100. urodziny Anny Zarębskiej.
 
Miłośniczka Czeladzi, działaczka społeczna oddana bez reszty idei ruchu sodalicyjnego, nad wyraz pełna dobroci, humoru i życzliwości kobieta, wreszcie przyjaciółka Muzeum Saturn – Pani Anna Zarębska dnia 29 maja skończyła 100 lat! W imieniu własnym oraz muzealników najlepsze życzenia złożyła Jubilatce Dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec.
Bliskie związki Pani Anny z Muzeum Saturn datują się niemal od samego początku powstania instytucji. Rozmiłowana w historii oraz urodzie naszego miasta, któremu oddała serce i myśli nierzadko gościła na organizowanych wydarzeniach kulturalnych obficie dzieląc się retrospekcjami, ciekawymi anegdotami, bez najmniejszego trudu przywołując z pamięci fascynujące widoki dawnej Czeladzi i ludzi współtworzących jej klimat.
 
Kilka lat temu z woli Pani Anny zbiory Muzeum Saturn wzbogacone zostały o wręcz bezcenną dla dokumentowania dziejów Czeladzi pamiątkę w postaci licznych szklanych negatywów wykonanych w technice żelatynowo- srebrowej ocalałych po burzliwych losach i składających się na rodową artystyczną spuściznę po ojcu Wilhelmie Kidawie – fotografie z pasji i zawodu, właścicielu pierwszego atelier fotograficznego w mieście. Dość przypomnieć, iż ujrzały one światło dzienne na wystawie zorganizowanej w 2016 roku w ramach cyklu „Czeladzianie na co dzień i od święta” wzbudzając szerokie zainteresowanie, a której kolejne pokłosie stanowiła ciesząca się do tej pory sporą popularnością publikacja albumowa wydana sumptem Muzeum Saturn w nader wysokiej jakości edytorskiej przedstawiająca nieznane dotąd fragmenty obrazu życia i kultury czeladzian z pierwszej połowy XX w. Nie sposób nie wspomnieć ponadto o innych artefaktach, a także wartościowych rodzinnych archiwaliach przekazanych również w darze serca podnoszących tym samym znaczenie, jak i walor poznawczy gromadzonej muzealnej kolekcji.
 
Dziękując stokrotnie za pamięć oraz zaufanie, dzieląc szczerą radość z tak wspaniałego Jubileuszu życzymy Pani Annie nade wszystko dobrego zdrowia i dalszych samych pogodnych dni!
Skip to content