Rodzina:ojciec Stefan, matka Julia z d. Koryzanow, czworo rodzeństwa, żona Stefania z d. Lipska, dzieci Jerzy (ur. 1920 r.), Stefan (ur. 1925 r.), wnuczki Ewa Proszowska, Anna Janda

Po ukończeniu szkoły średniej w Żytomierzu, rozpoczął studia medyczne w Kijowie, na Uniwersytecie św. Włodzimierza. W 1916 r. uzyskał dyplom lekarski. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej, rozpoczął pracę w klinice profesora Obrazcowa w Kijowie. Podczas wojny polsko – bolszewickiej rodzina Wiśniewskich utraciła cały swój majątek. Opuścili tereny Wileńszczyzny, a dzięki pomocy kolegi ze studiów – Rudolfa Szulca, Marian Wiśniewski osiadł w Czeladzi. Pracę w tutejszym szpitalu rozpoczął jako ordynator oddziału wewnętrznego, wkrótce został dyrektorem. Od 1929r. Wiśniewski prowadził poradnię przeciwgruźliczą i okulistyczną w Czeladzi. Z wybuchem wojny w 1939r. Wiśniewscy przenieśli się do Warszawy. Aktywnie włączył się do ruchu oporu, lecząc i udzielając schronienia działaczom państwa podziemnego. Aresztowany przez gestapo i osadzony na Pawiaku został wykupiony z aresztu przez kolegów. Wiśniewski walczył w powstaniu warszawskim wraz ze swoimi synami. Młodszy syn, Stefan (pseudonim „Mucha), żołnierz batalionu „Zośka”, poległ w trakcie walk. Pierworodny Jerzy po upadku powstania trafił do obozu.

Po wojnie Marian wraz z rodziną wraca do Czeladzi, całkowicie poświęca się pracy w szpitalu, początkowo jako ordynator, później jako dyrektor. Z jego inicjatywy powstaje szkoła pielęgniarska w Czeladzi w 1961r. Zmarł nagle 3 lipca 1963r. Spoczął na cmentarzu parafialnym przy ul. Nowopogońskiej. Rada Państwa odznaczyła go pośmiertnie Sztandarem Pracy I Klasy. 20 lat po śmierci doktora Wiśniewskiego radni miasta Czeladź uchwalili, nadanie Jego imienia szpitalowi, budowy którego był inicjatorem. W 1983r. na parterze Szpitala Miejskiego w Czeladzi została odsłonięta tablica pamiątkowa, na której widnieje napis: „Marian Wiśniewski: Lekarz, patriota, inicjator budowy, pierwszy i długoletni dyrektor szpitala.”

Źródło: http://www.muzeum-saturn.czeladz.pl/historia/who_is_who

Skip to content