Cechownia

Cechownia, zwana dawniej Domem Zbornym została wybudowana w roku 1911 według projektu słynnego warszawskiego architekta, Józefa Piusa Dziekońskiego. Wykorzystując inspiracje z kręgu secesji, widoczne w falistym, płynnym wykroju szczytów architekt stworzył wyjątkowy obiekt o oryginalnej estetyce. Czerwień cegły zestawiono z bielą tynkowych połaci, a dominantą bardzo okazałego gmachu do dziś pozostaje smukła wieża zegarowa, spinająca oba skrzydła rozległego budynku.

Obiekt łączył kilka funkcji – tutaj znajdowały się pomieszczenia administracyjne, biura sztygarów, lampownia, markownia, łaźnia oraz szatnia łańcuszkowa. Sercem budynku była sala zborna, w której górnicy zbierali się na wspólną modlitwę przed zjazdem do pracy. 

Od czasu likwidacji kopalni „Saturn” w latach 90. XX wieku, opuszczony budynek cechowni niszczał, tak jak pozostałe obiekty pokopalniane. Gmach o urzekającej estetyce udało się przywrócić społeczności lokalnej dzięki rewitalizacji przeprowadzonej przez miasto Czeladź w latach 2020-2023.

W obiekcie, przekazanym w użytkowanie Muzeum Saturn w 2023 roku powstaje Postindustrialne Centrum Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia w nim wystawy opowiadającej o górniczej tożsamości regionu. Planowane otwarcie ekspozycji nastąpi jesienią 2025 roku.


Skip to content