• Znaleziono 678 wiadomości.

• Pierwsza
  • Ostatnia
KLIK - SATURN. Relikwie krwi św. Jana Pawła II w

Krew uznawana jest za jedną z najcenniejszych relikwii ze względu na bezpośredni związek z ciałem zmarłego świętego. Tym szczególnym darem przekazanym kilka lat temu przez ówczesnego księdza arcybiskupa metropolitę krakowskiego Stanisława Dziwisza zostały wyróżnione dwie czeladzkie parafie.

KLIK - SATURN. 100. rocznica urodzin świętego Ja

W dniu 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła - święty Jan Paweł II – człowiek, który zmienił bieg historii świata. Dzieje Jego życia stanowią wielowątkową opowieść o artyście, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych życiowych powołań było humanistyczne przesłanie pełne wiary w drugiego człowieka.

KLIK - SATURN. Fotograficzny wehikuł czasu.

Czy pamiętają Państwo jak dawniej wyglądała ulica Dehnelów? Na szczęście Muzeum Saturn posiada w swych zasobach archiwalne fotografie, dzięki którym podróż do przeszłości jest możliwa. A zatem, w drogę!

KLIK - SATURN. Wszystkie drogi prowadzą do domu w

Krzyżowały się przez minione lata, biegły w różnych kierunkach. Nierzadko prowadziły do rozwidleń, na których odgałęziały się w prawo i w lewo. Zdarzały się szerokie i wąskie, niemalże jak ścieżki, udeptane i ledwie przetarte, proste i zawiłe, wyboiste i gładkie jak tafla lodu. Nieraz pachniały jakby w gaju, kiedy indziej niosły ze sobą metaliczne wonie.

KLIK - SATURN. Mikołaj Kornicz Siestrzeniec –

W panteonie postaci związanych z Zagłębiem trudno o sylwetkę równie barwną i wyrazistą. Piastujący w pierwszej połowie XV wieku urzędy będzińskiego wójta i burgrabiego Mikołaj Kornicz Siestrzeniec to postać wielokrotnie wzmiankowana w źródłach historycznych.

KLIK - SATURN. Hala Widowiskowo-Sportowa „Jubile

Obiekt o powierzchni użytkowej 2950 m² został zbudowany w latach 1976-1977 przez KWK „Czerwona Gwardia” z przeznaczeniem na lokum dla Zakładowego Domu Kultury służącego wszystkim mieszkańcom Czeladzi i Milowic. Od II połowy lat 90. ubiegłego wieku Hala została przejęta przez gminę Czeladź w rozliczeniu za zaległe zobowiązania zakładu górniczego.

KLIK - SATURN. Dziś prawdziwych trzepaków już n

Dawno, dawno temu gdy nie było Internetu, Smartfonów ani PlayStation było… podwórko. I nikt się tam nie nudził. Chętnych do zabawy, których nigdy nie brakowało, rekrutowało się za pomocą wierszyka: „Palec pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę”.

KLIK - SATURN. Narodowosocjalistyczna wizja zagł

Niedługo po wcieleniu Zagłębia Dąbrowskiego do Trzeciej Rzeszy w listopadzie 1939 roku, okupanci przystąpili do opracowywania pełnych rozmachu planów budowy w tym regionie nowego, dużego ośrodka miejskiego. Planowanie przestrzenne stanowiło element polityki narodowościowej Trzeciej Rzeszy, której celem miała być germanizacja wcielonych i okupowanych terytoriów.

KLIK - SATURN. Gdzie odpust tam i rozpust

Zapowiedź zbliżającego się odpustu parafialnego zawsze wzbudzała radość u wielu osób, lecz przede wszystkim dzieci, gdyż oznaczała okazję zrobienia zakupów przy objazdowych straganach zawsze pełnych świecidełek oraz błyskotek. Cieszyli się także dorośli, ponieważ odpust stwarzał sposobność zaproszenia najbliższych i zjedzenia uroczystego obiadu z nieśmiertelnym rosołem na czele.

KLIK - SATURN. Święto patronalne kościoła para

Noszące rangę uroczystości liturgicznej święto kościoła, a przede wszystkim wspólnoty wiernych tworzącej najstarszą czeladzką farę przypada 8 maja, czyli w dniu wspomnienia św. Stanisława ze Szczepanowa, głównego patrona Polski. To szczególny dzień, w którym każdy wierzący ma okazję doświadczyć w sposób bardzo konkretny łaski Bożej wyrażającej się w darze odpustu zupełnego.

• Pierwsza
  • Ostatnia