• Znaleziono 351 wiadomości.

• Pierwsza
  • Ostatnia
Nowa Szwabia, Ufo i inne tajemnice III Rzeszy

Motywem przewodnim najbliższej odsłony Muzealnej Akademii Seniora będą sekrety wojskowej technologii III Rzeszy, raz na jakiś czas przeżywające swój renesans. Skąd się jednak wzięły? Czy możliwe jest, że fala obserwacji latających spodków po II wojnie światowej wiązała się ze zdobyczami techniki wykradzionymi nazistom?

Czeladź. To miasto przyciąga jak magnes.

Muzeum Saturn gorąco zachęca do zakupu oryginalnych pamiątkowych gadżetów w postaci ceramicznych magnesów z historycznymi wizerunkami Czeladzi. W sprzedaży dostępne są trzy wzory wykonane z najwyższą starannością na podstawie archiwalnych fotografii ilustrujących dawny Rynek z Ratuszem, sylwety kościołów barokowego i neoromańskiego oraz panoramę naszego miasta z widokiem na Brynicę.

Coraz bliżej święta

Wszystkich stałych i nowych Juniorów zapraszamy już w najbliższą niedzielę na warsztaty plastyczne o tematyce związanej z Wielkanocą. 11 marca królować będą piórka, wstążki, cekiny, wiosenne barwy i akcenty, z których uczestnicy Muzealnego Klubu Juniora wyczarują ozdoby świąteczne. Jak na Wielkanoc przystało inspiracją będzie wielkanocne jajo. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 13.00.

Szkolne eliminacje do Konkursu Wiedzy o Czeladzi z

Pierwsza runda tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Czeladzi, której motyw przewodni brzmi „Czeladzkie drogi do Niepodległości” odbyła się w dniu 20 lutego. Do szkolnych zmagań przystąpiło 233 piątoklasistów i 163 uczniów kl. II wygasających oddziałów gimnazjalnych.

„Ochotnik” - Rotmistrz Pilecki

Witoldowi Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu.

Przeboje Kabaretu Starszych Panów.

W miniony piątek 23 lutego w ramach „Muzycznych Piątków” w Muzeum Saturn wystąpił Artur Gotz, aktor i wokalista młodego pokolenia. Zagrał ponad 300 solowych recitali w całej Polsce, a także w USA, Australii i Europie. Tym razem zawitał do Czeladzi. Koncert i promocja trzeciej płyty artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz.” zgromadziły szeroką publiczność.

Dyrektor Muzeum Saturn wyróżniona Honorową Odzn

Z prawdziwą dumą i radością informujemy, że Śląska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego przyznała dyrektor Muzeum Saturn - pani Iwonie Szaleniec Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa jako wyraz szacunku za zasługi w zakresie upowszechniania szczytnych tradycji harcerskich. Uroczystość miała miejsce w ubiegły piątek w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Będzinie.

Bohater Niezwyciężony

W ramach lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Saturn zaprasza 2 marca o godz. 17.00 na wykład Moniki Bortlik – Dźwierzyńskiej, historyka Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Katowicach, poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

To polskie święto państwowe, ustanowione mocą ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, jest corocznie obchodzone 1 marca i poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Polski z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny

Muzeum Saturn serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Światowy Związek Żołnierzy AK. Jej scenariusz został opracowany przez Jacka Pawłowicza we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego).

• Pierwsza
  • Ostatnia