• Znaleziono 370 wiadomości.

• Ostatnia
Dworska kuchnia pełna smaku!

Za nami 8. Czeladzka Noc Muzeów, podczas której przenieśliśmy się do tradycyjnej kuchni dworskiej. Najbardziej oczekiwane wydarzenie muzealne rozpoczęło się wykładem Jolanty Zaczkowskiej, nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Wieczór zwieńczył koncert Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” – kulturalnej wizytówki Zagłębia, wielokrotnie wyróżniani w krajowych i międzynarodowych festiwalach.

O znaczeniu i funkcjach koloru w kulturze

Ludzie od dawna posługiwali się kolorem nadając mu szczególny sens i znaczenie. O zagadnieniach kształtowania tożsamości jednostkowej i zbiorowej za pomocą koloru, zadaniach związanych z użyciem konkretnych barw w reklamie czy różnicach w ich postrzeganiu w rozmaitych kulturach zajmująco opowiadała Anna Binek-Zajda podczas majowej odsłony Muzealnej Akademii Seniora.

Bazyliszek w murach Muzeum

Tegoroczny Dzień Dziecka w Muzeum Saturn uświetni, jak co roku, teatrzyk dla najmłodszych. 3 czerwca o godzinie 14:00 Studio Teatralne KRAK-ART zaprezentuje najmłodszym miłośnikom czeladzkiego muzeum przedstawienie artystyczne „Bazyliszek”. Pełen humoru spektakl teatralny, oparty jest na znanej legendzie warszawskiej.

8. Czeladzka Noc Muzeów

Tegorocznym tematem przewodnim 8. Czeladzkiej Nocy Muzeów będzie tradycyjna kuchnia dworska i wszystko co z nią związane. Goście muzeum będą mogli zapoznać się z wystawą „Alchemia kuchni”, skosztować wykwintnych potraw, posłuchać o sztuce warzenia piwa, obejrzeć eksperymenty kuchenne oraz wysłuchać koncertów Zespołu Śpiewaczego KGW w Leśniakach i ZPiT PKZ Gołowianie.

Prezent dla mamy

Zbliżające się święto Dnia Matki zainspirowało młodych miłośników Muzeum Saturn do stworzenia bransoletek makramowych. Z pomocą przyszedł Muzealny Klub Juniora, zajęcia plastyczne podczas których Lucyna Mroczek-Szymańska pokazała najmłodszym sztukę wiązania ze sznurków i paciorków wdzięcznych ozdób na rękę.

Czar rekonstrukcji

O podróży do średniowiecza, krętych drogach, mieszczańskich karawanach i rycerskich obyczajach ubiegły piątek opowiedziało dwoje niezwykłych ludzi, związanych od 6 lat ze światem rekonstrukcji, Kamila Kajdas i Przemysław Osmólski.

Czym jest kolor?

Czy zawsze kolor czarny oznacza żałobę, a biel jest oznaką czystości i niewinności? Czerwień symbolizuje agresję czy pasję i miłość? Dlaczego byk tak na nią reaguję? Czy kolor zielony niesie nadzieję? Podczas kolejnej Muzealnej Akademii Seniora 15 maja o godz. 10.00 Anna Binek-Zajda przeanalizuje barwy, symbolikę oraz zastosowanie i ich dobór w życiu codziennym.

Średniowiecze da się lubić

Najbliższa odsłona Wieczorów Historycznych na Saturnie zaplanowana na piątek, 11 maja na godz. 17.00 odkryje świat pełen pasji, emocji i ognia będący częścią życia Kamili Kajdas i Przemysława Osmólskiego. Zafascynowani szeroko rozumianą kulturą wieków średnich propagują zainteresowanie przeszłością między innymi poprzez aktywny udział w rekonstrukcjach historycznych.

Bransoletka dla mamy

W najbliższą niedzielę w Muzeum Saturn odbędą się warsztaty tworzenia bransoletek techniką makramy będącą niezwykle wdzięczną sztuką wiązania sznurków z paciorkami bez użycia igieł, drutów czy szydełek. Stworzona z miłością biżuteria z pewnością wywoła u mam pozytywne emocje i łzy wzruszenia.

Przez Maryję do Jezusa

Świetną okazję do poznania historii i form działalności Sodalicji Mariańskiej funkcjonującej przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika stanowi najnowsza muzealna wystawa poświęcona 100. rocznicy założenia wspólnoty oraz 30. jej reaktywacji.

• Ostatnia