Apulia poza szlakiem część II

Po raz kolejny przeniesiemy się do krainy białych miast, gdzie powstał słynny „Dekameron”, przekonamy się jak to jest stanąć na „końcu świata” i czy można zobaczyć granicę mórz. Sprawdzimy co wspólnego z Apulią ma Sparta, podpatrzymy gdzie naprawdę mieszka św. Mikołaj, zwiedzimy „podziemną Kaplicę Sykstyńską” i słynne „trulli”.

Apulia, a po włosku Puglia, to region w południowej części Italii ze stolicą w Bari, tworzący tzw. obcas słynnego buta Półwyspu Apenińskiego. To historyczna kraina w starożytnej Italii, która mimo licznych atutów wciąż pozostaje w cieniu innych włoskich regionów.

Puglia to region bogaty przede wszystkim w smaki i kulturę. Jednym z popularnych produktów regionalnych są orecchiette (w dialekcie wł. recchietelle), czyli makaron z semoliny z pszenicy durum o wyjątkowej formie, która ze względu na zagłębienie robione nożem i kciukiem nie ma sobie równych jeśli chodzi o zbieranie w sobie sosów i dodatków.

O licznych walorach tej krainy, ciekawostkach i nieznanych szerzej a zaskakujących faktach z jej historii opowie dobrze znana naszym Gościom Olga Lubecka z fundacji Ama Puglia, właścicielka sklepu D`Apricena oferującego włoskie delikatesy, który już na dobre wpisał się w komercyjny krajobraz czeladzkiego rynku.

Czwartek, 21 września 2023 r. g. 17.00

Zapraszamy!

 

Skip to content