13 października pracownicy Muzeum Saturn wraz z dyrektor Iwoną Szaleniec gościli w Szkole Podstawowej Nr 5 w Czeladzi, gdzie z dyrektorem szkoły Dorotą Strączek i wychowawcą klasy Karoliną Mrozińską, wspólnie zorganizowali Bieg Orląt Lwowskich poświęcony pamięci najmłodszych obrońców Lwowa z 1918 roku.

Podczas listopadowych walk 1918 roku po stronie polskiej spośród 6000 walczących, niemal 45% stanowili młodzi ludzie, cywile którzy nie ukończyli 25 roku życia. Jedna czwarta (1421 osób) polskiej siły zbrojnej to obrońcy liczący sobie mniej niż 18 lat. Najmłodszy uczestnik – Janek Kukawski miał zaledwie 9 lat. W hołdzie Lwowskim Orlętom od kilku lat w wielu miastach Polski organizowane są biegi, w których uczestniczący 9 – latkowie przebiegają dystans upamiętniający liczbę walczących o Lwów dzieci – 1421 metrów.

Nim czeladzcy uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej nr 5 mieszczącej się przy ulicy (nomen omen) Lwowskiej stanęli na starcie, wcześniej wspólnie zapalili znicze pod pomnikiem młodych obrońców i Jurka Bitschana – Orlątka urodzonego w naszym mieście.

W drugiej części już w sali  gimnastycznej dzieci wysłuchały historii o okresie zaborów naszego Państwa i o tym dlaczego w 1918 roku dzieci u boku dorosłych walczyły o polskość swojego miasta.

Po fantastycznym sztafetowym Biegu Orląt Lwowskich wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami oraz okolicznościowymi medalami i tabliczkami pamiątkowymi.

To niezwykłe wydarzenie stało się również doskonałą okazją przekazania przez dyrektora szkoły p. Dorotę Strączek do Muzeum Saturn zabytkowego sztandaru Szkoły Nr 5.

Dziękujemy serdecznie dzieciom, wychowawcy klasy i Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

Skip to content