Kiedy chodzi o imperium, rozmiar ma znaczenie.
 
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przeniesiemy się do czasów antycznych, kiedy to za rządów Augusta w latach 30. p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, został utworzony 𝐃𝐰𝐮𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐭𝐲 𝐏𝐢𝐞𝐫𝐰𝐬𝐳𝐲 „𝐃𝐫𝐚𝐩𝐢𝐞𝐳̇𝐧𝐲” 𝐥𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧 – 𝐋𝐞𝐠𝐢𝐨 𝐗𝐗𝐈 𝐑𝐚𝐩𝐚𝐱. Zniknął z kart historii na przełomie lat 80. i 90. n.e., być może karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji (15 r. n.e.), buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika przeciwko germańskim plemionom (14-16 r. n.e.), wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy (69 r.n.e.) czy tłumieniu powstania Batawów (70 r.n.e.). Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił.
Gośćmi Nocy Muzeów, którzy odtworzą życie codzienne oraz działania wojenne rzymskich legionistów z II poł. I wieku n.e. jest 𝐋𝐞𝐠𝐢𝐨 𝐗𝐗𝐈 𝐑𝐚𝐩𝐚𝐱 – jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Założona w 2003 r. w Niemczech, od roku 2008 rozpoczęła swoją działalność także w Polsce. Dziś skupia ponad 100 wyekwipowanych legionistów – czyli co najmniej pełną imperialną centurię – a dodatkowo osoby odtwarzające różne role cywilne. Ich członkowie w większości pochodzą z Polski, ale również z Niemiec, Luksemburga, Czech i Holandii. Wszyscy to pasjonaci, wśród których nie brakuje osób z wykształceniem kierunkowym z zakresu starożytnej wojskowości, historii Grecji i Rzymu, są też nauczyciele łaciny.
W ramach wydarzenia odbędzie się:
– wielka parada – przemarsz legionu z Term Rzymskich ulicą Dehnelów do siedziby Muzeum Saturn,
– pokaz wyszkolenia legionu rzymskiego,
– pojedynki legionistów,
– targ niewolników,
– stanowiska edukacyjne m.in. prezentacja wojskowego i cywilnego wyposażenia – replik, broni, pancerzy, narzędzi, ubrań, butów, namiotów, naczyń.
 
Na zakończenie 𝐗𝐈 𝐍𝐨𝐜𝐲 𝐌𝐮𝐳𝐞𝐨́𝐰 już we wnętrzach Muzeum Saturn o godzinie 17.30 zabrzmi muzyka będąca odważnym i pięknym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Mowa o zespole 𝐌𝐚𝐠𝐝𝐚 𝐁𝐫𝐮𝐝𝐳𝐢𝐧́𝐬𝐤𝐚 𝐊𝐥𝐞𝐳𝐦𝐞𝐫 𝐓𝐫𝐢𝐨 – jednym z najbardziej znanych w Europie zespołów wykonujących muzykę klezmerską, aszkenazyjską, którego folkowe i klezmerskie brzmienia przeplatane są elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Inspiracją dla zespołu są tradycyjne pieśni i melodie diaspory galicyjskiej, muzyka romska i bałkańska.
 
𝗡𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗲𝗹𝗮, 𝟭 𝗺𝗮𝗷𝗮, 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟯.𝟬𝟬
 
Tereny zielone wokół Muzeum Saturn w Czeladzi
 
wstęp wolny
 
Serdecznie zapraszamy i VALETE!
 
 
 
Skip to content