• Znaleziono 394 wiadomości.

Informacja

Informujemy, że 1 stycznia 2017 roku (Nowy Rok) muzeum dla zwiedzających będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
76. rocznica wybuchu bomby w czeladzkiej łaźni

Eksplozja miała miejsce 29 grudnia 1940 r. W podziemiach łaźni miejskiej skrycie przechowywane były broń, amunicja i materiały wybuchowe. W trakcie przygotowań do akcji dywersyjnej doszło do niezamierzonego wybuchu, w wyniku którego zginęli miejscowi działacze Związku Orła Białego: Stanisław Rokita, Władysław Nowak, Antoni Daukszo oraz dozorca łaźni Stefan Jeleń.

Widowisko muzyczne na Saturnie

We wspaniałej scenerii muzeum 30 grudnia o godz. 18.00 odbędzie się świąteczny koncert „Dla Ciebie Śpiewam. Śladami Jana Kiepury i Marty Eggerth”. Na program złożą się najpiękniejsze arie oraz duety z oper i operetek, pieśni włoskie i neapolitańskie, a także piosenki filmowe z repertuaru słynnej pary śpiewaków w wykonaniu obdarzonych cudownymi głosami: Jarosława Wewióry – tenor oraz Beaty Witkowskiej-Glik – sopran.

Informacja

Informujemy, że w dniach 25 grudnia - Boże Narodzenie i 26 grudnia muzeum dla zwiedzających będzie nieczynne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
Jedno wielkie dziękujemy!

Koniec roku to tradycyjnie czas różnego rodzaju podsumowań. Na tę okoliczność Muzeum Saturn pragnie wyrazić najlepsze słowa uznania i serdeczne podziękowania wszystkim życzliwym osobom, które w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy przekazały cenne pamiątki osobiste oraz zabytkowe przedmioty, przyczyniając się tym samym do wzbogacenia gromadzonych zbiorów muzealnych.

Wesołych Świąt

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz osobistej i zawodowej pomyślności. Niech te najpiękniejsze Święta upłyną Państwu w ciepłej rodzinnej atmosferze, a Nowy 2017 Rok niech spełni wszystkie pragnienia, zamysły i oczekiwania. W imieniu społeczności Muzeum Saturn w Czeladzi Dyrektor Iwona Szaleniec

Rodzinne opowieści

Podczas ostatniej, w mijającym roku, odsłony Muzealnej Akademii Seniora zebrani poznawali specyfikę ról i funkcji rodziny w rozmaitych kontekstach społeczno-kulturowych.

Muzealne Spotkania z Tradycją za nami

12 grudnia nasze Muzeum gościło w swoich murach uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi, którzy wzięli udział w kolejnej edycji warsztatów bożonarodzeniowych. Dzieci zapoznały się z odległą historią i różnorodnością wykonywania ozdób choinkowych po czym miały okazję samodzielnie wykonać świąteczne dekoracje. Wśród nich znalazły się pomysłowe bałwanki wykonane z połączenia szyszek oraz dekoracji papierowych.

Muzealna Akademia Seniora zaprasza

20 grudnia o godz. 10.00 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Muzealnej Akademii Seniora. Tym razem tematem przewodnim „Czeladzkich Historii Mówionych” będą różne aspekty przemian rodziny w świetle przeobrażeń społeczno-kulturowych i zmian norm obyczajowych na przestrzeni kilku wieków.

Kalendarz historyczny na rok 2017

Z przyjemnością informujemy, że wzorem lat ubiegłych Muzeum Saturn opracowało, na podstawie najnowszej publikacji autorstwa prof. Dariusza Nawrota, a następnie wydało kalendarz ścienny na rok 2017 w całości poświęcony polskiemu powstaniu, jakie miało miejsce w 1806/07 r. na terenach dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego, nazywanych wówczas Nowym Śląskiem.