• Znaleziono 324 wiadomości.

• Ostatnia
Bohater Niezwyciężony

W ramach lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Saturn zaprasza 2 marca o godz. 17.00 na wykład Moniki Bortlik – Dźwierzyńskiej, historyka Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Katowicach, poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

To polskie święto państwowe, ustanowione mocą ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, jest corocznie obchodzone 1 marca i poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Polski z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny

Muzeum Saturn serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Światowy Związek Żołnierzy AK. Jej scenariusz został opracowany przez Jacka Pawłowicza we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego).

73. rocznica powrotu Dzieci Potulic z obozu

Najpierw były aresztowania całych rodzin przeprowadzane w ramach akcji „Oderberg” w nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r., potem dramatyczne odłączenie dzieci od matek, a następnie ich tułaczka przez obozy przejściowe tzw. Polenlagry m.in. w Pogrzebieniu, Kietrzu, Gorzycach, Rybniku, Raciborzu, Bohuminie, Beneszowie, Żorach i wreszcie końcowy obóz w Potulicach, do którego najmłodsi trafili w sierpniu 1944 roku.

Pola Negri – droga do sławy

Piątkowe spotkanie w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie, które odbyło się 16 lutego poświęcone było jedynej polskiej aktorce na trwałe zapisanej w historii światowego kina. Pola Negri- postać niedoceniona w kraju, traktowana z przymrużeniem oka przez rodzimą literaturę filmową, nie doczekała się do tej pory pełnej naukowej monografii uwzględniającej wszystkie okresy jej życia.

Już w najbliższy wtorek Muzealna Akademia Senior

20 lutego o godzinie 10.00 zapraszamy wszystkich seniorów na spotkanie Muzealnej Akademii Seniora. Tym razem tematem wykładu będzie zagłębiowskie rzemiosło i zagłębiowscy rzemieślnicy.

Emocjonująca rozgrywka bitwy pod Lubarem

W niedzielę 11 lutego już od godziny 9.00 muzeum pełne było gości bowiem tego dnia we wnętrzach pałacu pod filarami odbywała się bitwa pod Lubarem. Na makiecie rozlokowano wojska armii rzeczpospolitej wspartej czambułami tatarskimi oraz armii rosyjsko – kozackiej. Ustalono zasady rozgrywki, po czym przystąpiono do walki. Emocjom nie było końca.

Pola Negri – aktorka, ikona, legenda

Miniony rok z pewnością należał do Poli Negri, w nim bowiem przypadła 120. rocznica urodzin i 30. śmierci aktorki, a także stulecie premiery „Bestii” - jedynego zachowanego filmu z pierwszego, polskiego okresu kariery gwiazdy.

„Tacy kruchutcy”

Na promocję najnowszego tomiku poezji „Tacy kruchutcy” autorstwa Barbary Gruszki-Zych, rodowitej czeladzianki, poetki oraz dziennikarki, 9 lutego przybyło do Muzeum Saturn grono sympatyków. W trakcie wnikliwej rozmowy z autorką, dowiedzieliśmy się o jej korzeniach, inspiracjach i samym procesie twórczym.

Spotkanie autorskie z Barbarą Gruszką-Zych

Na najbliższy piątek, 9 lutego o godz.17.00 Muzeum Saturn we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Czeladzi zaplanowało spotkanie autorskie z Barbarą Gruszką-Zych i promocję najnowszego tomiku poezji o wdzięcznym tytule "Tacy kruchutcy". Fragmenty poezji podczas niniejszego spotkania przedstawi Jerzy Głybin - aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. Zapraszamy

• Ostatnia