• Znaleziono 651 wiadomości.

O przeszłości Czeladzi wiedzą wszystko

26 kwietnia w siedzibie Muzeum Saturn odbył się finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi, nad którym honorowy patronat tradycyjnie roztoczył Burmistrz Miasta Czeladź. Po eliminacjach szkolnych, które objęły piątoklasistów i uczniów gimnazjalnych klas II przyszedł czas na rozgrywki pomiędzy najlepszymi z najlepszych.

Święci polscy bez tajemnic

Zazwyczaj dostępne biografie Sług Bożych mają na celu przybliżenie dróg, które wiodły przedstawiane osoby do świętości. Na obrazach, ikonach, czy kościelnych witrażach sprawiają wrażenie nieskazitelnych. Ale w rzeczywistości każdy święty to nie człowiek idealny.

Nie ma jak Lwów!

Kresowe melodie, dowcipne teksty, nowe aranżacje starych lwowskich przebojów w wykonaniu znakomitej Bożeny Związek i towarzyszących solistce Kazimierza Szkutnika (klarnet, saksofon) oraz Andrzeja Czekajskiego (fortepian) radośnie wybrzmiewały w piątkowy wieczór 21 kwietnia przywołując wspomnienia, a zwłaszcza niezmienny zachwyt przedwojenną obyczajowością.

Finał Konkursu Wiedzy o Czeladzi

W najbliższą środę, tj. 26 kwietnia w Muzeum Saturn odbędzie się finał tegorocznej edycji konkursu wiedzy o Czeladzi. O godz. 9.00 zmierzą się zwycięzcy eliminacji szkolnych wyłonieni w kategorii szkół podstawowych. Z kolei gimnazjaliści rozpoczną turniejowe zmagania o godz. 11.30.

Święci schodzą z obrazków

Kim tak naprawdę byli święci? Po co ich aż tylu? Czy wszyscy oni balują w niebie? I czy każdy święty chodzi uśmiechnięty? Zapierające dech w piersiach opowieści o ludziach przebywających z Bogiem w niebie – z pewnością, niewiarygodne – jak najbardziej, niemożliwe – zdecydowanie możliwe snuć będzie dr hab. Bożena Czwojdrak z Uniwersytetu Śląskiego.

Spotkanie z lwowską piosenką w Muzeum Saturn

Koncert pełen wzruszeń i doskonałej zabawy poświęcony najpiękniejszym piosenkom, którymi niegdyś rozbrzmiewały ulice polskiego Lwowa. Na scenie wystąpi Bożena Związek z towarzyszeniem muzyków – byłego akompaniatora w Teatrze Zagłębia Andrzeja Czekajskiego (fortepian) oraz dawnego wirtuoza założonej przez Jerzego Miliana Orkiestry Rozrywkowej PRiTV w Katowicach Kazimierza Szkutnika (saksofon, klarnet).

Jak to z brudem było?

Dzieje brudu, stosunku do niego, a także jego swoistej filozofii wciąż stanowią niezmiernie ciekawą, dziwaczną, zaskakującą, lecz jakże fascynującą część naszej kultury i obyczajów. Właśnie o nich opowiadała seniorom Anna Binek-Zajda w ramach Muzealnej Akademii Seniora.

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

Najnowszy numer informatora muzealnego otwiera radosna informacja o przyznaniu Muzeum nagrody „Złotej Pszczoły” za wydanie w ubiegłym roku najlepszej książki o tematyce napoleońskiej. Uwadze czytelników polecamy także artykuły przybliżające temat funkcjonowania wiedzy o przeszłości w czeladzkiej przestrzeni publicznej.

Myć się czy nie myć się?

Między innymi na to pytanie odpowie Anna Binek-Zajda prowadząca najbliższe spotkanie w ramach Muzealnej Akademii Seniora. Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Zapraszamy do Muzeum Saturn 18 kwietnia o godz. 10.00.

Informacja

Informujemy, że w dniach 16 kwietnia 2017 roku (Wielkanoc) i 17 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) muzeum będzie NIECZYNNE. Wszystkich zwiedzających zapraszamy 18 kwietnia (we wtorek) w godz.9.00 - 15.30. Za utrudnienia przepraszamy.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja