• Znaleziono 339 wiadomości.

• Pierwsza
  • Ostatnia
Już w najbliższy wtorek Muzealna Akademia Senior

20 lutego o godzinie 10.00 zapraszamy wszystkich seniorów na spotkanie Muzealnej Akademii Seniora. Tym razem tematem wykładu będzie zagłębiowskie rzemiosło i zagłębiowscy rzemieślnicy.

Emocjonująca rozgrywka bitwy pod Lubarem

W niedzielę 11 lutego już od godziny 9.00 muzeum pełne było gości bowiem tego dnia we wnętrzach pałacu pod filarami odbywała się bitwa pod Lubarem. Na makiecie rozlokowano wojska armii rzeczpospolitej wspartej czambułami tatarskimi oraz armii rosyjsko – kozackiej. Ustalono zasady rozgrywki, po czym przystąpiono do walki. Emocjom nie było końca.

Pola Negri – aktorka, ikona, legenda

Miniony rok z pewnością należał do Poli Negri, w nim bowiem przypadła 120. rocznica urodzin i 30. śmierci aktorki, a także stulecie premiery „Bestii” - jedynego zachowanego filmu z pierwszego, polskiego okresu kariery gwiazdy.

„Tacy kruchutcy”

Na promocję najnowszego tomiku poezji „Tacy kruchutcy” autorstwa Barbary Gruszki-Zych, rodowitej czeladzianki, poetki oraz dziennikarki, 9 lutego przybyło do Muzeum Saturn grono sympatyków. W trakcie wnikliwej rozmowy z autorką, dowiedzieliśmy się o jej korzeniach, inspiracjach i samym procesie twórczym.

Spotkanie autorskie z Barbarą Gruszką-Zych

Na najbliższy piątek, 9 lutego o godz.17.00 Muzeum Saturn we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Czeladzi zaplanowało spotkanie autorskie z Barbarą Gruszką-Zych i promocję najnowszego tomiku poezji o wdzięcznym tytule "Tacy kruchutcy". Fragmenty poezji podczas niniejszego spotkania przedstawi Jerzy Głybin - aktor Teatru Śląskiego w Katowicach. Zapraszamy

Wspólnie z najmłodszymi rozegramy grę historycz

Zimowa aura za oknami a w muzeum gorące rozgrywki, bitwy i potyczki. Już jutro 7 lutego w godzinach od 9.00 do 13.00 Jarosław Krajniewski - historyk Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej poprowadzi wszystkich chętnych do walki. Tego dnia bowiem w naszym muzeum gry historyczne w oparciu o wystawę „Imago belli albo jak w dawney Polszcze woyowano”.

Tajniki tworzenia makiet wojskowych

Muzealny Klub Juniora, który odbędzie się 11 lutego o godzinie 13.00 zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W ramach spotkania poznamy tajniki tworzenia makiet wojskowych, rozegramy potyczki w oparciu o gry historyczne prezentowane na wystawie „Imago belli albo jak w dawney Polszcze woyowano”, spotkamy się z członkami Klubu Gier Historycznych oraz samodzielnie pomalujemy figurki żołnierzy z kolekcji „Ogniem i mieczem”.

Otwarcie wystawy "Imago belli..."

W piątek w Muzeum Saturn, podczas spotkania z Jarosławem Krajniewskim, kustoszem Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej otwarto wystawę „Imago belli albo jak w dawney Polszcze woyowano”. Ekspozycja, udostępniona przez dąbrowskie muzeum w interesujący sposób ukazuje genezę i historię gier planszowych o tematyce wojskowej.

Historia poprzez zabawę

Dyrektor Muzeum Saturn w Czeladzi Iwona Szaleniec zaprasza 2 lutego 2018 roku o godzinie 17.00 na wernisaż autorskiej wystawy Jarosława Krajniewskiego „IMAGO BELLI albo jak w dawney Polszcze woyowano” ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. W programie: prezentacja multimedialna i słowo o grach historycznych.

155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX w. zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Powstańcy, mimo niewystarczającego uzbrojenia i braków kadrowych, atakowali rosyjskie placówki praktycznie na terenie całego Królestwa Polskiego.

• Pierwsza
  • Ostatnia