• Znaleziono 324 wiadomości.

• Ostatnia
Wspólnie z najmłodszymi rozegramy grę historycz

Zimowa aura za oknami a w muzeum gorące rozgrywki, bitwy i potyczki. Już jutro 7 lutego w godzinach od 9.00 do 13.00 Jarosław Krajniewski - historyk Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej poprowadzi wszystkich chętnych do walki. Tego dnia bowiem w naszym muzeum gry historyczne w oparciu o wystawę „Imago belli albo jak w dawney Polszcze woyowano”.

Tajniki tworzenia makiet wojskowych

Muzealny Klub Juniora, który odbędzie się 11 lutego o godzinie 13.00 zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W ramach spotkania poznamy tajniki tworzenia makiet wojskowych, rozegramy potyczki w oparciu o gry historyczne prezentowane na wystawie „Imago belli albo jak w dawney Polszcze woyowano”, spotkamy się z członkami Klubu Gier Historycznych oraz samodzielnie pomalujemy figurki żołnierzy z kolekcji „Ogniem i mieczem”.

Otwarcie wystawy "Imago belli..."

W piątek w Muzeum Saturn, podczas spotkania z Jarosławem Krajniewskim, kustoszem Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej otwarto wystawę „Imago belli albo jak w dawney Polszcze woyowano”. Ekspozycja, udostępniona przez dąbrowskie muzeum w interesujący sposób ukazuje genezę i historię gier planszowych o tematyce wojskowej.

Historia poprzez zabawę

Dyrektor Muzeum Saturn w Czeladzi Iwona Szaleniec zaprasza 2 lutego 2018 roku o godzinie 17.00 na wernisaż autorskiej wystawy Jarosława Krajniewskiego „IMAGO BELLI albo jak w dawney Polszcze woyowano” ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. W programie: prezentacja multimedialna i słowo o grach historycznych.

155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX w. zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Powstańcy, mimo niewystarczającego uzbrojenia i braków kadrowych, atakowali rosyjskie placówki praktycznie na terenie całego Królestwa Polskiego.

Festa Italiana

Śpiewająco magię i niepowtarzalne uroki Włoszech ukazał podczas ostatniego w minionym roku koncertu z cyklu „Muzyczne Piątki” Antonio Palermo, od wielu lat mieszkający w Będzinie. Solista wręcz zaczarował publiczność zgromadzoną w Muzeum Saturn wykonując z iście włoskim temperamentem popularne swe rodzime przeboje z towarzyszeniem fortepianu (Tobiasz Nykamowicz).

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Festa Italiana
Powstanie styczniowe po 155 latach

Kolejna rocznica wybuchu insurekcji styczniowej jest sposobnością do ponownego poruszenia tematyki powstańczej. Nieubłagany upływ czasu powoduje, że w świadomości współczesnych Polaków wydarzenie to z wolna przesuwa się już do zamierzchłej epoki.

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

Najnowszy numer kwartalnika muzealnego otwiera rekomendacja wciąż jeszcze prezentowanej wystawy „Świat toruńskiego piernika”, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Jak magnes przyciąga grupy szkolne i przedszkolne, a także całe rodziny. Dość powiedzieć, że niemal wszystkie czeladzkie przedszkola skorzystały z zaproszenia. Gościliśmy ponadto milusińskich z Sosnowca, Katowic, Bytomia i Tychów.

Lista czeladzian ofiar II wojny światowej upublic

Celem naukowego programu „Straty osobowe Czeladzi podczas II wojny światowej” jest zebranie rozproszonych informacji dotyczących mieszkańców naszego miasta poddanych represjom ze strony okupantów niemieckiego oraz sowieckiego w latach 1939-1945, ale przede wszystkim w miarę pełna identyfikacja czeladzian pozbawionych życia podczas wojny.

Licytuj muzealny Voucher, wspieraj WOŚP!

Muzeum Saturn z radością dołącza się do 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazując na licytację siedem pojedynczych i cztery podwójne vouchery uprawniające do udziału w atrakcyjnych warsztatach wypieku dekoracyjnych pierników połączonych z niespodzianką. Przekonaj się dlaczego pierniki wypieczone w Muzeum Saturn są wyjątkowe! Zwycięzców akcji zagonimy do roboty 21 stycznia od godz. 14.00.

• Ostatnia