muzealnego Klubu Juniora. Zajęcia mają lekką formułę luźnych warsztatów, w czasie których dzieci nie tylko ćwiczą zdolności manualne i pobudzają kreatywność, ale także zgłębiają wiedzę z zakresu historii i sztuki.

Jazz na żywo

Muzeum Saturn zaprasza wszystkich miłośników jazzu oraz muzyki improwizowanej na koncert z udziałem zespołu Enerjazzer, który obędzie się 25 listopada o godz. 18.00. Doskonale rozpoznawalna i ceniona formacja, ignorując z pełną determinacją aurę za oknem, przygotowała repertuar, który z pewnością pozwoli w wyjątkowy sposób podgrzać atmosferę. To trzeba zobaczyć i usłyszeć!

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Jazz na żywo
Wystawa „Saturn. Poprzemysłowe dziedzictwo Czel

18 listopada w murach Muzeum Saturn odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy. Tym razem zaprezentowaliśmy naszym bywalcom cykl fotografii, przedstawiających osiedle robotnicze oraz dawną kopalnię „Saturn”, czyli postindustrialne bogactwo naszego miasta.