• Znaleziono 665 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Fotograficzny wehikuł czasu.

Oto kolejna archiwalna fotografia pochodząca z zasobów cyfrowych Muzeum Saturn. Wykonana, podobnie jak poprzednia, z „lotu ptaka” przez nieznanego autora datowana na okres międzywojenny. Szczególnej uwadze polecamy obiekt zaznaczony strzałką.

KLIK - SATURN. Miejska moda kwiatowa.

Każdego roku w naszym mieście możemy obserwować coraz wymyślniejsze aranżacje z cudnymi kwiatami w roli głównej. Cofnijmy się zatem w przeszłość…Jak dawniej wyglądały miejskie zieleńce? Ot, choćby w 1952 r.

KLIK - SATURN. Historia nazistowskiego Thingplatzu

Malownicze pozostałości średniowiecznej będzińskiej twierdzy, górujące nad miastem, od wieków działały na wyobraźnię ludzi, a niezwykły klimat ruin inspirował kolejne próby przywrócenia im dawnej świetności. Pozostałości piastowskiej warowni intrygowały jak się okazuje także narodowosocjalistycznych okupantów.

KLIK - SATURN. Zielone Świątki, tatarak w kątki

Zesłanie Ducha Świętego, zwane także Zielonymi Świątkami obchodzi się pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. W tym roku to święto przypadło zatem w dniu 31 maja. Najbardziej znanym zwyczajem związanym z uroczystością Zesłania Ducha Św. było majenie domów, czyli strojenie ich gałązkami drzew liściastych.

KLIK- SATURN. Damą być, ach damą być!

Jeszcze w latach 90. minionego stulecia w Czeladzi pracowała modystka, która prowadziła punkt usługowo-handlowy mieszczący się w jednym z budynków w zachodniej pierzei Rynku. Niestety sklepik przeszedł już do historii, lecz bynajmniej nie oznacza to, że w naszym mieście nie ma żadnych dam.

KLIK - SATURN. Klinkierowy boom drogowy, czyli o i

Okres dwudziestolecia międzywojennego przyniósł prawdziwy boom drogowych inwestycji w całym powiecie będzińskim. Rozwój infrastruktury miał na celu usprawnienie transportu oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców. W tym celu unowocześniano stare i tworzono całkiem nowe jezdnie, których budulcem był klinkier.

Wyszukiwarka grobów on-line

A od kilku tygodni niezwykły „dom wieczności” dysponuje czymś jeszcze, czego nie posiada większość nekropolii w Polsce, niezależnie od wyznania. Dzięki współpracy Miasta Czeladź, Muzeum Saturn, zagranicznych środowisk żydowskich oraz żmudnej i drobiazgowej pracy Fundacji Brama Cukermana, powstała strona internetowa http://jewishcemetery.czeladz.pl/, na której dostępna jest wyszukiwarka grobów pochowanych na cmentarzu osób.

KLIK - SATURN. Chwalcie łąki umajone

Kapliczki i krzyże dawniej pełniły także bardzo istotną funkcję społeczną jako ośrodek życia miejscowych wspólnot. Słyszały wszak nie tylko modły z okazji rocznic narodowych i kościelnych, śmierci mieszkańca, czy wyruszającej do Częstochowy pielgrzymki, ale też gwar spotkań i narad o charakterze czysto świeckim.

KLIK - SATURN. Historia pewnego niedźwiadka

Na skutek pogarszających się stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 roku polscy żołnierze i towarzyszący im cywile opuścili ZSRR przez Iran, aby wesprzeć brytyjskich sojuszników w walce z Niemcami. W drodze do Iranu żołnierze jednej z kompanii odkupili od napotkanego chłopca małego niedźwiedzia syryjskiego. Misiowi nadano imię Wojtek.

KLIK - SATURN. Początki zieleni miejskiej.

Jak chcą jedne źródła – w 1910 r., bądź też wedle innych – w 1911 r. otwarto w Czeladzi pierwszy ogólnodostępny park o funkcji spacerowo-wypoczynkowej. Urządzony został na lewym brzegu rzeki Brynicy, zaś w 100. rocznicę śmierci gen. Tadeusza Kościuszki obchodzoną uroczyście w październiku 1917 r. otrzymał imię Najwyższego Naczelnika, które nosi do dzisiaj.

• Ostatnia