• Znaleziono 351 wiadomości.

• Ostatnia
Przez Maryję do Jezusa

Świetną okazję do poznania historii i form działalności Sodalicji Mariańskiej funkcjonującej przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika stanowi najnowsza muzealna wystawa poświęcona 100. rocznicy założenia wspólnoty oraz 30. jej reaktywacji.

Młodzi znawcy historii Czeladzi wyłonieni

25 kwietnia w siedzibie Muzeum Saturn odbył się finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi, nad którym honorowy patronat tradycyjnie roztoczył Burmistrz Miasta Czeladź. Po eliminacjach szkolnych, które objęły piątoklasistów i uczniów klas II wygasających oddziałów gimnazjalnych przyszedł czas na rozgrywki pomiędzy najlepszymi z najlepszych.

Uwaga

Informujemy, że 1 maja i 3 maja muzeum będzie nieczynne. Zwiedzających zapraszamy 2 maja, w środę w godzinach od 9:00 do 15:00. Za utrudnienia przepraszamy.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Uwaga
227. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 Maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą. O kilka miesięcy wyprzedzała ona trzecią na świecie konstytucję francuską uchwaloną we wrześniu tego samego roku.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, święto stosunkowo młode, bo ustanowione 20 lutego 2004 roku. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Czar muzyki bez instrumentów

Sześciu artystów, osiem lat działalności i blisko 500 koncertów. Śpiewali na scenach małych i dużych. Tym razem przyszła pora na występ przed publicznością w murach czeladzkiego Muzeum. W miniony piątek w ramach cyklu „Muzyczne Piątki” w Muzeum Saturn gościło Avocado - zespół a capella, który udowadnia, że nie potrzeba żadnych instrumentów, by tworzyć muzykę.

Pod przewodnictwem Maryi: jubileusz Sodalicji Mari

Środowisko Sodalicji Mariańskiej w naszym mieście ma w bieżącym roku swoje szczególne powody do świętowania uroczystych jubileuszy: 100-lecia założenia stowarzyszenia przy parafii pw. św. Stanisława BM oraz 30-lecia reaktywacji działalności. Doskonałą okazję do poznania historii, jak również rozmaitych współczesnych form realizacji jej charyzmatu przynosi najnowsza muzealna wystawa.

Finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi

W najbliższą środę, tj. 25 kwietnia w Muzeum Saturn odbędzie się finał tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Czeladzi. O godz. 9.00 zmierzą się zwycięzcy eliminacji szkolnych wyłonieni w kategorii szkół podstawowych. Z kolei najlepsi spośród uczniów wygasających oddziałów gimnazjalnych rozpoczną turniejowe zmagania o godz. 11.30.

Woda w symbolice i magii ludowej

Spokojna, życiodajna, czysta, wzburzona, pełna fal i niezbadanych sekretów – woda. Podczas Muzealnej Akademii Seniora etnolog Dobrawa Skonieczna-Gawlik poruszyła to niezwykłe, pełne magii i symbolów zagadnienie, którego wysłuchali nie tylko seniorzy.

Hieronim Kondratowicz ponownie na Saturnie

Opowieści o znamienitej sylwetce inżyniera górniczego, zasłużonego polskiej nauce technicznej oraz rozwojowi przemysłu górniczego zgromadzeni pasjonaci wysłuchali 13 kwietnia w Muzeum Saturn. W ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie gościliśmy stryjecznego prawnuka Hieronima Kondratowicza – Andrzeja Kontkiewicza.

• Ostatnia