• Znaleziono 410 wiadomości.

• Ostatnia
Obchody barbórkowe na Saturnie

4 grudnia, w Barbórkę Muzeum Saturn postanowiło już po raz drugi uczcić trud i ciężką pracę górników, osób bez reszty poświęconych swojej pracy, mających ogromny wpływ na obecny kształt Czeladzi, miasta o industrialnych korzeniach.

Nostalgia.. i my

Piękny i liryczny – tymi słowami należy określić listopadowy koncert Agnieszki Chrzanowskiej w czeladzkim Saturnie w ramach "Muzycznych Piątków". Subtelny głos artystki przy akompaniamencie azjatyckiego instrumentu buzuki, fortepianu i gitary akustycznej wędrował po wnętrzach Muzeum, by ostatecznie trafić w serca naszych gości.

Muzeum Saturn Górnikom

Barbórka jest przyczynkiem do złożenia najserdeczniejszych życzeń całej społeczności górniczej, nieustającej opieki Świętej Barbary, pomyślności, poczucia bezpieczeństwa, pewności dnia jutrzejszego i aby trud codziennej pracy przynosił satysfakcję i dumę z bycia Górnikiem. Niech żyje nam, Górniczy Stan!

Barbórka na Saturnie

Tradycyjne Święto Górników obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, nazywane powszechnie „Barbórką” jest uroczystością ku czci patronki górnictwa oraz ukłonem w stronę ciężkiej pracy górniczej. Aby uczcić poświęcenie, trud i wysiłek górników, osób mających ogromny wpływ na kształt naszego miasta, jego kulturę i tradycję, Muzeum Saturn już po raz drugi organizuje w swoich murach Barbórkę na Saturnie.

Święta Barbara w rzeźbie

Patronka dobrej śmierci i ciężkiej pracy. O jej wstawiennictwo proszą górnicy, podczas każdego zjazdu w głąb ziemi. Na jej cześć stawiane są podziemne kapliczki. W ikonografii przedstawiana w długiej tunice, koronie, w dłoni dzierży miecz i kielich – święta Barbara. Przekrój technik i wyobrażeń rzeźbiarskich patronki górników jawi się na najnowszej wystawie Muzeum Saturn „Święta Barbara w rzeźbie”.

Kalendarz Historyczny 2019

Muzeum Saturn w Czeladzi, obchodzące w 2019 roku Jubileusz 10-lecia powstania, już po raz 6. oddaje do rąk Państwa Kalendarz Historyczny, obok walorów estetycznych i edukacyjnych może posłużyć jako przewodnik do spacerów po najstarszym grodzie Zagłębia Dąbrowskiego bądź jako inspiracja własnego odkrywania miasta. Kalendarz historyczny jest dostępny do nabycia w siedzibie Muzeum Saturn w cenie 18,00 zł.

Nostalgia i Ty

W ramach cyklu „Muzyczne Piątki” 30 listopada o godz. 18.00 mury czeladzkiego muzeum wypełni melodia pełna nostalgii i liryzmu. Na scenie Saturna wystąpi Agnieszka Chrzanowska – piosenkarka, autorka tekstów, sosnowiczanka. Jej utwory są ekspresyjne, zaskakujące. Łagodność i wzruszenie sąsiadują z optymizmem i nieskrywanym urokiem artystki.Zapraszamy na mnogość uczuć.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Nostalgia i Ty
Z genealogią za pan brat

Piątkowe spotkanie z cyklu Wieczorów Historycznych na Saturnie było poświęcone rodzinie, związkom pokrewieństwa i potrzebie odnalezienia własnych korzeni, a tym samym swojej tożsamości. Pani Anna Urgacz-Szczęsna, członek Zagłębiowskiego Towarzystwa Genealogicznego w Sosnowcu opowiedziała o tym gdzie znaleźć potrzebne informacje i od czego należy zacząć poszukiwania swoich bliskich.

Mit czarnego kota

W ubiegły piątek w ramach Muzealnego Klubu Juniora wspólnie odczarowywaliśmy wizerunek czarnego kota. Przy pomocy flamastrów, brokatu, farb i kolorowych kryształków stał się wielolabarwnym towarzyszem każdego z najmłodszych miłośników czeladzkiego muzeum.

Historia sztuki dla koneserów

Po dwuletniej przerwie wracamy do cyklu „Kod mistrzów, czyli historia sztuki dla koneserów”, który w tym roku akademickim poświęcony będzie kobietom w sztuce. Bohaterką najbliższego spotkania w ramach Muzealnej Akademii Seniora będzie kobieta wyjątkowa na tle swojej epoki – intelektualistka, skandalistka i specjalistka od kreowania własnego wizerunku.

• Ostatnia