• Znaleziono 368 wiadomości.

77. rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa była najkrwawszą wojną, jaką widział i z jaką borykał się świat. W ciągu 6 lat jej trwania (1 września 1939 - 2 września 1945) zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się atak Niemiec hitlerowskich na Polskę.

Finisaż wystawy „Kwiatki, bratki i młode panny

Muzeum Saturn serdecznie zaprasza na uroczyste zakończenie pokazu prac Karoliny Lizurej, młodej artystki w nowatorski sposób posługującej się językiem klasycznej techniki haftu.

Na tropie kobiecości

"Kwiatki, bratki i młode panny" to tytuł najnowszej wystawy, która zagości w Muzeum Saturn na prawie sześć tygodni.

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie określane mianem największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, wybuchło 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

Informujemy, że 31 lipca (niedziela) muzeum będzie nieczynne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja

Wprawdzie Światowe Dni Młodzieży będą odbywać się niebawem w Krakowie, lecz czeladzkie muzeum także powitało w swoich gościnnych progach ich wyczekiwanych uczestników - pielgrzymów z Brunei, Czech i Włoch, którzy przez prawie tydzień mieszkają w naszym mieście u chętnych rodzin.

Najnowsza ekspozycja muzealna zaprasza widzów w podróż przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia związane z historią Czeladzi. Złożyły się na nią głównie fotografie będące odpowiedzią na pytania: jaka jest ta Czeladź? Jacy my jesteśmy? Skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy?

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera zapowiedź szczególnego tematu przewodniego jesiennych wydarzeń kulturalnych, a związanego z epoką napoleońską i wydarzeniami rozgrywającymi się w owym czasie, które nie ominęły także Czeladzi i które w rezultacie legły u podstaw kształtowania się naszej, zagłębiowskiej tożsamości.

Papierowy finisaż

30 czerwca w Pałacu pod Filarami odbył się finisaż wystawy papierowych dzieł sztuki – sukien historycznych, wykonanych przez studentów Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Wyjątkowe dzieła ludzkich rąk dowodziły nie tylko talentu artystów, wyobraźni twórczej i znajomości realiów historycznych, ale także świetnego rozumienia właściwości i możliwości tak niezwykłego materiału, jakim jest papier.

Muzeum Saturn w Czeladzi serdecznie zaprasza 30 czerwca o godz. 17.00 na uroczyste zakończenie wystawy papierowych sukien historycznych prezentowanej od dnia 14 maja.