• Znaleziono 339 wiadomości.

Jedno wielkie – Dziękujemy!

Koniec roku to tradycyjnie czas różnego rodzaju podsumowań. Na tę okoliczność Muzeum Saturn pragnie wyrazić najlepsze słowa uznania i serdeczne podziękowania wszystkim życzliwym osobom, które w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy przekazały cenne pamiątki osobiste oraz zabytkowe przedmioty przyczyniając się tym samym do wzbogacenia zasobów muzealnych.

77. rocznica wybuchu bomby w czeladzkiej łaźni

Eksplozja miała miejsce 29 grudnia 1940 r. W podziemiach łaźni miejskiej skrycie przechowywane były broń, amunicja i materiały wybuchowe

Wesołych Świąt

Muzeum Saturn w Czeladzi życzy Państwu Wesołych Świąt

Informacja

Informujemy, że 22 grudnia (piątek) Muzeum dla zwiedzających będzie nieczynne. Zainteresowanych zapraszamy 27 grudnia (w środę).

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Informacja
Śpiewajmy kolędy!

W żadnym innym kraju nie ma ich tak wiele. Są dostojne, poważne - śpiewane w trudnych czasach niemal jak hymn narodowy - liryczne jak kołysanki, ale także wesołe i skoczne o tematyce pasterskiej pełne realiów życia codziennego, a nawet humoru. Kolędy.

Tradycje piernikarstwa

Przedświąteczne spotkanie Muzealnej Akademii Seniora poświęcone będzie tradycjom bożonarodzeniowym a dokładnie tradycji wypieku piernika. Seniorzy oprócz garści wiedzy o przyprawach i innych składnikach doskonałego ciasta piernikowego będą mogli wykonać, dawnymi metodami, przy użyciu drewnianych form piernikarskich – własny wypiek, który mamy nadzieję ozdobi ich tegoroczne bożonarodzeniowe drzewko.

Najmłodsi wypiekali ozdobne pierniki

Druga niedziela miesiąca to tradycyjnie czas spotkań miłośników Muzealnego Klubu Juniora. Tym razem spotkaliśmy się w bardzo dużym gronie, aby wspólnie zwiedzić wystawę „Świat toruńskiego piernika” oraz wypiec aromatyczne pierniki.

Uroczyste podsumowanie projektu badawczego

W Barbórkę, 4 grudnia o godz. 17.00 w Muzeum Saturn miało miejsce podsumowanie projektu badawczego „Narracje i obrazy górnicze z terenu Czeladzi’. Zadanie realizowane przez Towarzystwo Powszechne „Czeladź” przy współpracy Muzeum dofinansowane zostało ze środków budżetu Województwa Śląskiego i Urzędu Miasta Czeladź.

Tradycje piwowarskie

W piątek 1 grudnia w ramach wieczorów Historycznych na Saturnie mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałej narracji o zagłębiowskich tradycjach piwowarskich. Opowieść okraszona bardzo ciekawymi ilustracjami archiwalnymi dotyczyła historii warzenia piwa na ziemiach polskich, zmianom jakie zachodziły w składnikach tego napoju oraz kulturze jego spożywania.

Niech kolęda serca budzi

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem jest śpiewanie kolęd. Dawniej w wielu polskich domach całe rodziny siadały przy choince i potrafiły godzinami śpiewać - „Cichą noc”, „Anioł pasterzom mówił”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”…