• Znaleziono 261 wiadomości.

• Ostatnia
Za nami Europejskie Dni Dziedzictwa

Co roku, we wrześniu Muzeum Saturn włącza się w największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny – Europejskie Dni Dziedzictwa – którego celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

78. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

78 lat temu, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny wschodnie Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole podpisanym w dniu 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa.

Wspomnienie wakacji

Pierwsze po wakacjach spotkanie Muzealnego Klubu Juniora już za nami. Było one poświęcone wspomnieniom z letnich podróży i weekendowych wypadów za miasto. W tworzonych przez uczestników pracach pojawiały się nie tylko echa wakacyjnych przygód ale również plany na kolejne lato.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w Czeladzi

Muzeum Saturn gorąco zachęca do udziału w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, której hasło przewodnie brzmi „Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu”.

Muzeum Saturn w Czeladzi zaprasza wszystkich senio

23 i 24 września w ramach akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura 60+” zapraszamy wszystkich seniorów. W godzinach od 13.00 do 17.00 będzie można poznać historię obiektu będącego siedzibą naszego muzeum oraz zwiedzić wystawę „W kręgu Chasydów” ze zbiorów Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Wstęp bezpłatny.

78 lat temu hitlerowcy wkroczyli do Czeladzi

Dnia 5 września br. przypada 78. rocznica wejścia wojsk hitlerowskich do Czeladzi. Ludność cywilna, obawiając się przejścia pod okupację niemiecką, już od rana 3 września zaczęła w panice masowo opuszczać domy i udawać się w kierunku Będzina, stamtąd zaś na różne sposoby próbowano podążać za wycofującym się wojskiem polskim.

Wakacje już za nami zatem wracamy do spotkań Muz

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie wakacyjnej przygodzie. Z letnich podróży pozostały bowiem fotografie, przywiezione pamiątki oraz wspomnienia. Kolaż (collage) to technika polegająca na wykorzystaniu, zestawieniu i przyklejeniu do podłoża materiałów i tworzyw różniących się powierzchnią, wielkością, kształtem i kolorem.

78. rocznica wybuchu II wojny światowej

II wojna światowa była najkrwawszą wojną, jaką widział i z jaką borykał się świat. W ciągu 6 lat jej trwania (1 września 1939 - 2 września 1945) zginęło około 72 milionów ludzi, z czego 47 milionów stanowili cywile. Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się atak Niemiec hitlerowskich na Polskę.

Warsztaty w ramach Narodowego Czytania 2017

Hafty i wyszycia zdobiły niegdyś tradycyjną odzież i stroje a także bieliznę pościelową i stołową. Poszwy, poszewki, obrusy, serwety i serwetki, ręczniki oraz ściereczki były nieodłącznym elementem posagu panny.

W kręgu chasydów

Nareszcie! Już jest! Wyczekiwana, wypatrywana, wabiąca tajemniczymi nazwami, kusząca oczy. Dynamiczna, intensywna, kolorowa, intrygująca, świadoma swej urody…nowa wystawa w Muzeum Saturn.

• Ostatnia