Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

  • Znaleziono 368 wiadomości.

Zapraszamy do Muzealnego Klubu Juniora!

W niedzielę, 25 września, zapraszamy na pierwsze powakacyjne spotkanie, odbywające się w ramach Muzealnego Klubu Juniora. Zajęcia mają lekką formułę luźnych, wesołych warsztatów, w czasie których dzieci nie tylko ćwiczą zdolności manualne i pobudzają kreatywność, ale także zgłębiają wiedzę z zakresu historii i sztuki.

Zapraszamy na Wieczór Francuski

W czwartek, 22 września, zapraszamy do Muzeum Saturn na wielkie święto historii i kultury francuskiej. Wieczór Francuski będzie drugą tego typu imprezą po cieszącym się ogromnym zainteresowaniem Wieczorze Włoskim, który odbył się w naszej instytucji w styczniu tego roku. Na początek poznamy historię kontaktów polsko-francuskich oraz genezę osiedlania się Francuzów w Zagłębiu Dąbrowskim.

Przeszłość wciąż żywa

Trzecia wrześniowa sobota stanowiła doskonałą okazję do pełniejszego poznania polskiej kultury, historii i tradycji pod naczelnym hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” towarzyszącym tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

W myśli Ojczyzna, w sercu męstwo, w ramieniu si

Dzieje Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” były tematem, pierwszego po wakacjach, spotkania w ramach cyklu „Wieczory historyczne na Saturnie”, które odbyło się 9 września. Wybór tej problematyki zrodził się pod wpływem przypadającej w roku bieżącym 110. rocznicy założenia gniazda Czeladź. Organizacja ta, będąca pionierską na ziemiach polskich w dziedzinie popularyzacji sportu, gimnastyki oraz zdrowego stylu życia.

W rytmie marsza weselnego w nowy sezon kulturalny

W piątek 2 września finisażem wystawy prac młodej artystki Karoliny Lizurej, Muzeum Saturn zainaugurowało po wakacyjnej przerwie jesienny sezon kulturalny . 26 letnia Karolina jest niezwykle utalentowana i bardzo pracowita. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obroniła dyplom na Wydziale Malarskim oraz gdzie zrealizowała aneksy dyplomowe z tkaniny artystycznej.

Hej, bracia Sokoły…

Muzeum Saturn zaprasza na pierwsze, w najnowszej edycji, spotkanie z cyklu Wieczory Historyczne na Saturnie w dniu 9 września o godz. 17.00. Naszym gościem będzie Damian Małecki - prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, redaktor naczelny portalu wSokole.pl, autor książki „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” droga do zwycięstwa” oraz licznych artykułów historycznych, który wygłosi okolicznościowy wykład.

Z Napoleonem i przeciw niemu

Od 19 września w Muzeum Saturn będzie gościć wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie i Haus Schlesien z Königswinter w Niemczech zatytułowana "Z Napoleonem i przeciw niemu. Śląsk w latach 1806-1815". Ekspozycja przedstawia historię Śląska w latach wojen napoleońskich oraz panowania Napoleona w Europie.

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią...

Muzeum Saturn serdecznie zachęca do uczestnictwa w lokalnej odsłonie Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 - wydarzenia będącego doskonałą okazją do głębszego poznania naszej kultury i tradycji.

17 września – 77. rocznica sowieckiej agresji n

77 lat temu, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny wschodnie Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole podpisanym w dniu 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych

77 lat temu hitlerowcy wkroczyli do Czeladzi

Dnia 5 września br. przypada 77. rocznica wejścia wojsk hitlerowskich do Czeladzi. Ludność cywilna, obawiając się przejścia pod okupację niemiecką, już od rana 3 września zaczęła w panice masowo opuszczać domy i udawać się w kierunku Będzina, stamtąd zaś na różne sposoby próbowano podążać za wycofującym się wojskiem polskim.

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl