Akwaforta, akwatinta, mezzotinta, litografia, miedzioryt, linoryt, sucha igła. Chiaroscuro, weduty, sztychy i grawiury. Tajemniczo brzmiące pojęcia na pewno rozświetli zbliżająca się wystawa „Sztuka starych mistrzów”, która zagości w naszym Muzeum już we wrześniu tego roku. Będzie to zapierająca dech w piersiach ekspozycja, prezentująca ryciny największych artystów w historii i prawdziwa gratka dla miłośników sztuki.

 

Sztuka Starych Mistrzów to nie tylko fascynująca wystawa, to także motyw przewodni tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Saturn, którą planujemy otworzyć jesienny sezon kulturalny.

Na ekspozycję złożą się prace wielkich artystów z XVI-XVIII wieku, takich jak: Albrecht Durer, Hermensz Rembrandt, William Hogarth, Daniel Chodowiecki, Bernardo Canaletto, Francesco Bartolozzi i Rafael Santi. Piękne portrety, sceny biblijne, pejzaże i sceny rodzajowe pochodzą z prywatnej kolekcji giżyczanina, Pana Dariusza Matyjasa. Wystawa składała się z 40 dzieł drzeworytów, miedziorytów, akwafortów oraz mezzotint, prezentujących klasyki sztuki na światowym poziomie, od epoki renesansu, przez manieryzm, barok, rokoko po sztukę klasycyzmu.

W trakcie corocznego święta naszej instytucji i wszystkich placówek muzealnych w Polsce, nasi goście będą mogli zapoznać się z niesamowitymi tajnikami powstawania grafiki – druku wklęsłego i druku wypukłego. Poznają proces tworzenia rycin od powstania pierwotnego rysunku, przez przekładanie go na płytę graficzną, poddawanie trawieniu, po odbicie w prasie graficznej. Każdy z gości będzie mógł na chwilę sam poczuć się artystą i wypróbować swoich sił, tworząc własną, niepowtarzalną odbitkę w technice linorytu lub suchej igły. Warsztaty poprowadzi pani Marta Wakuła-Mac, absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, uznana krakowska artystka specjalizująca się w technice linorytu.

Skip to content