1. rocznica rozpoczęcia budowy kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach.

Nowy sezon kulturalny w Muzeum Saturn otworzy ekspozycja zatytułowana „Czeladzka Mater Dolorosa wczoraj i dziś”, której wernisaż odbędzie się 7 września (środa) o godz. 17.00. Uświetni go wykład Ireny Kontny dotyczący niezwykłości witrażów znajdujących się w piaskowskim kościele z jednej strony pełniących funkcje utylitarne jako przeszklenie okienne, z drugiej zaś wykorzystujących światło słoneczne wpadające z zewnątrz do zaprezentowania obrazu zbudowanego z kolorowych szyb i widocznego od wewnątrz. Na wystawę złożyły się archiwalne fotografie autorstwa Braci Altman oraz współczesne wykonane przez Jana Powałkę i Marka Mierzwę ukazujące wnętrza świątyni pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach będące dziełami rąk i umysłów naszych antenatów, którzy 100 lat temu podjęli się dla Boskiej chwały stworzenia pełnego uniwersalnego piękna kościoła do dziś niezmiennie wypełniającego swą rolę jako miejsca zgromadzeń, religijnych przeżyć, a zwłaszcza integracji lokalnej społeczności wokół chrześcijańskich zasad.