• Znaleziono 641 wiadomości.

• Ostatnia
KLIK - SATURN. Inżynier Józef Tomaszewski - pier

Wiatr historii niestety wywiał jego zawodowe i społeczne dokonania z niespełna 4-letniego okresu dyrektorowania kopalnią „Czeladź”. Ceniony za życia, później został niemal całkowicie zapomniany.

KLIK - SATURN. Czeladzki dom przedpogrzebowy

Z uwagi na niezwykłą wagę tego budynku użyteczności publicznej dla dawnej gminy wyznaniowej, warto o nim wspomnieć – zwłaszcza, że do tej pory pomijany był w opracowaniach dotyczących przedwojennej społeczności żydowskiej. Dom przedpogrzebowy, który stanął w pobliżu granicy Będzina i Czeladzi jest jedynym przetrwałym obiektem na ternie zagłębiowskich miast.

KLIK - SATURN. Ciągłość i zmiana

Wygląd Czeladzi na przestrzeni dziesięcioleci kształtował cały szereg czynników historycznych, społecznych, kulturalnych oraz gospodarczych wypływających zwłaszcza ze specyfiki miasta, a także jego położenia. Zapoczątkowane w ostatnich latach dynamiczne zmiany w strukturze tkanki miejskiej zdecydowanie przyczyniają się do uatrakcyjnienia i podniesienia jakości.

KLIK - SATURN. Czeladzianie sto lat temu

Wozactwo – wekturanctwo stanowiło bardzo intratne dodatkowe, a czasem jedyne zajęcie niektórych mieszkańców Czeladzi. Zasięg usług o charakterze dostawczym obejmował nawet obszar do 40 km odległości. Wykonywano je wykorzystując własny tabor i dorywczo najmując furmanów.

KLIK - SATURN. Sen o nowej czeladzkiej szkole

Przed władzami Czeladzi u progu niepodległości stanęły poważne wyzwania, do których należało zaspokojenie istotnych potrzeb socjalnych jej mieszkańcom, zwłaszcza potrzeb mieszkaniowych, odpowiednich warunków higienicznych i sanitarnych oraz zagwarantowanie właściwych warunków do edukacji dzieci i młodzieży.

Uwaga czeladzianie! Poszukiwani opiekunowie grobu

Muzeum Saturn zwraca się z ogromną prośbą do wszystkich mieszkańców o pomoc w dotarciu do opiekunów nagrobka, którego wizerunek przedstawia fotografia. Znajdujący się na terenie cmentarza parafialnego przy ul. Nowopogońskiej kamień nagrobny, choć mocno nadwyrężony przez czas, niezmiennie urzeka prostotą kompozycji, lecz zwłaszcza subtelnością wyrazu.

KLIK - SATURN. Galeria Sztuki Współczesnej na Pi

Możliwość kontemplowania czy też tylko oglądania rzeźby, malarstwa, grafiki czy fotografii niejednokrotnie nosi dwojakie znaczenie dla uczestników różnego typu ekspozycji. Część z nich jedynie „odbiera” wrażenia jakich może dostarczyć dzieło sztuki, dla innych z kolei może ono czasem stanowić inspirację do działań artystycznych nieprofesjonalnych.

KLIK - SATURN. Przemijanie z czasem

Przymus spędzania czasu w domu, któremu obecnie podlegamy może skłaniać do swoistych wynurzeń filozoficznych właśnie w aspekcie czasu. Oto kolejna udana próba materialnego uchwycenia czasu w postaci dwóch archiwalnych zdjęć wykonanych dawno temu na Piaskach

KLIK - SATURN. O budynku plebanii słów kilka

Na początku XX wieku czeladzianie rozpoczęli wznoszenie nowego kościoła parafialnego. Budowa monumentalnej świątyni dawała doskonałą okazję do realizacji godnego mieszkania dla tutejszego proboszcza i obsługujących parafię wikarych – nowej plebanii. Ostateczną decyzję o jej budowie podjęto 18 sierpnia 1928 roku w trakcie zebrania parafialnego.

KLIK - SATURN. Kapelusz przed pocztą zdejm!

Kierowani tym imperatywem, który wyśpiewywali Skaldowie w niezwykle popularnej piosence „Medytacje wiejskiego listonosza” nade wszystko czynić ten miły skądinąd obowiązek powinniśmy także przed budynkiem przy ul. Grodzieckiej 9. I to bynajmniej nie tylko dlatego, że na jednej z jego ścian znajduje się czerwona skrzynka pocztowa na listy i kartki.

• Ostatnia