• Znaleziono 411 wiadomości.

• Pierwsza
  • Ostatnia
Chwała Niepodległej!

Piknik militarno-historyczny „Chwała Niepodległej” już za nami. Od godzin południowych w sąsiedztwie Pałacu pod Filarami stacjonowały Grupy Rekonstrukcji Historycznych: Ostfront, Piechoty Heer oraz 72. Tulskiego Pułku Piechoty. Pokazy dawnego uzbrojenia połączone były z prezentacją taktyki wojskowej.

Wyniki losowania!

Podczas piątkowego Pikniku militarno-historycznego odbyło się losowanie wśród uczestników pikniku i posiadaczy numerowanych biletów. Dyrektor Muzeum Iwona Szaleniec wraz z dwoma, małymi pomocnikami wylosowała pięciu zwycięzców w kategorii "dorośli" oraz pięciu zwycięzców w kategorii "dzieci".

Ogłoszenie

W związku z ulokowanie w siedzibie Muzeum Saturn przy ul. Dehnelów 10 Obwodowej Komisji Wyborczej nr 12, uprzejmie informujemy, iż w niedzielę 21 października instytucja będzie nieczynna dla zwiedzających.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Ogłoszenie
Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu

Na centralnym placu naszego miasta znajduje się plenerowa wystawa poświęcona wydarzeniom rozgrywającym się w listopadzie 1918 r. w Zagłębiu Dąbrowskim. Wystawa przywołuje atmosferę ostatnich tygodni i dni przed pamiętną rocznicą panującą w zagłębiowskich miejscowościach. Klimat sprzed 100 lat powraca za sprawą archiwalnych fotografii, plakatów, ulotek, dokumentów, kronikarskich zapisów i fragmentów korespondencji.

Kolorowe jeże

Październikowe spotkania Muzealnego Klubu Juniora poświęcone było jesieni. Z materiałów plastycznych juniorzy wyczarowali postać jesiennego zwierzątka – jeża, znanego z ilustracji w książkach dla dzieci, niosącego na swych kolcach rude, żółte i czerwone liście oraz jabłka.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Kolorowe jeże
Ósmy cud świata

O niesamowitym kunszcie wykonania, efekcie 11 lat pracy gdańskich mistrzów bursztyniarstwa Andrzeja Schlütera i Gotfryda Tusso, zapierającym dech bogactwie i legendzie, napędzającej poszukiwaczy skarbów II wojny światowej na całym świecie – Bursztynowej Komnacie opowiedział słuchaczom Muzeum Saturn w Ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie Tomasz Sanecki – historyk i pasjonat.

Zesłańczy los

Na spotkanie z księdzem doktorem Zbigniewem Jacuńskim, autorem książki „Niepublikowane teksty zesłańców na ziemię nieszczęść, łez i cierpień Rosji i Polski” i jego historią o nadziei i niegasnącej wierze w Boga zapraszamy w piątek, 12 października o godz. 17.00.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Zesłańczy los
Zapraszamy do lektury "Oficyny Saturnowskiej"

Najnowszy egzemplarz kwartalnika muzealnego otwiera rekomendacja militarno-historycznego pikniku zatytułowanego „Chwała Niepodległej”, który odbędzie się 19 października w godz. 12.00-18.00 na terenach zielonych w pobliżu Muzeum Saturn. Współorganizowany z Zagłębiowskim Muzeum Militariów Dragon stanowić będzie doskonałą okazję do zobaczenia sprzętu, wojskowego wyposażenia oraz umundurowania.

Bursztynowa Komnata

W 1701 roku Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie bursztynowego wystroju gabinetu w swoim pałacu Charlottenburg. Bursztynowe dzieło tworzono przez 11 lat. W 1755 roku carowa Elżbieta przeniosła komnatę do rezydencji w Carskim Siole, skąd została zrabowana przez Niemców w 1941 roku. W 1944 komnatę zapakowano i umieszczono w zamkowych podziemiach, po czym słuch o niej zaginął. Gdzie jest teraz?

Miasto zza Brynicy

Gośćmi wrześniowych Wieczorów Historycznych na Saturnie byli Małgorzata Derus i Artur Garbas – pracownicy Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich. Temat spotkania, w ramach cyklu „Znasz li swój region?”, oscylował wokół historii i zabytków Siemianowic Śląskich – miasta graniczącego z Czeladzią od strony południowej.

• Pierwsza
  • Ostatnia