Rodzina: ojciec Idzi, matka Franciszka z d. Marczyk, sześcioro rodzeństwa, żona Danuta z d. Cisowska, dzieci Zofia i Zbigniew

Adres rodziny: Czeladź, ul. Grodziecka 16

Ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Dróg i Mostów. Pracował początkowo jako robotnik na kopalni „Saturn”. Później  do roku 1939 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. W latach 1934-37 piastował mandat radnego. Po ustąpieniu przez B. Dorobczyńskiego ze stanowiska burmistrza miasta Czeladź przejął stanowisko wiceburmistrza Czeladzi, a następnie zdecydował, że będzie on zastępczo pełnił obowiązki burmistrza miasta do czasu wyborów (4 lipca 1936 r.). Aktywnie działał w czeladzkich strukturach partii Obozu Zjednoczenia Narodowego.

Brał udział w kampanii wrześniowej. Aresztowany przez gestapo po tragicznych wydarzeniach w mieście tzw. „Krwawej Środzie” (17 lipca 1940 r.). Po wojnie Mazur pracował jako kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa PMRN w Bytomiu. Pełnił także takie funkcje, jak: inspektor Spółdzielni Mieszkaniowej „Strzecha Rodzinna”, doradca techniczny Opery Śląskiej, biegły sądowy. Dwukrotnie odznaczony był Krzyżem Zasługi, Medalem za długoletnią służbę. Działał w strukturach Stronnictwa Demokratycznego.

Zmarł dnia 01.11.1965 r. w Bytomiu, spoczął w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Czeladzi.

Źródło: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/historia/who_is_who

Skip to content