• Znaleziono 394 wiadomości.

Ballady na dwa serca

Zaiste, to nie był ani zwyczajny koncert, ani powszedni występ artystów, ani też recital. Za mało byłoby także powiedzieć, że była to tylko muzyczna opowieść o dolach i niedolach ludzkiego żywota.

Czesław Słania królewski grawer rodem z Czeladz

Nazywany był królem grawerów, obywatelem świata, czarodziejem rylca, cesarzem pośród sztycharzy, arcymistrzem sztuki rytowniczej. Był artystą o niezwykłym temperamencie i niezaspokojonej ciekawości twórczej, zaskakującym nowatorskimi rozwiązaniami.

Czy czas jest iluzją?

Potrafimy go mierzyć, i to bardzo precyzyjnie, traktujemy go jako coś cennego, co można zaoszczędzić lub poświęcić, uskarżamy się na jego brak, ale tak naprawdę nawet nie potrafimy powiedzieć, czym właściwie jest. Nic dziwnego, że czas, jego upływ i związany z nim problem przemijania fascynują ludzi od tysiącleci.

Imponująca rekonstrukcja wydarzeń powstańczych

Choć na czeladzkim Rynku - w słoneczne, wczesne popołudnie 15 października - najpierw śmiało ulokował się oddział piechoty pruskiej, a później toczone były ciężkie walki z polskimi ochotnikami powstańczymi z użyciem broni czarnoprochowej, której towarzyszyły ogromny hałas i dym, nie było czego się obawiać -to tylko odbywała się rekonstrukcja faktów historycznych rozgrywających się w naszym mieście przed 210 laty.

Zapraszamy do lektury Oficyny Saturnowskiej

Bieżący numer informatora muzealnego otwiera rekomendacja zakupu najnowszej publikacji wydanej przez Muzeum Saturn autorstwa wybitnego znawcy epoki napoleońskiej prof. Dariusza Nawrota, a zatytułowanej „Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 r. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego”.

Zapraszamy do Muzealnego Klubu Juniora!

W najbliższą niedzielę, 23 października, o godzinie 15:00 zapraszamy na kolejne spotkanie do Muzeum Saturn, odbywające się w ramach Muzealnego Klubu Juniora. Zajęcia mają lekką formułę luźnych warsztatów, w czasie których dzieci nie tylko ćwiczą zdolności manualne i pobudzają kreatywność, ale także zgłębiają wiedzę z zakresu historii i sztuki.

Ballady Bułata Okudżawy

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska to doskonale znany i kochany nie tylko w polskim środowisku żeglarskim duet śpiewający przy gitarach, ale również wśród miłośników pieśni rosyjskich. Andrzej Korycki zyskał popularność już w latach osiemdziesiątych XX w. najpierw jako solista, potem dodatkowo jako członek słynnego zespołu szantowego „Stare Dzwony”.

Muzealna Akademia Seniora powraca!

Wszystkie osoby w jesieni życia zainteresowane historią, kulturą i obyczajowością zapraszamy na nową edycję Muzealnej Akademii Seniora. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 18 października o godz. 10.00 pod znamiennym tytułem Czeladzkie historie mówione. Punktem wyjścia do snucia sentymentalnych opowieści stanie się rewolucyjna hipoteza - czy warto ufać swoim wspomnieniom? Zapraszamy. Wstęp wolny.

Rekonstrukcja historyczna już w sobotę!

W sobotę, 15 października w godzinach 13:00-15:00, zapraszamy na czeladzki rynek, na którym będzie można zobaczyć rekonstrukcję jednego ze starć, jakie miało miejsce w Czeladzi w epoce napoleońskiej. Burzliwe i pełne rozmachu wydarzenia z 1806 roku odtworzą członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Kędzierzyna-Koźla oraz Nysy.

Zapraszamy na promocję książki prof. Dariusza N

Co wspólnego miał Napoleon z Czeladzią? Jak Zagłębie Dąbrowskie znalazło się w Księstwie Warszawskim? Czym był Nowy Śląsk? Jak wydarzenia z lat 1806-1807 zainicjowane przez mieszkańców Zagłębia wpłynęły na historię?