• Znaleziono 484 wiadomości.

• Ostatnia
Malarstwo kropkowe Aborygenów

Sierpniowe wydanie Muzealnego Klubu Juniora na wakacjach oscylowało wokół tradycyjnego malarstwa Aborygenów. Technika kropkowa dająca swobodę działania i możliwość stworzenia fantazyjnych kształtów i form tak bardzo przypadła do gustu młodym artystom, że po złączeniu poszczególnych prac powstał jeden, wspólny dla wszystkich obraz, absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny.

Igłą malowane

W sierpniu wnętrza sal muzealnych ozdobią dzieła spod igły Haliny Kwiatkowskiej. Sosnowiczanka haftem artystycznym zajmuje się od wielu lat. Przy pomocy igły, muliny i kanwy tworzy repliki znanych malarzy, portrety, martwe natury, krajobrazy oraz motywy kwiatowe i zwierzęce. Na podziwianie obrazów „igłą malowanych” zapraszamy od 7 sierpnia do 1 września. Wstęp wolny.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Igłą malowane
Muzealny Klub Juniora na wakacjach

W niedzielę 4 sierpnia o godzinie 13.00 zapraszamy na drugą odsłonę „Muzealnego Klub Juniora na wakacjach”. Przewodnim tematem warsztatów będzie tradycyjna technika kropkowania. Znana sztuka aborygeńska należy do jednej z najstarszych praktykowanych form sztuki. Zajęcia realizowane w ramach akcji „Lato w mieście” poprowadzi Dobrawa Skonieczna-Gawlik.

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy numer kwartalnika muzealnego otwiera artykuł poświęcony cennym artefaktom, które dzięki hojności Pana Juliusza Zielińskiego trafiły do Muzeum Saturn. W numerze nie zabrakło wspomnień dotyczących Gali Jubileuszowej z okazji 10-lecia działalności Saturna. Na kolejnych stronach Oficyny ponadto zaproszenia do skorzystania z urozmaiconej oferty przedsięwzięć edukacyjno-artystycznych przygotowanej na trzeci kwartał 2019 roku.

Pamiątka z Czeladzi

Lipcowe spotkanie Klubu Juniora było wyjątkowe, w wakacyjnych nastroju najmłodsi czeladzianie spotkali się w Muzeum Saturn, by wspólnie z Dobrawą Skonieczną-Gawlik stworzyć niepowtarzalne pamiątki z wakacji.

U Dehnelów na Starej Kolonii

Spotkanie w ramach zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu "U Dehnelów na Starej Kolonii" poświęcone było wydarzeniom rodzinnym. O zalotach, konkurach, oświadczynach i drodze do zaślubin opowiadała w ostatni czerwcowy piątek kustosz Muzeum Saturn Dobrawa Skonieczna-Gawlik.

Muzealny Klub Juniora na wakacjach

W ramach tegorocznej akcji Lato w Mieście Muzeum Saturn zaprasza wszystkich czeladzkich juniorów na warsztaty plastyczne z Dobrawą Skonieczną-Gawlik. Tematem przewodnim wakacyjnej odsłony Klubu Juniora będzie pamiątka z Czeladzi. Drewniane magnesy wzbogacone mnogością barw stanowić będą niezapomniany relikt słonecznych dni i beztroskich chwil.

Rok 1989 w obiektywie Krzysztofa Millera

Wystawa blisko 100 fotografii uznanego fotoreportera Krzysztofa Millera w pełni ukazuje wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce. Wyłania się z nich obraz ówczesnej rzeczywistości, przełomowych wydarzeń i nadchodzącej nadziei. Wystawę ze zbiorów Domu Spotkań z Historią w Warszawie można oglądać w Muzeum Saturn od 5 lipca do 4 sierpnia.

U źródeł historii Czeladzi

Na ostatnim przed wakacyjną przerwą spotkaniu w ramach Muzealnej Akademii Seniora uczestnicy zmierzyli się z faktami i mitami dotyczącymi naszego miasta. O Czeladzi, jednym z najstarszych miast Polski i najstarszym w Zagłębiu Dąbrowskim opowiadała Anna Binek-Zajda.

Śluby na Starej Kolonii..

Zapoczątkowany w ubiegłym roku nowy cykl spotkań opatrzony wspólnym tytułem „U Dehnelów na Starej Kolonii” kontynuować będziemy 28 czerwca. Cykl poświęcony różnym aspektom życia czeladzian odbywający się raz w roku pod koniec czerwca w okolicach imienin Piotra i Pawła Dehnela tym razem poświęcony będzie wydarzeniom rodzinnym i ślubom czeladzian w XIX i XX wieku.

• Ostatnia