• Znaleziono 565 wiadomości.

• Ostatnia
Szlakiem pamięci

Najbliższa odsłona Muzealnej Akademii Seniora dotyczyć będzie nieodwracalnego piętna wojny. Anna Binek-Zajda opowie o jednym z najtragiczniejszych epizodów w życiu ludzkości XX wieku. Mrocznej codzienności czasu okupacji znaczonej głodem, zimnem, chorobami, pracą ponad ludzkie siły i wszechogarniającym strachem o pewne jutro. Zapraszamy na narrację szlakiem pamięci 18 lutego o godz. 10.00. Wstęp wolny.

Bilety na "Muzyczne Piątki"

Uprzejmie informujemy, że od lutego cena biletów na koncerty z cyklu "Muzyczne Piątki" wynosi 10,00 zł. Bilety sprzedajemy od 5 dnia każdego miesiąca w siedzibie Muzeum przy ul. Dehnelów 10. Polecamy i zapraszamy na wzruszenia, zachwyty i muzyczne fascynacje.

Koncert chopinowski

W murach czeladzkiego Saturna kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu Anny Lipiak fascynowały i upajały zgromadzonych gości. Miłość do muzyki i fortepianu artystki oraz chopinowskie nokturny, walce, ballady i mazurki dostarczyły niezwykłych wrażeń zarówno muzycznych jak i spirytualnych.

TangoStan Quintet gra Piazzollę

28 lutego o godz. 18.00 w salach Saturna wystąpi TangoStan Quintet - zespół muzyków młodego pokolenia, których połączyła miłość do tanga i muzyki Astora Piazzolli. Łącząc pełne namiętności tango z elegancją i smakiem muzyki klasycznej tworzą muzykę przenikającą w serca każdego melomana. Koncert biletowany, bilety w cenie 10,00 zł dostępne w siedzibie Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10 od 5 lutego.

Wernisaż wystawy "Dzieci Potulic"

12 lutego o godz. 17.00 w murach dawnego sierocińca przeznaczonego dla najmłodszych ofiar Oderberg Aktion, obecnie siedzibie Muzeum Saturn, odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji o trudnej okupacyjnej historii mieszkańców Czeladzi. „Dzieci Potulic” to najmłodsi więźniowie wojenni, ofiary dehumanizacyjnej polityki nazistowskiego okupanta, aresztowane w ramach Akcji „Oderberg”, w sierpniu 1943 roku.

Kinderlager Pogrzebin

„Kinderlager Pogrzebin” to dokument o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku Akcji "Oderberg", odebranych rodzicom i wywiezionym do obozów koncentracyjnych.W dokumencie wypowiadają się byli więźniowie oraz świadkowie zbrodni. Na projekcje filmu zapraszamy 21 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Dzieci Potulic

Najnowsza ekspozycja ukazuje trudną okupacyjną historię mieszkańców Czeladzi. „Dzieci Potulic” to najmłodsi więźniowie wojenni, ofiary dehumanizacyjnej i bezwzględności machiny wojennej. Zgromadzone z pieczołowitością wspomnienia, fotografie oraz artefakty są świadectwem wojennej męki i wyzwolenia z piekła. Wystawa prezentowana od 12 lutego do 15 marca. Wstęp wolny.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Dzieci Potulic
Zorganizuj się!

Tematem przewodnim Muzealnego Klubu Juniora w lutym będą… porządki. W trakcie warsztatów juniorzy wykonają niepowtarzalne i oryginale organizery na biurko. W ruch pójdą nożyczki, kolorowy papier, brokat, farby i mnóstwo kreatywności, wszystko pod okiem Dobrawy Skoniecznej-Gawlik. Artystów zapraszamy 9 lutego (niedziela) o godz 13.00. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy.

Baran, byk, panna i… krokodyl? Czyli znaki zodia

Podczas lutowego spotkania Wieczorów Historycznych na Saturnie w ramach cyklu poświęconego tematyce żydowskiej „W blasku szabasowych świec” Sławomir Pastuszka opowie o symbolice wnętrz polskich synagog, koncentrując się na konkretnym i obecnym w życiu ludzi motywie, który często intryguje i wprawia w zdumienie. Zapraszamy 7 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Pani piękna w Saturnie

Agnes Sorel była kobietą wyjątkową, uwa­żaną przez współ­cze­snych za nie­zwy­kle piękną i bły­sko­tliwą. Na kartach historii zapisała się jako pierwsza oficjalna królewska metresa. Jej poczynania na dworze monarchy zmieniły bieg historii całej Europy, o czym przekonali się czeladzcy seniorzy podczas prelekcji Stefanii Lazar w ramach styczniowej Muzealnej Akademii Seniora.

• Ostatnia