• Znaleziono 410 wiadomości.

• Ostatnia
Genealogiczne ABC

Czym się różni synowiec od bratanka? Czy każdy z nas ma praciotkę i przedwiecia? Jak blisko jesteśmy z jątrewką? Genealogia to fascynująca podróż przez wieki, odkrywanie tajemnic i sposób na poznanie samego siebie. O tym jak znaleźć swoich krewnych, poznać swoje pochodzenie i ród z jakiego się wywodzimy opowie w najbliższy piątek 16 listopada o godz. 17.00 Anna Urgacz-Szczęsna podczas wykładu „Genealogiczne ABC”.

Cała Czeladź zaśpiewała Polsce!

Dziewiąta odsłona patriotycznego muzykowania była wyjątkowa. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niezależności, suwerenności, wolności i niepodległości wspólnie, jednym głosem czeladzianie zaśpiewali pieśni patriotyczne ku czci Tych, którzy oddali życie za nasz kraj. Pod kierunkiem Anny Piech i Tobiasza Nykamowicza mury Muzeum Saturn rozbrzmiały, a głos pełen wdzięczności i miłości do kraju roznosił się dookoła.

Informacja!

Uprzejmie informujemy, że w związku z Narodowym Świętem Niepodległości, 11 listopada Muzeum Saturn będzie nieczynne. Zapraszamy do muzeum w poniedziałek 12 listopada o godz. 17.00 na spotkanie z etnologiem, regionalistą, niestrudzonym badaczem małej architektury sakralnej i autorem publikacji "Tajemnice czeladzkich kapliczek" Robertem Garstką.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja!
Tegoroczna kwesta na czeladzkich cmentarzach podsu

Po raz czwarty odbyła się publiczna zbiórka pieniężna na rzecz ratowania bezcennych pamiątek sztuki rzeźbiarskiej zorganizowana przez Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA. W czwartek, 1 listopada w obrębie nekropolii przy ulicach Nowopogońskiej i Wojkowickiej można było spotkać potrząsających puszkami-skarbonkami, gorąco zachęcających do wsparcia tej jakże pożytecznej inicjatywy wolontariuszy.

„Gdy ci kot przebiegnie drogę, nie mów że to

Jednym z najbardziej powszechnych przesądów jest ten dotyczący czarnych kotów – czy rzeczywiście lepiej ich unikać? Przynoszą pecha, czy są dobrym znakiem? Z mitem czarnego kota rozprawi się Dobrawa Skonieczna-Gawlik podczas warsztatów plastycznych w ramach Muzealnego Klubu Juniora 18 listopada, o godz. 13:00. Obowiązują zapisy w siedzibie Muzeum Saturn, lub telefonicznie (32) 265 42 98.

Świat romansów

W zeszły piątek, 26 listopada, w murach Muzeum Saturn rozbrzmiały dźwięki rosyjskich i polskich ballad i romansów. Goście dali się przenieść w eteryczny świat muzyki i wraz z artystką zaśpiewali największe utwory kultury rosyjskiej. Nietypowa harmonia i unikalne pomysły muzyczne sprawiają, że ten koncert na długo pozostanie w naszej pamięci.

Tajemnice czeladzkich kapliczek

12 listopada 2018 roku Regionalny Instytut Kultury w Katowicach i Muzeum Saturn w Czeladzi zapraszają na promocję książki i wernisaż wystawy „Tajemnice czeladzkich kapliczek”. Publikacja Roberta Garstki „Tajemnice czeladzkich kapliczek” oraz okolicznościowa wystawa fotografii przybliżają historię małych obiektów sakralnych, znajdujących się na terenie gminy Czeladź.

Dla Ciebie śpiewam, Polsko!

Patriotyczne muzykowanie to uroczyste, wielopokoleniowe śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, mające na celu uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego mottem jest myśl Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć. Tegoroczna edycja wspólnego muzykowania jest wyjątkowa, bowiem przypadająca w Roku Jubileuszowym 100. lecia odzyskania przez nasz Naród Niepodległości.

Zbliża się czwarta publiczna kwesta na ratowanie

Już po raz czwarty na parafialnej nekropolii przy ul. Nowopogońskiej, natomiast trzeci raz na cmentarzu komunalnym zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Wzorem lat ubiegłych serdecznie prosimy o szczodre wsparcie tej pożytecznej inicjatywy.

Chwała Niepodległej!

Piknik militarno-historyczny „Chwała Niepodległej” już za nami. Od godzin południowych w sąsiedztwie Pałacu pod Filarami stacjonowały Grupy Rekonstrukcji Historycznych: Ostfront, Piechoty Heer oraz 72. Tulskiego Pułku Piechoty. Pokazy dawnego uzbrojenia połączone były z prezentacją taktyki wojskowej.

• Ostatnia