• Znaleziono 361 wiadomości.

Dalej, w morze wyruszamy!

Muzeum Saturn zaprasza wszystkich 30 września o godz. 18.00 na wspólny rejs do portu, który zwie się Marzenia. Kierunek tej niecodziennej podróży będą nam wyznaczać Ryczące Dwudziestki - najlepszy zespół wykonujący piosenki spod znaku wody, słońca i wiatru.

Vive La France!

Edith Piaf? Coco Chanel? Wieża Eiffla? Impresjoniści? Napoleon? Rewolucja? Ślimaki, żabie udka, wykwintne sery a może croissanty? Co jeszcze kojarzy nam się dzisiaj z krajem nad Sekwaną? Odpowiedzi na to pytanie, ale także na to, jak Francuzi wpłynęli na polską kulturę i historię, można było uzyskać w trakcie Wieczoru Francuskiego, który odbył się w naszym Muzeum w czwartek, 22 września.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Vive La France!
77. rocznica Polskiego Państwa Podziemnego

Po agresji niemieckiej i radzieckiej we wrześniu 1939 roku państwo polskie nie przestało istnieć. Trwało ono jako Polskie Państwo Podziemne. Mimo bezwzględnego terroru funkcjonowały wszystkie jego organa, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Było kierowane przez w pełni legalne i uznawane na Zachodzie władze naczelne: Prezydenta, Rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

Zapraszamy do Muzealnego Klubu Juniora!

W niedzielę, 25 września, zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie, odbywające się w ramach Muzealnego Klubu Juniora. Zajęcia mają lekką formułę luźnych, wesołych warsztatów, w czasie których dzieci nie tylko ćwiczą zdolności manualne i pobudzają kreatywność, ale także zgłębiają wiedzę z zakresu historii i sztuki.

Zapraszamy na Wieczór Francuski

W czwartek, 22 września, zapraszamy do Muzeum Saturn na wielkie święto historii i kultury francuskiej. Wieczór Francuski będzie drugą tego typu imprezą po cieszącym się ogromnym zainteresowaniem Wieczorze Włoskim, który odbył się w naszej instytucji w styczniu tego roku. Na początek poznamy historię kontaktów polsko-francuskich oraz genezę osiedlania się Francuzów w Zagłębiu Dąbrowskim.

Przeszłość wciąż żywa

Trzecia wrześniowa sobota stanowiła doskonałą okazję do pełniejszego poznania polskiej kultury, historii i tradycji pod naczelnym hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” towarzyszącym tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

W myśli Ojczyzna, w sercu męstwo, w ramieniu si

Dzieje Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” były tematem, pierwszego po wakacjach, spotkania w ramach cyklu „Wieczory historyczne na Saturnie”, które odbyło się 9 września. Wybór tej problematyki zrodził się pod wpływem przypadającej w roku bieżącym 110. rocznicy założenia gniazda Czeladź. Organizacja ta, będąca pionierską na ziemiach polskich w dziedzinie popularyzacji sportu, gimnastyki oraz zdrowego stylu życia.

W rytmie marsza weselnego w nowy sezon kulturalny

W piątek 2 września finisażem wystawy prac młodej artystki Karoliny Lizurej, Muzeum Saturn zainaugurowało po wakacyjnej przerwie jesienny sezon kulturalny . 26 letnia Karolina jest niezwykle utalentowana i bardzo pracowita. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obroniła dyplom na Wydziale Malarskim oraz gdzie zrealizowała aneksy dyplomowe z tkaniny artystycznej.

Hej, bracia Sokoły…

Muzeum Saturn zaprasza na pierwsze, w najnowszej edycji, spotkanie z cyklu Wieczory Historyczne na Saturnie w dniu 9 września o godz. 17.00. Naszym gościem będzie Damian Małecki - prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, redaktor naczelny portalu wSokole.pl, autor książki „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” droga do zwycięstwa” oraz licznych artykułów historycznych, który wygłosi okolicznościowy wykład.

Z Napoleonem i przeciw niemu

Od 19 września w Muzeum Saturn będzie gościć wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie i Haus Schlesien z Königswinter w Niemczech zatytułowana "Z Napoleonem i przeciw niemu. Śląsk w latach 1806-1815". Ekspozycja przedstawia historię Śląska w latach wojen napoleońskich oraz panowania Napoleona w Europie.