• Znaleziono 510 wiadomości.

• Ostatnia
Kalendarz historyczny na 2020 rok

W ukazujących się od 6 lat, wydawanych przez Muzeum Saturn Kalendarzach Historycznych, szatę graficzną stanowią najczęściej archiwalne zdjęcia naszego miasta. Te, które wraz z najnowszym kalendarzem będą Państwu towarzyszyć na co dzień w roku 2020 zostały wykonane ręką Wilhelma Kidawy. Kalendarz jest dostępny do nabycia w siedzibie Muzeum Saturn w cenie 20,00 zł.

Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera podsumowanie pikniku historycznego podczas którego uczestnicy wzięli udział w jednej z bitew granicznych – wtargnięcia zwiadowców niemieckich na tereny kopalni Saturn w marcu 1919 roku. Uwadze czytelników polecamy także artykuł dotyczący najnowszej ekspozycji muzealnej „Czeladź w projektach architektonicznych” będącej zwieńczeniem kilkuletnich badań w zakresie budownictwa.

Guzik z pętelką

Co może powstać z tysiąca małych, kolorowych guzików? Fantazyjne zdobienia, a może cały obraz? Kreatywne wykorzystanie materiałów pasmanteryjnych pokaże juniorom Dobrawa Skonieczna-Gawlik. W październiku zapraszamy wyjątkowo w pierwszą niedzielę miesiąca (6 października). To będzie kolorowy zawrót głowy.

Aleksander Dumas na śląskiej ziemi

Wyjątkowe spotkanie w ramach Czeladzkiego Salonu Historycznego upłynęło w tajemniczej atmosferze pełnej miłości, zazdrości oraz skandalu. Alicja Zdziechiewicz, autorka publikacji wydanej w 2016 roku przez Urząd Miasta Mysłowice "Paryżanin na Śląsku czyli Aleksander Dumas w Mysłowicach" opowiedziała o nieznanym wątku historii francuskiego pisarza i wydarzeniach z 1851 roku, rozgrywających się w Mysłowicach.

Tyle słońca.. w jesienny wieczór

Pierwszy, powakacyjny koncert z cyklu „Muzyczne Piątki” odbył się klasycznie w ostatni piątek miesiąca. 27 września w Muzeum Saturn rozbrzmiały największe przeboje Anny Jantar w wykonaniu charyzmatycznej wokalistki i pianistki Joanny Smajdor. Inauguracja kolejnego sezonu Muzycznych Piątków z pewnością należała do udanych ściągając do Sali Lustrzanej rzesze wielbicieli zarówno saturnowskich koncertów jak i talentu artystki.

Napoleon Bonaparte jakiego nie znamy

Kim był najwybitniejszy dowódca wojskowy oraz najważniejsza postać w historii Francji? Jak chłopiec z Korsyki został militarnym geniuszem? O Napoleonie Bonaparte jakiego nie znamy opowie znakomity historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Dariusz Nawrot. Na spotkanie pełne historii zapraszamy 11 października o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Czeladzki Salon Historyczny "Aleksander Dumas w My

W 2016 roku nakładem Urzędu Miasta Mysłowice ukazała się publikacja „Paryżanin na Śląsku czyli Aleksander Dumas w Mysłowicach”. W oparciu o wspomnienia, odnalezione dokumenty i bogatą korespondencję autorka przytacza szczegóły pobytu słynnego Francuza na śląskiej ziemi w połowie XIX wieku. Zapraszam do Czeladzkiego Salonu Historycznego na spotkanie z Alicją Zdziechiewicz i bohaterami wydarzeń z 1851 r. w Mysłowicach.

„Potyczka na Saturnie” za nami.

Od godzin popołudniowych 21 września tereny zielone wokół Pałacu pod Filarami zamieniły się w pole bitwy i bazę dla stacjonującego Wojska Polskiego, oddziału Armii Niemieckiej oraz powstańców śląskich. W tych rolach pojawiły się grupy rekonstrukcyjne: SRH „Rok 1920”, Rowery Zabytkowe Zabrze oraz GRH Bellum.

Piknik historyczny „Potyczka na Saturnie”

Na okoliczność 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego Muzeum Saturn zaprasza na piknik historyczny "Potyczka na Saturnie". Widowisko historyczne, na terenach wokół budynku Muzeum Saturn w Czeladzi, przedstawiać będzie jedną z powstańczych bitew: potyczkę na Saturnie, w której mieszkańcy Zagłębia i czeladzianie brali czynny udział. Ukazane zostanie szpital polowy, punkt opatrunkowy, wystawa sprzętów i rowerów z epoki.

Skarb ukryty w czeladzkiej ziemi.

Czy można odnaleźć skarb w Czeladzi i jak to zrobić? Odpowiedź na te pytania zna uczennica Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka 7-letnia Amelia Cieśla, która takiego niezwykłego odkrycia dokonała właśnie w naszym mieście! W ostatnich dniach czerwca ta nadzwyczaj rezolutna dziewczynka przybyła do Muzeum Saturn wraz z rodziną, by podarować osobliwy eksponat w postaci podkowy.

• Ostatnia