• Znaleziono 351 wiadomości.

Z pieśnią przez dzieje Polski

W wigilię Narodowego Święta Niepodległości mieszkańcy naszego miasta tłumnie zebrali się w Muzeum Saturn, by spontanicznie, całym sercem śpiewać pieśni patriotyczne, w słowach i nutach których zamknięte zostały trudne doświadczenia polskiego narodu.

Dla Ciebie śpiewam, Polsko!

Patriotyczne muzykowanie to uroczyste, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć.

Udana kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

W dniach 30 października i 1 listopada w godz. od 9.00 do 17.00 na cmentarzach przy ulicach Nowopogońskiej oraz Wojkowickiej odbyła się publiczna zbiórka pieniężna na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA.

Zapalmy znicz pamięci

Jest już tradycją, że przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych pracownicy Muzeum Saturn odwiedzają groby osób zasłużonych dla Czeladzi, symboliczne miejsca pamięci, mogiły żołnierskie oraz nagrobki byłych włodarzy naszego miasta. Przystankom przy tych miejscach towarzyszy zapalenie zniczy.

Informacja

Informujemy, że 30 października (niedziela) muzeum będzie nieczynne. Zwiedzających zapraszamy 2 listopada (środa).

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
Ratujmy czeladzkie „Powązki”

W ubiegłym roku, z inicjatywy Towarzystwa Powszechnego „Czeladź”, Czeladzkiej Inicjatywy Samorządowej oraz Muzeum Saturn, po raz pierwszy na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej zorganizowana została przez Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA kwesta na rzecz renowacji zniszczonych przez upływający czas i nie mających już dysponentów zabytkowych grobów.

Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U

14 października w Muzeum Saturn odbyła się promocja książki „Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 roku. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego” autorstwa Dariusza Nawrota, profesora Uniwersytetu Śląskiego.

Ballady na dwa serca

Zaiste, to nie był ani zwyczajny koncert, ani powszedni występ artystów, ani też recital. Za mało byłoby także powiedzieć, że była to tylko muzyczna opowieść o dolach i niedolach ludzkiego żywota.

Czesław Słania królewski grawer rodem z Czeladz

Nazywany był królem grawerów, obywatelem świata, czarodziejem rylca, cesarzem pośród sztycharzy, arcymistrzem sztuki rytowniczej. Był artystą o niezwykłym temperamencie i niezaspokojonej ciekawości twórczej, zaskakującym nowatorskimi rozwiązaniami.

Czy czas jest iluzją?

Potrafimy go mierzyć, i to bardzo precyzyjnie, traktujemy go jako coś cennego, co można zaoszczędzić lub poświęcić, uskarżamy się na jego brak, ale tak naprawdę nawet nie potrafimy powiedzieć, czym właściwie jest. Nic dziwnego, że czas, jego upływ i związany z nim problem przemijania fascynują ludzi od tysiącleci.