• Znaleziono 708 wiadomości.

Filmowy portret żołnierzy wyklętych

3 marca o godz. 17.00 w Muzeum Saturn odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Zapora”. Opowiadająca o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim produkcja, stanowi zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny.

Etap szkolny Konkursu Wiedzy o Czeladzi za nami

Zakończył się etap szkolny Konkursu Wiedzy o Czeladzi, którego głównym organizatorem jest Muzeum Saturn. W tegorocznej edycji wzięło udział 369 uczniów, w tym 205 piątoklasistów oraz 164 uczniów klas II szkół gimnazjalnych. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 15 pytań o różnym stopniu trudności.

Grzegorz Niemczuk znów w Saturnie

W najbliższy piątek, 24 lutego w Muzeum Saturn wystąpi z recitalem fortepianowym znakomity pianista klasyczny Grzegorz Niemczuk. W murach Pałacu pod Filarami gościł kilkakrotnie zawsze urzekając czeladzką publiczność. Każdy koncert tego wirtuoza to uczta dla ucha, ale i niezwykłe metafizyczne przeżycie. Zapraszamy 24 lutego o godz. 18.00.

Między Czeladzią a Łodzią

O specyficznych związkach obu tych miast, pozornie mocno odróżniających się w całej swojej długiej historii, opowiadała seniorom podczas wtorkowego spotkania Anna Binek-Zajda. Wzajemnie uzupełniające się więzi, których narodziny przypadły na wiek XIX, przekazane w formie żywej narracji wywołały gorącą rozmowę.

72. rocznica powrotu Dzieci Potulic

Najpierw były aresztowania całych rodzin przeprowadzane w ramach akcji „Oderberg” w nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r., potem dramatyczne odłączenie dzieci od matek, a następnie ich tułaczka przez obozy przejściowe tzw. Polenlagry m.in. w Pogrzebieniu, Kietrzu, Gorzycach, Rybniku, Raciborzu, Bohuminie, Beneszowie, Żorach i wreszcie końcowy obóz w Potulicach, do którego najmłodsi trafili w sierpniu 1944 roku.

Od cynku do kremu

17 lutego br. w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie gościliśmy Tomasza Kostro, dziennikarza związanego przez ostatnie dekady głównie z prasą regionalną, długoletniego redaktora miesięcznika poświęconego literaturze i sztuce SOSNart, współautora albumu „Sosnowiec między wojnami”.

Muzealna Akademia Seniora zaprasza

Co łączy Czeladź i Łódź? Pozornie może się wydawać, że właściwie niewiele. Lecz znalezienie punktów stycznych w życiu obu miast jest stosunkowo proste. O swoistych związkach czeladzko-łódzkich opowie Anna Binek-Zajda. Zapraszamy 21 lutego o godz. 10.00. Wstęp wolny

Zapraszamy na Wieczór Historyczny na Saturnie

Muzeum Saturn gorąco zachęca do udziału w spotkaniu autorskim z Tomaszem Kostro i promocję jego najnowszej książki zatytułowanej „Od cynku do kremu czyli gawędy historyczne o pionierach, milionerach, ich fortunach i przygodach”. Wydarzenie odbędzie się 17 lutego o godz. 17.00. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu publikacji.

Ostatnie pożegnanie śp. Krystyny Górnej

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 10 lutego 2017 r. odeszła śp. Krystyna Górna. Wieloletnia ceniona nauczycielka historii czeladzkich szkół - Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Gimnazjum nr 1. Oddany pracownik merytoryczny Muzeum Saturn. Wychowała wiele pokoleń czeladzkich dzieci i młodzieży przekazując im najlepsze wartości.

Każde dziecko lubi bale w karnawale

W niedzielne przedpołudnie 12 lutego w Muzeum Saturn odbyło się pierwsze w tym roku i długo oczekiwane spotkanie sympatyków Muzealnego Klubu Juniora. Najpierw najmłodsi mieszkańcy naszego miasta z przejęciem wysłuchali fascynującej opowieści nawiązującej do tradycji karnawałowych, kolorowych kostiumów i tajemniczych przebrań.