• Znaleziono 708 wiadomości.

Żydowski Wieczór Historyczny na Saturnie!

Piątkowy Wieczór Historyczny na Saturnie upłyną w temacie kultury żydowskiej. Dr Aleksandra Namysło przybliżyła zgromadzonym gościom podstawowe prawa judaizmu w tym zasadę koszerności, która wśród zgromadzonych gości wzbudziła duże zainteresowanie i wiele pytań. Prelegentka zaprezentowała również przedmioty nieodłącznie związane z życiem religijnym Żydów tj. tałes czyli szal modlitewny, czy tefilin.

Świętuj z nami imieniny Marszałka!

W uznaniu wielkich zasług Józefa Piłsudskiego dla Polski i Polaków oraz ze względu na zbliżające się stulecie odzyskania niepodległości Sejm RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2017 – Rokiem Piłsudskiego.

Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne.

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Dzień Kobiet
Wieczory Historyczne na Saturnie - Purim i Pesach

W najbliższy piątek o godzinie 17.00 zapraszamy do Muzeum Saturn na kolejne spotkanie w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie. Tym razem dr Aleksandra Namysło opowie o dwóch tradycyjnych świętach żydowskich: Purim i Pesach.

„Wyklęty”. Major Hieronim Dekutowski

W hołdzie dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny w dniu 3 marca w Muzeum Saturn miał miejsce specjalny pokaz filmu dokumentalnego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zapora” o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego - majorze Hieronimie Dekutowskim.

Muzealny Klub Juniora zaprasza!

W niedzielę 12 marca zapraszamy Muzealnych Juniorów na kolejne spotkanie w Saturnie. Tym razem działania plastyczne skupione będą wokół zwykłej drewnianej łyżki. Ale zanim to nastąpi, zanim uruchomimy naszą wyobraźnie i zabierzemy się za twórczą pracę, zgłębimy tajemnicę sztućców.

Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego

Od 1 marca w Muzeum Saturn gości wystawa planszowa zatytułowana „Naczelnik państwa i Marszałek Polski Józef Piłsudski (1867-1935)” użyczona przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Ekspozycja będąca ilustrowaną biografią jednego z najwybitniejszych Polaków ukazuje drogę, jaką przebył od bogatego paniczyka do ascetycznego męża stanu wyrastającego ponad swoją epokę.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

To polskie święto państwowe, ustanowione mocą ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, jest corocznie obchodzone 1 marca i poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Polski,

Muzyka dla duszy

Schubert, Strauss, Beethoven, Mozart to kompozytorzy których utwory w wykonaniu wybitnego pianisty Grzegorza Niemczuka, mogliśmy wysłuchać w ubiegły piątek w Pałacu pod Filarami.

Muzeum Saturn świętuje 8 urodziny!

1 marca mija 8. rocznica powołania Muzeum Saturn w Czeladzi. Narodziny instytucji poprzedziły najpierw wieloletnie dyskusje na temat potrzeby założenia muzeum, później ponad 5-letni okres funkcjonowania przy miejskiej książnicy Czeladzkiej Izby Tradycji, aż wreszcie kilkumiesięczny czas tworzenia nowego organizmu. Dzisiaj nie sposób zaprzeczyć, że pomysł jak i koncepcja funkcjonowania muzeum doskonale się sprawdziły.