Opracowanie merytoryczne, teksty: Marcin Wądołowski, Martyna Wiecha, Paulina Strojniak
Wydawca: Muzeum Saturn, Czeladź 2025
Skład i łamanie: Mair Studio
Liczba stron: 138
Oprawa: twarda
Publikacja, będąca jednym z efektów projektu „Zdekarbonizowana rzeczywistość – europejska refleksja międzypokoleniowa”, zrealizowanego przez Muzeum Saturn w Czeladzi dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu SYNERGIE.
Założeniem programu, realizowanego w pierwszej połowie 2025 roku w związku z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, było propagowanie idei europejskich poprzez realizację projektów kulturalnych o wymiarze lokalnym, uwzględniających udział zagranicznych partnerów wywodzących się z państw członkowskich UE, EFTA oraz państw kandydujących do UE, którzy wzbogacą przedsięwzięcia swoją perspektywą.
Pretekstem do realizacji naszego projektu stał się proces dekarbonizacji rozumianej jako transformacja węglowa i związana z nim zmiana – zarówno zmiana krajobrazu jak i głębokie przeobrażenia społeczne. W Czeladzi – mieście, które przez ponad sto lat budowało swój potencjał na wydobyciu węgla, której pejzaż zasadniczo zmienił się za sprawą założonych tu dwóch kopalń, transformacja nie mogła nie wywołać rewolucji w różnych obszarach życia miasta i jego mieszkańców. Dziś, prawie trzy dekady po zamknięciu czeladzkich kopalń, obszary zajmowane niegdyś przez te zakłady przeżywają dynamiczną zmianę, związaną z nadaniem im nowych funkcji. Młode pokolenie obecnie nie pamięta już tamtych czasów, a powęglowe dziedzictwo zdaje się nie być dlań ważne i oczywiste.
Zdekarbonizowana rzeczywistość – europejska refleksja międzypokoleniowa