„Interesuje mnie to, co skóra ukrywa i co przez nią przebija. Ciało w moich pracach nie jest piękne w klasycznym sensie – jest gęste, narosłe, przeładowane.

Rośnie, patrzy, zaciska się w miejscach, których nie wybraliśmy. Maluję autonomię materii – jej upór i logikę, której nie rozumiemy. Ciało wie więcej niż my.

Brakujące 30% to dla mnie przestrzeń, w której organizm działa poza naszą kontrolą i bez naszej zgody. Tkanka bierze sprawy w swoje ręce: pęcznieje, zarasta, obserwuje. Oko powraca w moich obrazach jako obsesja – narząd wyrastający tam, gdzie nie powinno go być: na dłoniach, na twarzy, w mięsie. Widzenie staje się czymś fizjologicznym, nie metafizycznym. Czymś, co wydarza się ciału mimo jego woli. Podobnie działa sam proces twórczy. Obraz nigdy nie powstaje wyłącznie z decyzji, kontroli i świadomego gestu. Jest moment, w którym zaczyna wymykać się autorowi – materia przejmuje inicjatywę, a ręka zaczyna podążać za czymś, czego nie da się już nazwać intencją. To właśnie tam pojawia się brakująca pula: obszar przypadku, impulsu, obsesji, biologicznego odruchu. Coś, czego nie można zaplanować ani wypracować.

Najważniejsze rzeczy w obrazie często wydarzają się poza wolą. Przyrastają jak tkanka. Wracają uporczywie jako formy, których się nie zapraszało, ale których nie da się usunąć.

Brakujące 30% jest dla mnie miejscem, w którym obraz przestaje być projektem, a staje się organizmem.”

𝘵𝘦𝘬𝘴𝘵: Bartłomiej Radosz „Brakujące 30 procent”

BRAKUJĄCE 30%

Paulina Poczęta / Bartłomiej Radosz / Tomasz Kopcewicz

12.06-09.08.2026

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi

organizator: Muzeum Saturn w Czeladzi

współorganizator: Galeria AOKZ

kuratorka: Dagmara Giej-Rusnak Daga Giej

współkurator: Maciej Domarecki

#artist #artnow #artgallery #artwork #polishartist

Przejdź do treści