• Znaleziono 261 wiadomości.

• Ostatnia
Informacja

Uprzejmie informujemy, że w niedzielę 15 października Muzeum Saturn będzie zamknięte dla zwiedzających. Zapraszamy na Rynek Starego Miasta od godz. 12.15 na widowisko historyczne związane z obchodami kościuszkowskimi w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznych, a także pracowników Muzeum Saturn.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
Chwała Kościuszce!

Muzeum Saturn w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki pragnie odtworzyć przebieg i atmosferę uroczystości, jakie miały miejsce w całym kraju w 1917 roku. Objęły one swym zasięgiem wszystkie niemal miasteczka, miasta oraz wsie, przeradzając się w wielką patriotyczną manifestację naszych pradziadów i dziadów.

Wiklinowy zawrót głowy

U minioną niedzielę w Muzeum Saturn królowała wierzba, a dokładnie wierzba amerykanka (łac. Salix eriocephala). Odmiana tej wierzby pojawiła się w Polsce w II. poł. XIX wieku a sprowadzono ją z Północnej Ameryki specjalnie na cele plecionkarskie czyli do wyplotu wiklinowych koszy, mebli, drobnej galanterii i wyrobów dekoracyjnych a także do umacniania brzegów rzek (tzw. faszynowania).

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

Najnowszy numer kwartalnika muzealnego otwiera zaproszenie do wzięcia udziału w miejskich obchodach Roku Tadeusza Kościuszki ustanowionego przez Sejm i Senat RP. Inscenizacja historyczna, wystawa, publikacja – to niektóre propozycje z bogatego programu uroczystości, które doniośle zamierzamy świętować.

Tajemnice wiklinowego koszyka

Jakie niezwykłe tajemnice skrywa zwykły koszyk wiklinowy? Czy jest prawdą, że z wikliny można upleść prawie wszystko? Jaka jest różnica między pleceniem a wyplataniem?

Chasydzi - pierwszy po wakacjach wykład w ramach

Wrześniowy Wieczór Historyczny na Saturnie spędziliśmy słuchając zajmującej opowieści o różnych obliczach chasydzyzmu – ruchu religijnego związanego z judaizmem.

Ruszają „Muzyczne Piątki”!

Muzeum Saturn zaprasza na pierwszy powakacyjny koncert z cyklu „Muzyczne Piątki”, który odbędzie się 29 września o godz. 18.00. Z hitami muzyki filmowej wystąpi zespół Back to Big Band.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

Po agresji niemieckiej i radzieckiej we wrześniu 1939 roku państwo polskie nie przestało istnieć. Trwało ono jako Polskie Państwo Podziemne. Mimo bezwzględnego terroru funkcjonowały wszystkie jego organa, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Było kierowane przez w pełni legalne i uznawane na Zachodzie władze naczelne: Prezydenta, Rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

Chasydyzm - historia i współczesność

Chasydyzm to ruch religijny zapoczątkowany w XVIII w. którego celem była odnowa religijności wyznawców judaizmu. Pierwszym przywódcą ruchu i jednocześnie jego twórcą był Baal Szem Tow z Międzyboża.

Seniorzy, głosujcie na Muzeum Saturn!

Miło nam poinformować, że Muzeum Saturn zostało zgłoszone do udziału w miejskim konkursie „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Czeladzka placówka muzealna ubiega się o palmę pierwszeństwa na najlepszy i najbardziej przyjazny wszystkim osobom w jesieni życia obiekt kulturalno-edukacyjny.

• Ostatnia