• Znaleziono 394 wiadomości.

• Pierwsza
  • Ostatnia
Sztuka od serca

Był uroczysty początek, więc przyszedł czas na zwieńczenie – finisaż wystawy będącej pokłosiem III Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej Art Passion Festival 2018. Obok Muzeum Saturn partnerami Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, pomysłodawcy przedsięwzięcia, w organizacji pokonkursowych wystaw były też Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz restauracja „Belvedere” w Sosnowcu.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Sztuka od serca
Finisaż wystawy prac pokonkursowych III Art Passi

Międzynarodowy Zagłębiowski Festiwal Sztuki Art Passion Festival to cykliczne wydarzenie, organizowane prze Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Festiwal ma charakter otwarty i jest adresowany do twórców nieprofesjonalnych z Polski oraz spoza jej granic.

Wystawa prac pokonkursowych 3. edycji Art Passion

W Muzeum Saturn od 17 sierpnia do 2 września można podziwiać prace artystów amatorów, którzy wzięli udział w cieszącym się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem Międzynarodowym Zagłębiowskim Festiwalu Sztuki.

Magnetyczna Czeladź.

Muzeum Saturn gorąco zachęca do zakupu oryginalnych ceramicznych magnesów z historycznymi wizerunkami, tym razem, Czeladzi-Piasków. Dostępne są trzy nowe wzory wykonane z najwyższą starannością na podstawie archiwalnych fotografii. Magnesy przedstawiają zabudowania dawnej kopalni „Czeladź” na Piaskach, kolonie górnicze oraz neoromański Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej.

Cenne znalezisko sprzed tysięcy lat w Muzeum Satu

Fragment górnego siekacza tzw. ciosu Mamuta właściwego (włochatego) przypadkowo znaleziony niegdyś w Czeladzi podczas rozładunku piasku podsadzkowego służącego do sporządzania podsadzki hydraulicznej wykorzystywanej następnie do wypełniania wyeksploatowanych wyrobisk górniczych kopalni węgla kamiennego funkcjonującej wówczas pod nazwą „Czerwona Gwardia” trafił do Muzeum Saturn.

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

Z ogromną satysfakcją przekazujemy dwudziesty szósty numer „Oficyny Saturnowskiej”. Ci spośród Państwa, którzy interesują się trwającą nieprzerwanie od sześciu lat historią naszego informatora muzealnego zapewne rozpoczną lekturę od pierwszego tekstu rekomendującego najnowszą inicjatywę polegającą na organizacji cyklicznych spotkań poświęconych rozmaitym aspektom życia czeladzian.

U Dehnelów na Starej Koloni

29 czerwca w nieco innej atmosferze niż zwykle bo przy kawie i cieście wysłuchaliśmy interesującej opowieści zaproszonych do Muzeum Saturn gości: Małgorzaty Dehnel-Szyc oraz Joanny Górkiewicz-Podstawki. Inspiracją dla wieczoru wspomnień jest przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin Piotra Pawła Dehnela, to doskonała okazja to przybliżenia zgromadzonym słuchaczom rodu Dehnelów.

O kuchni słów kilka..

Do serca domu, a w naszym przypadku do serca Muzeum – kuchni zaprosiliśmy seniorów na ostatnie przed okresem wakacyjnym zajęcia w ramach Muzealnej Akademii Seniora. Iście wyborna prelekcja Dobrawy Skoniecznej-Gawlik dotyczyła jakże by inaczej pomieszczeń kuchennych, sztuki kulinarnej oraz przechowywania i przyrządzania wyśmienitych potraw wedle dawnych rad i poradników.

U Dehnela na Starej Kolonii

Przypadająca w bieżącym roku 150 rocznica urodzin Piotra Pawła Dehnela - sztygara kopalni "Saturn", działacza niepodległościowego oraz przyjaciela Marszałka Piłsudskiego, jest doskonałą okazją do okolicznościowego spotkania upamiętniającego to wydarzenie, w najbardziej właściwym ku temu miejscu – siedzibie czeladzkiego Muzeum mieszącego się przy ulicy Piotra i Leokadii Dehnelów.

O kuchni słów kilka wedle dawnych poradników..

Kuchnia naszych mam i babć to często niedościgniony ideał. Dlatego podczas najbliższej Muzealnej Akademii Seniora wraz z Dobrawą Skonieczną-Gawlik poruszymy temat przetwarzania, przechowywania i przygotowywania potraw w dawnych latach.

• Pierwsza
  • Ostatnia