• Znaleziono 368 wiadomości.

Szkolne eliminacje do Konkursu Wiedzy o Czeladzi z

Pierwsza runda tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Czeladzi, której motyw przewodni brzmi „Czeladzkie drogi do Niepodległości” odbyła się w dniu 20 lutego. Do szkolnych zmagań przystąpiło 233 piątoklasistów i 163 uczniów kl. II wygasających oddziałów gimnazjalnych.

„Ochotnik” - Rotmistrz Pilecki

Witoldowi Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu.

Przeboje Kabaretu Starszych Panów.

W miniony piątek 23 lutego w ramach „Muzycznych Piątków” w Muzeum Saturn wystąpił Artur Gotz, aktor i wokalista młodego pokolenia. Zagrał ponad 300 solowych recitali w całej Polsce, a także w USA, Australii i Europie. Tym razem zawitał do Czeladzi. Koncert i promocja trzeciej płyty artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz.” zgromadziły szeroką publiczność.

Dyrektor Muzeum Saturn wyróżniona Honorową Odzn

Z prawdziwą dumą i radością informujemy, że Śląska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego przyznała dyrektor Muzeum Saturn - pani Iwonie Szaleniec Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa jako wyraz szacunku za zasługi w zakresie upowszechniania szczytnych tradycji harcerskich. Uroczystość miała miejsce w ubiegły piątek w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Będzinie.

Bohater Niezwyciężony

W ramach lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Saturn zaprasza 2 marca o godz. 17.00 na wykład Moniki Bortlik – Dźwierzyńskiej, historyka Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Katowicach, poświęcony postaci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

To polskie święto państwowe, ustanowione mocą ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku, jest corocznie obchodzone 1 marca i poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Polski z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Rotmistrz Witold Pilecki – żołnierz niezłomny

Muzeum Saturn serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Światowy Związek Żołnierzy AK. Jej scenariusz został opracowany przez Jacka Pawłowicza we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim (dziećmi Witolda Pileckiego).

73. rocznica powrotu Dzieci Potulic z obozu

Najpierw były aresztowania całych rodzin przeprowadzane w ramach akcji „Oderberg” w nocy z 11 na 12 sierpnia 1943 r., potem dramatyczne odłączenie dzieci od matek, a następnie ich tułaczka przez obozy przejściowe tzw. Polenlagry m.in. w Pogrzebieniu, Kietrzu, Gorzycach, Rybniku, Raciborzu, Bohuminie, Beneszowie, Żorach i wreszcie końcowy obóz w Potulicach, do którego najmłodsi trafili w sierpniu 1944 roku.

Pola Negri – droga do sławy

Piątkowe spotkanie w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie, które odbyło się 16 lutego poświęcone było jedynej polskiej aktorce na trwałe zapisanej w historii światowego kina. Pola Negri- postać niedoceniona w kraju, traktowana z przymrużeniem oka przez rodzimą literaturę filmową, nie doczekała się do tej pory pełnej naukowej monografii uwzględniającej wszystkie okresy jej życia.

Już w najbliższy wtorek Muzealna Akademia Senior

20 lutego o godzinie 10.00 zapraszamy wszystkich seniorów na spotkanie Muzealnej Akademii Seniora. Tym razem tematem wykładu będzie zagłębiowskie rzemiosło i zagłębiowscy rzemieślnicy.