• Znaleziono 651 wiadomości.

Informacja

Informujemy, że w dniach 25 grudnia - Boże Narodzenie i 26 grudnia muzeum dla zwiedzających będzie nieczynne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
Jedno wielkie dziękujemy!

Koniec roku to tradycyjnie czas różnego rodzaju podsumowań. Na tę okoliczność Muzeum Saturn pragnie wyrazić najlepsze słowa uznania i serdeczne podziękowania wszystkim życzliwym osobom, które w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy przekazały cenne pamiątki osobiste oraz zabytkowe przedmioty, przyczyniając się tym samym do wzbogacenia gromadzonych zbiorów muzealnych.

Wesołych Świąt

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz osobistej i zawodowej pomyślności. Niech te najpiękniejsze Święta upłyną Państwu w ciepłej rodzinnej atmosferze, a Nowy 2017 Rok niech spełni wszystkie pragnienia, zamysły i oczekiwania. W imieniu społeczności Muzeum Saturn w Czeladzi Dyrektor Iwona Szaleniec

Rodzinne opowieści

Podczas ostatniej, w mijającym roku, odsłony Muzealnej Akademii Seniora zebrani poznawali specyfikę ról i funkcji rodziny w rozmaitych kontekstach społeczno-kulturowych.

Muzealne Spotkania z Tradycją za nami

12 grudnia nasze Muzeum gościło w swoich murach uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi, którzy wzięli udział w kolejnej edycji warsztatów bożonarodzeniowych. Dzieci zapoznały się z odległą historią i różnorodnością wykonywania ozdób choinkowych po czym miały okazję samodzielnie wykonać świąteczne dekoracje. Wśród nich znalazły się pomysłowe bałwanki wykonane z połączenia szyszek oraz dekoracji papierowych.

Muzealna Akademia Seniora zaprasza

20 grudnia o godz. 10.00 odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Muzealnej Akademii Seniora. Tym razem tematem przewodnim „Czeladzkich Historii Mówionych” będą różne aspekty przemian rodziny w świetle przeobrażeń społeczno-kulturowych i zmian norm obyczajowych na przestrzeni kilku wieków.

Kalendarz historyczny na rok 2017

Z przyjemnością informujemy, że wzorem lat ubiegłych Muzeum Saturn opracowało, na podstawie najnowszej publikacji autorstwa prof. Dariusza Nawrota, a następnie wydało kalendarz ścienny na rok 2017 w całości poświęcony polskiemu powstaniu, jakie miało miejsce w 1806/07 r. na terenach dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego, nazywanych wówczas Nowym Śląskiem.

Śpiewajmy kolędy!

W żadnym innym kraju nie ma ich tak wiele. Są dostojne, poważne - śpiewane w trudnych czasach niemal jak hymn narodowy - liryczne jak kołysanki, ale także wesołe i skoczne o tematyce pasterskiej pełne realiów życia codziennego, a nawet humoru. Kolędy.

Niech kolęda serca budzi

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem jest śpiewanie kolęd. Dawniej w wielu polskich domach całe rodziny siadały przy choince i potrafiły godzinami śpiewać - „Cichą noc”, „Anioł pasterzom mówił”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”…

Śladami kolejnej czeladzkiej kopalni, czyli promo

2 grudnia, tuż przed wielkim górniczym świętem – Barbórką – w Muzeum Saturn miała miejsce promocja książki „Kopalnia i osiedle robotnicze Saturn. Historia, architektura, ludzie”, której współwydawcą jest nasza placówka.