• Znaleziono 707 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Zdjęcie na dziś

Dzisiaj jeszcze jedno zdjęcie kapitana Hupki, burmistrza Czeladzi z okresu 1916-1917, uwiecznionego wraz z grupą współpracowników na tle pejzażu Czeladzi. I z tym arcyciekawym wizerunkiem naszego miasta zostawiamy Państwa w ten biały zimowy poniedziałek.

190. rocznica wybuchu powstania listopadowego

29 listopada 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe – największy zryw wolnościowy Polaków w czasie ponad stu lat zaborów.

KLIK - SATURN. Fotografie bezcenne ciąg dalszy

Pozostajemy w atmosferze niespokojnych lat I wojny światowej, prezentując Państwu fotografię z przełomu 1916-1917 roku. Na zdjęciu nasz etatowy czeladzki fotograf, Wilhelm Kidawa, uwiecznił kolejnego wojennego burmistrza miasta – kapitana Hupkę, w towarzystwie współpracowników.

Drugie życie cechowni

Jak wielką dumą i przeogromnym entuzjazmem informowaliśmy już wcześniej, wraz z nadejściem jesieni rozpoczęły się prace mające na celu rewitalizację obiektu dawnej cechowni na terenie kopalni „Saturn”.

KLIK - SATURN. Burmistrz Kubina

Dzisiaj za pośrednictwem obiektywu Wilhelma Kidawy zaglądamy do siedziby zarządu miejskiego Czeladzi w czasie I wojny światowej. Na szklanej kliszy uwieczniony został okupacyjny, niemiecki burmistrz nazwiskiem Kubina podczas pracy. Kubina objął urząd 19 listopada 1915 roku i pozostawał na nim do 21 lipca 1916 roku. Następnie został powołany do wojska.

KLIK - SATURN. Kolejna z kolekcji zdjęć Kidawy

Dziś prezentujemy Państwu kolejną fotografię z kolekcji zdjęć Wilhelma Kidawy. Tym razem dzięki autorowi zdjęcia mamy możliwość zajrzeć do wnętrza nieistniejącej już karczmy wójtowskiej (zwanej też wójtowskim domem zajezdnym).

KLIK-SATURN. Fotografie bezcenne Wilhelm Kidawa

Dużą część zbiorów Muzeum Saturn stanowią fotografie, przy czym do najcenniejszych spośród nich należy kolekcja szklanych klisz autorstwa Wilhelma Kidawy, pochodzących z pierwszych dekad XX wieku.

KLIK - SATURN. Zbiory filokartystyczne

Ważne miejsce wśród muzealiów zajmują również zbiory filokartystyczne, Uwieczniony na pocztówkach klimat dawnych czasów niezmiennie przyciąga..

Muzeum zamknięte!

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie informujemy, że z dniem 8 listopada do odwołania Muzeum Saturn będzie nieczynne dla zwiedzających.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pomnika

Pomnik stanie w niedalekiej odległości od pierwotnej lokalizacji monumentu zbudowanego w 1929 r. u zbiegu ulic dzisiejszej Katowickiej oraz Nowopogońskiej i odsłoniętego w 10. rocznicę walk na polach pod kopalnią „Saturn”.

• Ostatnia