• Znaleziono 707 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Zdjęcie na dziś

Pozostajemy w tematyce koncentrującej się wokół najstarszej czeladzkiej parafii, proponując na dziś dwa kolejne ujęcia kościoła św. Stanisława BM.

KLIK - SATURN. Zdjęcie na dziś

Dzisiaj na chwilę opuszczamy klimat pierwszej wojny światowej i przenosimy się do okresu krótko ją poprzedzającego, prezentując Państwu dwa ujęcia czeladzkiej perły – kościoła św. Stanisława BM.

KLIK - SATURN. Zdjęcie na dziś

Kontynuując prezentację unikatowych negatywów autorstw czeladzkiego dokumentalisty, Wilhelma Kidawy, zapraszamy dziś do delektowania się przepięknym wizerunkiem czeladzkiego rynku.

KLIK - SATURN. Historia kuflami pisana

W każdej szanującej się kopalni na długo przed Barbórką trzeba było podjąć piekielnie trudną decyzję dotyczącą wyboru producenta i formy kufla, ponieważ tradycja wymagała by co roku kufel był inny.

Barbórka 2020

Z okazji barbórkowego święta Muzeum Saturn składa wszystkim Górnikom czynnym zawodowo i w stanie spoczynku oraz ich Rodzinom najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności, wytrwałości, lecz zwłaszcza uznania i szacunku społecznego. Niechaj Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami, zapewniając poczucie bezpieczeństwa, komfortu życiowego, jak i pewności dnia jutrzejszego. Szczęść Boże!

KLIK - SATURN. Tradycje karczmy piwnej

Nieodłącznym elementem święta barbórkowego jest karczma piwna, w której mogą uczestniczyć jedynie mężczyźni.

KLIK - SATURN. Słowo o gazecie zakładowej

Prawdziwą kopalnię wiedzy na temat dziejów kopalni „Czeladź” i „Milowice-Czeladź”, odrzucając balast polityczny i charakter indoktrynacyjny, stanowi gazeta „Górniczy Stan” powstała z inicjatywy Rady Zakładowej piaskowskiej kopalni. Ukazywała się od 1 maja 1954 r. do 1981 r. w odstępie dwóch tygodni.

KLIK - SATURN. Saturnowskie cymelia

Szczególnymi okazami w kolekcji Muzeum Saturn są archiwalne główne oraz pomocnicze księgi rachunkowe i sprawozdania buchalteryjne Książęcej Dyrekcji Dominialnej z II połowy XX w., gdy właścicielem kopalni „Saturn” był książę Hugo zu Hohenlohe-Öhringen.

KLIK - SATURN. Pamięć lokalna z perspektywy rodz

Pozostając w kręgu negatywów żelatynowo-srebrowych na podłożu szklanym autorstwa Wilhelma Kidawy prezentujemy kilka portretów czeladzkich rodzin. Taka chwila nostalgii za tym co było, za czeladzianami, którzy żyli pełnią życia, a dziś już ich nie ma.

Kalendarz Historyczny na 2021 rok już dostępny!

W dniu 30 września 2020 roku minęło dokładnie 120 lat od powstania Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” SA. Przypadająca okrągła rocznica powstania jest dobrą okazją do przypomnienia zasłużonej spółki. Poświęcony jej Kalendarz Historyczny na rok 2021 prezentuje wizerunek i dokonania Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” przez pryzmat rozwoju i historii czeladzkiej kopalni „Saturn”.

• Ostatnia