• Znaleziono 351 wiadomości.

Historia poprzez zabawę

Dyrektor Muzeum Saturn w Czeladzi Iwona Szaleniec zaprasza 2 lutego 2018 roku o godzinie 17.00 na wernisaż autorskiej wystawy Jarosława Krajniewskiego „IMAGO BELLI albo jak w dawney Polszcze woyowano” ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. W programie: prezentacja multimedialna i słowo o grach historycznych.

155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe

22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX w. zryw narodowy. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Powstańcy, mimo niewystarczającego uzbrojenia i braków kadrowych, atakowali rosyjskie placówki praktycznie na terenie całego Królestwa Polskiego.

Festa Italiana

Śpiewająco magię i niepowtarzalne uroki Włoszech ukazał podczas ostatniego w minionym roku koncertu z cyklu „Muzyczne Piątki” Antonio Palermo, od wielu lat mieszkający w Będzinie. Solista wręcz zaczarował publiczność zgromadzoną w Muzeum Saturn wykonując z iście włoskim temperamentem popularne swe rodzime przeboje z towarzyszeniem fortepianu (Tobiasz Nykamowicz).

Kategoria: Aktualności całość aktualności: Festa Italiana
Powstanie styczniowe po 155 latach

Kolejna rocznica wybuchu insurekcji styczniowej jest sposobnością do ponownego poruszenia tematyki powstańczej. Nieubłagany upływ czasu powoduje, że w świadomości współczesnych Polaków wydarzenie to z wolna przesuwa się już do zamierzchłej epoki.

Zapraszamy do lektury „Oficyny Saturnowskiej”

Najnowszy numer kwartalnika muzealnego otwiera rekomendacja wciąż jeszcze prezentowanej wystawy „Świat toruńskiego piernika”, która cieszy się ogromnym powodzeniem. Jak magnes przyciąga grupy szkolne i przedszkolne, a także całe rodziny. Dość powiedzieć, że niemal wszystkie czeladzkie przedszkola skorzystały z zaproszenia. Gościliśmy ponadto milusińskich z Sosnowca, Katowic, Bytomia i Tychów.

Lista czeladzian ofiar II wojny światowej upublic

Celem naukowego programu „Straty osobowe Czeladzi podczas II wojny światowej” jest zebranie rozproszonych informacji dotyczących mieszkańców naszego miasta poddanych represjom ze strony okupantów niemieckiego oraz sowieckiego w latach 1939-1945, ale przede wszystkim w miarę pełna identyfikacja czeladzian pozbawionych życia podczas wojny.

Licytuj muzealny Voucher, wspieraj WOŚP!

Muzeum Saturn z radością dołącza się do 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazując na licytację siedem pojedynczych i cztery podwójne vouchery uprawniające do udziału w atrakcyjnych warsztatach wypieku dekoracyjnych pierników połączonych z niespodzianką. Przekonaj się dlaczego pierniki wypieczone w Muzeum Saturn są wyjątkowe! Zwycięzców akcji zagonimy do roboty 21 stycznia od godz. 14.00.

Powstanie styczniowe. Pamiętamy.

Najbliższa odsłona Muzealnej Akademii Seniora dedykowana będzie pamięci powstania styczniowego. W barwnych obrazach słowem wyczarowanych Anna Binek-Zajda przypomni dramatyczne historie z lat 1863-1865 oraz zaproponuje dyskurs na temat oceny zrywu i wniosków dla współczesnych. Zapraszamy 16 stycznia o godz. 10.00. Wstęp wolny.

Warsztatów tkactwa ciąg dalszy

Już w najbliższą niedzielę spotykamy się na zajęciach Muzealnego Klubu Juniora. Kontynuujemy nasze listopadowe warsztaty tkackie. Zatem ponownie przeplatać będziemy watek z osnową aby nasze małe, barwne dzieła były gotowe i mogły rozświetlić szarość styczniowego nieba.

Starszym dla wspomnień, młodszym dla wiedzy

Muzeum Saturn i Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi zapraszają na spotkanie z Tomaszem Kostro – autorem albumu „Zagłębie, którego nie ma” będącego nostalgiczną, fotograficzną opowieścią o czterech miastach Zagłębia Dąbrowskiego: Czeladzi, Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Muzeum przy ul. Dehnelów 10 w najbliższy piątek, 12 stycznia o godz. 17.00.