Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Wydawnictwa / Do nabycia / Publikacje

Publikacje

 • Znaleziono 23 wiadomości.

 • 1
 • 2
 • 3
„Kreis Bendsburg 1939-1944”. Powiat będzińsk

Album składa się z blisko stu zdjęć wykonanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich fotografów na potrzeby nazistowskiego aparatu administracyjnego oraz hitlerowskiej propagandy na trenie ówczesnego powiatu będzińskiego. Zaprezentowane fotografie zostały podzielone na 8 kategorii tematycznych i opatrzone szerokim komentarzem Stefanii Lazar.

"Kopalnia i osiedle robotnicze Saturn. Historia, a

Książka opracowana przez historyków z Muzeum Saturn stanowi fachowe kompendium wiedzy na temat dziedzictwa pozostawionego w Czeladzi przez Towarzystwo Górniczo-Przemysłowe „Saturn”. Autorki książki skoncentrują swoją uwagę głównie na kwestiach architektonicznych i urbanistycznych, podkreślając przy tym także aspekt socjalny

„W poszukiwaniu Lebensraumu. Zagłębie Dąbrows

Książka autorstwa pracownika merytorycznego Działu Historii Miasta i Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego, Stefanii Lazar, jest pierwszą tego typu publikacją, dotyczącą niezbadanego dotychczas aspektu II wojny światowej w naszym regionie jaką jest planowanie przestrzenne, w tym przede wszystkim projektowanie budowy nowego miasta w Zagłębiu Dąbrowskim. Publikacja wzbogacona jest licznymi archiwalnymi fotografiami.

Zachor znaczy pamiętaj

Sentymentalna podróż w czasie, opatrzona wspomnieniami czeladzian - świadków historii o społeczności żydowskiej zamieszkującej miasto przed wojną. Wydawnictwo pełne niepublikowanych dotąd fotografii jest próbą uchronienia przed zapomnieniem przedwojennej Czeladzi znaczonej śladem obecności i życia tych, których pochłonął Holocaust lub pokonując nieludzką drogę, swoją przyszłość odnaleźli w nowej ojczyźnie.

Kategoria: Publikacje do nabycia całość aktualności: Zachor znaczy pamiętaj
Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czel

W albumie „Wilhelm Kidawa. Fotograficzny portret miasta. Czeladź – początek XX wieku” znalazło się kilkadziesiąt unikatowych fotografii Czeladzi i nie tylko, będących nieocenioną źródłowo spuścizną działającego w mieście w pierwszej połowie XX stulecia fotografa.

Jurek Bitschan - Orlątko rodem z Czeladzi

Publikacja dotycząca jednego z najmłodszych obrońców Lwowa - Jurka Bitschana. Orlątko lwowskie, urodzone w Czeladzi, w II Rzeczpospolitej było bohaterem narodowym i wzorem do naśladowania. Książka jest efektem niezliczonych kwerend i prób dotarcia do oryginalnych pism, dokumentów i akt. Wnosi wiele nowych faktów i poszerza wiedzę o życiu Jurka, o kontekst środowiskowy i rodzinny.

W panteonie chwały. Szlak walk o polskość czela

Opracowanie stanowi próbę uporządkowania wiedzy dotyczącej miejsca spoczynku osób związanych z Czeladzią, które brały udział w latach zmagań o odrodzenie Polski: legionistów, powstańców, żołnierzy, członków organizacji itd. Zbiorczy wykaz zidentyfikowanych osób naniesiono na plan czeladzkiego cmentarza tworząc swoisty szlak walk o polskość. Opracowanie Iwona Szaleniec, Anna Binek-Zajda, Ewelina Buras. Wydano w 2018 r.

Czeladzkie drogi do Niepodległej Rzeczypospolitej

100-lecie odzyskania niepodległości skłoniło do refleksji i zbadania dróg, które przez 123 lata zaborów prowadziły do odbudowy Państwa Polskiego w 1918 roku. Publikacja prof. Dariusza Nawrota w pięciu rozdziałach ukazuje wysiłek kolejnych pokoleń mieszkańców Czeladzi w walce o suwerenność kraju, nieznane fakty burzliwych lat. Przygotowana i wydana w 2018 rok we współpracy z Instytutem Zagłębia Dąbrowskiego. Cena 18,00 zł

1906-1936 Jednodniówka Jubileuszowa Towarzystwa G

Reprint wydany na okoliczność 150 lat powstania na ziemiach polskich Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".

 • 1
 • 2
 • 3

Redakcja strony: Publikacje Rejestr zmian

 • Podmiot udostępniający informację: 
 • Pierwsza publikacja:Kożuch Łukasz2016-03-07 19:51:20
 • Aktualizacja publikacji:Kożuch Łukasz2016-03-07 19:51:28
 • Wytworzenie publikacji:Kożuch Łukasz2016-03-07 19:51:20
 • Zatwierdzenie informacji:Kożuch Łukasz2016-03-07 19:51:20
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl