W minioną niedzielę w Muzeum Saturn, dobrze już znany czeladzkiej publiczności Mirosław Krause przedstawił kolejny z instrumentów muzycznych, tym razem zaprezentowany został róg zwany także waltornią.
 
Mirosław Krause to jedna z najaktywniejszych pod względem muzycznym osób w Rudzie Śląskiej. Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych, akordeonista w Trio Appassionata, prowadzi również młodzieżowy zespół Big Sunny Band.
 
Naukowo udowodniono, iż korzystanie z tzw. sztuki wysokiej, której brak w ostatnim czasie bardzo nam doskwiera skutecznie redukuje stres, uwalnia hormony szczęścia, działa jak lek przeciwbólowy, a także pomaga walczyć z depresją. Dlatego w czeladzkim muzeum od kilku miesięcy realizujemy cykl „Filharmonia Bliżej” mający na celu edukować i wprowadzać w miły i relaksujący nastrój, popularyzując przy tym wiedzę o instrumentach muzycznych.
 
Tym razem poznaliśmy waltornię – jej budowę, historię powstania, a co odważniejsi mogli spróbować gry na instrumencie. Dowiedzieliśmy się, że początkowo róg używany był jako instrument sygnałowy w wojsku i na polowaniach. Współcześnie używany jest w produkcjach teatralnych, musicalowych, czy filmowych do tworzenia dźwiękowych efektów specjalnych.
 
Róg zaprezentowała Sylwia Sczedzina współpracująca z wieloma orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, m.in. Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Gorzowską, Aukso w Tychach czy Akademią Beethovenowską w Krakowie, na co dzień współpracującą także z Zespołem Szkół Muzycznych I i II st. w Rudzie Śląskiej, gdzie uczy gry na waltorni dzieci od 7-ego roku życia.
 
Za współorganizację spotkania serdecznie dziękujemy Prezes Towarzystwa Powszechnego Czeladź Pani Annie Brewce.
 
Skip to content