• Znaleziono 394 wiadomości.

• Ostatnia
Tajemnice czeladzkich kapliczek

12 listopada 2018 roku Regionalny Instytut Kultury w Katowicach i Muzeum Saturn w Czeladzi zapraszają na promocję książki i wernisaż wystawy „Tajemnice czeladzkich kapliczek”. Publikacja Roberta Garstki „Tajemnice czeladzkich kapliczek” oraz okolicznościowa wystawa fotografii przybliżają historię małych obiektów sakralnych, znajdujących się na terenie gminy Czeladź.

Dla Ciebie śpiewam, Polsko!

Patriotyczne muzykowanie to uroczyste, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć. Tegoroczna edycja wspólnego muzykowania jest wyjątkowa, bowiem przypadająca w Roku Jubileuszowym 100. lecia odzyskania przez nasz Naród Niepodległości.

Zbliża się czwarta publiczna kwesta na ratowanie

Już po raz czwarty na parafialnej nekropolii przy ul. Nowopogońskiej, natomiast trzeci raz na cmentarzu komunalnym zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Wzorem lat ubiegłych serdecznie prosimy o szczodre wsparcie tej pożytecznej inicjatywy.

Chwała Niepodległej!

Piknik militarno-historyczny „Chwała Niepodległej” już za nami. Od godzin południowych w sąsiedztwie Pałacu pod Filarami stacjonowały Grupy Rekonstrukcji Historycznych: Ostfront, Piechoty Heer oraz 72. Tulskiego Pułku Piechoty. Pokazy dawnego uzbrojenia połączone były z prezentacją taktyki wojskowej.

Wyniki losowania!

Podczas piątkowego Pikniku militarno-historycznego odbyło się losowanie wśród uczestników pikniku i posiadaczy numerowanych biletów. Dyrektor Muzeum Iwona Szaleniec wraz z dwoma, małymi pomocnikami wylosowała pięciu zwycięzców w kategorii "dorośli" oraz pięciu zwycięzców w kategorii "dzieci".

Ogłoszenie

W związku z ulokowanie w siedzibie Muzeum Saturn przy ul. Dehnelów 10 Obwodowej Komisji Wyborczej nr 12, uprzejmie informujemy, iż w niedzielę 21 października instytucja będzie nieczynna dla zwiedzających.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Ogłoszenie
Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu

Na centralnym placu naszego miasta znajduje się plenerowa wystawa poświęcona wydarzeniom rozgrywającym się w listopadzie 1918 r. w Zagłębiu Dąbrowskim. Wystawa przywołuje atmosferę ostatnich tygodni i dni przed pamiętną rocznicą panującą w zagłębiowskich miejscowościach. Klimat sprzed 100 lat powraca za sprawą archiwalnych fotografii, plakatów, ulotek, dokumentów, kronikarskich zapisów i fragmentów korespondencji.

Kolorowe jeże

Październikowe spotkania Muzealnego Klubu Juniora poświęcone było jesieni. Z materiałów plastycznych juniorzy wyczarowali postać jesiennego zwierzątka – jeża, znanego z ilustracji w książkach dla dzieci, niosącego na swych kolcach rude, żółte i czerwone liście oraz jabłka.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Kolorowe jeże
Ósmy cud świata

O niesamowitym kunszcie wykonania, efekcie 11 lat pracy gdańskich mistrzów bursztyniarstwa Andrzeja Schlütera i Gotfryda Tusso, zapierającym dech bogactwie i legendzie, napędzającej poszukiwaczy skarbów II wojny światowej na całym świecie – Bursztynowej Komnacie opowiedział słuchaczom Muzeum Saturn w Ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie Tomasz Sanecki – historyk i pasjonat.

Zesłańczy los

Na spotkanie z księdzem doktorem Zbigniewem Jacuńskim, autorem książki „Niepublikowane teksty zesłańców na ziemię nieszczęść, łez i cierpień Rosji i Polski” i jego historią o nadziei i niegasnącej wierze w Boga zapraszamy w piątek, 12 października o godz. 17.00.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Zesłańczy los
  • Ostatnia