• Znaleziono 570 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. W kalejdoskopie historii

W styczniu minęła 110. rocznica utworzenia Domu Ludowego na Saturnie.W swych początkach zwał się Gospodą Saturnowską, później Klubem Urzędniczym, a od 1910 r. do wybuchu II wojny światowej Domem Ludowym odpowiedzialnym za kreowanie wśród pracowników czeladzkiej kopalni wartości kultury oraz ich upowszechnianie.

KLIK - SATURN. Jak zaraza po świecie wędrowała

Od dawien dawna ludzie szukali wytłumaczenia przyczyn nękających ich chorób i nieszczęść. Przez stulecia wiele z nich interpretowano w kategoriach boskiej kary za grzech albo też działania różnych istot nadprzyrodzonych. Nie inaczej było w przypadku epidemii uznawanych przede wszystkim za plagi zesłane przez Boga na grzeszną ludzkość.

KLIK - SATURN

Fotografie otwierają jeden z najcenniejszych eksponatów w zbiorach naszego Muzeum – powstały w początkach XX wieku album, o przepięknej oprawie introligatorskiej i szeregu unikatowych ujęć czeladzkiego „Saturna”. Na zdjęciach, wykonanych 20 X 1899 roku (taka precyzyjna datacja została umieszczona pod fotografiami) uchwycono drugi etap rozbudowy Starej Kolonii przy kopalni „Saturn” (obecnie ulica 21 Listopada).

Kategoria: Aktualności całość aktualności: KLIK - SATURN
KLIK - SATURN. Czeladzianie w obliczu historycznyc

Choroby zakaźne towarzyszyły ludzkości niemal od początku dziejów. Zdecydowanie dotąd najstraszniejszą była dżuma z połowy XIV, która zdziesiątkowała średniowieczną Europę. Czarna śmierć przez długie lata, aż do końca XVIII stulecia, cyklicznie powracała zbierając straszliwe żniwo również w Polsce. W historii naszego miasta nie brakuje wątków epidemicznych...

Muzeum nieczynne do odwołania!

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w trosce o bezpieczeństwo naszych zwiedzających, informujemy, że decyzją Dyrektor Muzeum Saturn z dniem 12 marca do odwołania wszystkie planowane wydarzenia kulturalne zostają odwołane zarówno w siedzibie Muzeum przy ul. Dehnelów 10, jak i w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Jednocześnie informujemy, że oba obiekty będą niedostępne dla zwiedzających i osób z zewnątrz.

Łódzcy przewodnicy oczarowani Saturnem

7 marca zawitała do Czeladzi grupa przewodników turystycznych zrzeszonych w Kole Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego Oddział Łódź PTTK na czele z prezes panią Patrycją Czudak. Podczas blisko pięciogodzinnego pobytu w naszym mieście wypowiadane przez kustosz Muzeum Saturn Annę Binek-Zajdę słowa ilustrowane mijającymi „żywymi” obrazami zawiodły turystów do… Łodzi na ulicę Przędzalnianą.

Historia Zdzisława Badochy

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypadającego rokrocznie 1 marca Muzeum Saturn uhonorowało projekcją filmu produkcji Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRYF i Studia JART. Święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia stało się przyczynkiem do zaprezentowaniu gościom historii Zdzisława Badochy ps. Żelazny

Opowieść o Krzyżu

W ubiegły piątek o symbolizmie i historii prastarego symbolu nadziei i męki Chrystusa – Krzyżu rozprawiał ks. Tomasz Zmarzły. Wyjątkowa opowieść o najstarszym symbolu ludzkości znanym w większości starożytnych religii, otaczanym szczególną, nabożną czcią zgromadziła w salach Saturna zainteresowanych motywem pojawiającym się od wieków w heraldyce, weksylologii i ornamentach.

Relacja z piekła na ziemi

Czy istnieje piekło na ziemi? To pytanie uporczywie wybrzmiewało w salach Muzeum w ubiegły piątek podczas projekcji filmu dokumentalnego „Kinderlager Pogrzebin” zrealizowanego przez TVP 3 Katowice, przy koprodukcji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A.

75. rocznica powrotu Dzieci Potulic

Najpierw były aresztowania całych rodzin przeprowadzane w ramach akcji „Oderberg” w sierpnia 1943 r., potem dramatyczne odłączenie dzieci od matek, a następnie ich tułaczka przez obozy przejściowe. Jak co roku żyjący uczestnicy wydarzeń spotkali się w tym szczególnym dla nich dniu szczęśliwego powrotu do domu - 19 lutego pod obeliskiem Pamięci Dzieci Potulic, usytuowanym w pobliżu siedziby Muzeum Saturn.

• Ostatnia