Czeladzki Dom Handlowy

Jedną z większych inwestycji w dziedzinie obiektów użyteczności publicznej w Czeladzi w okresie PRL-u była przypadająca na lata sześćdziesiąte budowa domu handlowego. Projekt wstępny budynku, którego lokalizację przewidziano na działce położonej u zbiegu ulic 1-Maja, Staszica i dawnej Krasonia zatwierdzono uchwałą Miejskiej 

Rady Narodowej w Czeladzi z dn. 13 stycznia 1961 roku. Zakładana powierzchnia zabudowy wynosiła 490 m2, zaś kubatura 3663 m3Przestrzeń budynku miały wypełniać zasadniczo dwie hale sprzedażowe, zlokalizowane od strony ulic 1 maja i Staszica, czyli w najbardziej wyeksponowanej części obiektu. Na parterze planowano sprzedaż artykułów gospodarstwa domowego, chemicznych, drogeryjnych, sportowych, papierniczych oraz zabawek. Na piętrze miała znaleźć się konfekcja męska, damska i dziecięca, obuwie, tekstylia i artykuły dekoracyjne oraz galanteria.

Budynek wykonano w konstrukcji żelbetowej, a estetykę jego elewacji kształtował rytm dużych metalowych okien doświetlających wnętrza. Autorem projektu architektonicznego był inż. arch. Mieczysław Rek (1926-2005), absolwent Wydziału Architektury Politechnik Warszawskiej, później kierownik pracowni wielobranżowej katowickiego Miastoprojektu. Na terenie Zagłębia Dąbrowskiego był także współautorem projektu osiedla Gołonóg w Dąbrowie Górniczej.

Stefania Lazar

Zdjęcie Domu Handlowego pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi

Projekt pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach

Skip to content