• Znaleziono 347 wiadomości.

Zapraszamy na spotkanie z Andriollim

Do końca lutego w Muzeum Saturn można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą życiu i twórczości Elwiro Michała Andriollego, użyczoną przez Muzeum Biograficzne Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie.

„Jak za dawnych lat” przy pełnej sali

27 stycznia w Muzeum Saturn rozbrzmiały dźwięki znanych melodii lat 20. i 30. dwudziestego stulecia w wykonaniu Klaudii Krause (fortepian, aranżacja), Łukasza Grabińskiego (skrzypce), Mirosława Krause (akordeon) oraz Rafała Majznera (tenor).

72 lata temu do Czeladzi wkroczyła Armia Czerwona

27 stycznia przypada 72. rocznica „wyzwolenia” Czeladzi spod okupacji hitlerowskiej przez Armię Czerwoną, której ofensywa ruszyła 12 stycznia. Szybko została przełamana niemiecka obrona nad Wisłą, a w kierunku Górnego Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego zaczęły zbliżać się wojska I Frontu Ukraińskiego marszałka Iwana Koniewa.

Jak za dawnych lat

Już w najbliższy piątek 27 stycznia o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na koncert pt. „Jak za dawnych lat” w wykonaniu Trio Appassionata. Utwory w wykonaniu Klaudii Krause (fortepian, aranżacja), Łukasza Grabińskiego (skrzypce) i Mirosława Krause (akordeon) zostaną dopełnione interesującymi opowieściami z życia gwiazd lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Zespołowi gościnnie towarzyszyć będzie znakomity tenor Rafał Majzner.

Zagłębie Dąbrowskie i Czeladź w powstaniu styc

W zimowy piątek 20 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Saturn wystąpił prof. Dariusz Nawrot z okolicznościowym wykładem zatytułowanym „Zagłębie Dąbrowskie i Czeladź w powstaniu styczniowym”.

154. rocznica wybuchu powstania styczniowego

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX w. zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Powstańcy, mimo niewystarczającego uzbrojenia i braków kadrowych, atakowali rosyjskie placówki praktycznie na terenie całego Królestwa Polskiego.

Wieczór Historyczny na Saturnie

20 stycznia (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Saturn wystąpi prof. Dariusz Nawrot z okolicznościowym wykładem zatytułowanym „Zagłębie Dąbrowskie i Czeladź w powstaniu styczniowym”. Wydarzenie będzie się odbywać w ramach miejskich obchodów 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Spotkanie z Andriollim

Od 13 stycznia w eleganckich wnętrzach Muzeum Saturn można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą życiu i twórczości Elwiro Michała Andriollego, użyczoną przez Muzeum Biograficzne Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie. Zmarły przed niemal 124 laty znakomity artysta, za sprawą ekspozycji, przypomina o swym talencie, odkrywa tajemnice życia i otwiera nowe perspektywy oceny pozostawionego dorobku twórczego.

Bale, maskarady, kuligi - zabawy karnawałowe w da

17 stycznia, jak zwykle o godzinie 10:00 zapraszamy na Muzealną Akademię Seniora. Tym razem z uwagi na czas karnawału tematem spotkania będą bale, maskarady, kuligi i zabawy zapustne. O tym jak obchodzono karnawał w dawnej Polsce, na czym polegały bale maskowe i kotylionowe, kto je organizował i kto mógł „bywać” na takich balach.

Zapraszamy do lektury Oficyny Saturnowskiej

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera podsumowanie minionego roku obfitującego w wiele niebagatelnych wydarzeń kulturalnych, a także wartościowych programów naukowo-badawczych kluczowych w procesie poznawania i rozumienia przeszłości naszego miasta.