• Znaleziono 525 wiadomości.

• Ostatnia
Informacja!

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn technicznych Muzeum Saturn w najbliższy czwartek i piątek (21-22 listopada) będzie czynne do 15:30.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Cała Czeladź śpiewa kolędy!

By pielęgnować tradycję wspólnego przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego Muzeum Saturn zaprasza na podróż przez najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe. Koncert poprowadzą Anna Piech (śpiew) oraz Tobiasz Nykamowicz (fortepian). Zapraszamy do wspólnego muzykowania w atmosferze życzliwości i serdeczności w dniu 13 grudnia o godz. 17.00. Niech „Cała Czeladź śpiewa kolędy”!

Historia wykuta w kamieniu

Tematem listopadowego spotkania Muzealnej Akademii Seniora była historia piaskowskiej świątyni wyznaczająca przez lata rytm życia mieszkańców Czeladzi. Historyk i kustosz Muzeum Anna Binek-Zajda ujawniła część tajemnic czeladzkiej Mater Dolorosy przed uczestnikami spotkania, jednocześnie podkreślając, iż jako współtwórcy i członkowie Kościoła wciąż budujemy jego enigmatyczną historię.

Barbórka na Saturnie

Barbórka na Saturnie na stałe wpisała się w kalendarz muzealnych wydarzeń. We wnętrzach wilii niegdyś zamieszkiwanej przez dyrektora kopalni „Saturn” 4 grudnia po godz. 17.00 będziemy wspominać górniczą historię miasta i jej mieszkańców. Okolicznościowemu spotkaniu towarzyszyć będzie uroczyste otwarcie najnowszej ekspozycji „Światełko w tunelu”.

Bella Darvi

Podczas listopadowych Wieczorów Historycznych na Saturnie uczestnicy spotkania rozprawiali wraz z dr Magdaleną Boczkowską o losach wschodzącej gwiazdy Hollywood lat 50. Opowieść o upadku gwiazdy z sąsiedniego miasta wzbudziła niemałe zainteresowanie wśród słuchaczy, zachęcając do sięgnięcia po klasyki kina lat pięćdziesiątych.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Bella Darvi
Między niebem a ziemią

Muzealna Akademia Seniora zaprasza na spotkanie ujawniające tajemnice Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej znajdującego się w Czeladzi-Piaskach. Obecnie odnowiona bryła kościoła jest jednym z charakterystycznych punktów Czeladzi. O realizacji przedsięwzięcia, architekturze katedry oraz wyposażeniu i jej symbolice opowie Anna Binek-Zajda, historyk i kustosz Muzeum Saturn. Zapraszamy 19 listopada o godz. 10.00.

Zaśpiewaliśmy Niepodległej Polsce!

Pomimo krwawych powstań, ponad stu lat niewoli i licznych reperkusji Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. W listopadzie 1918 roku, 101. lat temu nasza Biało-Czerwona odzyskała swą wolność. Tradycyjny, jak co roku, pod kierunkiem Anny Piech i Tobiasza Nykamowicza licznie przybyli uczestnicy patriotycznego muzykowania „Dla Ciebie śpiewam, Polsko!” ze wzruszeniem i z całego serca śpiewali Biało-Czerwonej.

Papierowe witraże

Podczas listopadowego Klubu Juniora dominowały dynie, duszki, nietoperze oraz kolorowe dary jesieni. To wszystko na specjalnie przygotowanych szablonach, które posłużyły małym artystom do stworzenia fantazyjnych witraży z papieru. Pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik uczestnicy zapoznali się z techniką witrażownictwa znaną od starożytności, jednak zamiast kolorowego szkła w żelaznych sztabkach wykorzystali wielobarwne bibuły.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Piotrowi Pawł

W piątkowe południe 8 listopada, na najstarszej czeladzkiej nekropolii nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Piotrowi Pawłowi Dehnelowi – czeladzkiemu sztygarowi i działaczowi niepodległościowemu. Tablica pamiątkowa została wzniesiona z inicjatywy Muzeum Saturn w Czeladzi 80 lat po śmierci Dehnela w pobliżu miejsca gdzie w 1939 roku spoczęły jego doczesne szczątki.

Muzeum Saturn laureatem "Pierścieni Saturna"

8 listopada w Kopalni Kultury odbyła się uroczystość rozdania Nagród Burmistrza Miasta Czeladź "Pierścieni Saturna". Jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów Pierścienia zostało Muzeum Saturn. Czeladzkie muzeum zostało uhonorowane za swój wkład w zachowanie górniczej przeszłości miasta i budowanie obrazu Zagłębia Dąbrowskiego z perspektywy dawnej i najnowszej historii.

• Ostatnia