W piątek, 15 października w Kopalni Kultury odbyła się Gala wręczenia szczególnego lauru przyznawanego wybitnym osobistościom zasłużonym dla miasta i jego mieszkańców – „Pierścieni Saturna” – Nagród Burmistrza Miasta Czeladź.

Z wielką dumą przekazujemy dobre wiadomości. Po pierwsze jedną z laureatek została Stefania Lazar, kustosz naszego muzeum, pracownik merytoryczny działu historycznego. Osoba, która z Muzeum Saturn związana jest od 7 lat. Obdarzona charyzmą historyczną, sumiennością oraz konsekwencją w poszukiwaniu prawdy poszerzyła dorobek czeladzkiego muzeum o pozycje takie jak „Kreis Bendsburg 1939-1944. Powiat będziński w obiektywie okupanta”, „W poszukiwaniu Lebensraumu. Zagłębie Dąbrowskie w nazistowskich planach przestrzennych 1939-1944”, a także jako współautor, „Osiedle patronackie Piaski. Historia i architektura” oraz „Kopalnia i osiedle robotnicze Saturn. Historia, architektura, ludzie”.

Drugą równie dobrą informacją jest to, że kolejnym laureatem wyróżnionym w ramach „Pierścieni Saturna” została Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Działalność GSW „Elektrownia” rozpoczęła się w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych. Do 2011 roku Stowarzyszenie, przy współudziale Urzędu Miasta Czeladź, zorganizowało ponad 30 wystaw. W 2010 roku obiekt został wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, co zaowocowało pozyskaniem przez Gminę Czeladź dotacji ze Środków Unijnych na rewitalizację poprzemysłowego budynku. Obiekt przystosowano do współczesnych standardów dzięki czemu może on pełnić nowe funkcje min. wystawienniczą, konferencyjną oraz warsztatową. Od kilku lat GSW „Elektrownia” działa w połączeniu z Muzeum Saturn w Czeladzi. Wydarzenia te zapoczątkowały nowy rozdział w historii Galerii zwłaszcza w zakresie promocji dziedzictwa po przemysłowego oraz historii kopalni „Saturn”.

Dyrektor Muzeum Saturn oraz współpracownicy serdecznie gratuluje Pani Stefani. Życzymy powodzenia w dalszej pracy zawodowej, wytrwałości w zgłębianiu tajników historii naszego regionu, a przy tym poszerzania poprzez ciekawe wykłady i nowe publikacje wiedzy Czeladzian o przeszłości Czeladzi i Zagłębia Dąbrowskiego.

Kierownikowi GSW „Elektrownia” Panu Janowi Powałce oraz zespołowi Galerii „Elektrownia” najserdeczniejsze gratulacje i życzenia dalszych sukcesów składa Dyrektor wraz z pracownikami na co dzień pracujących w pozostałych działach Muzeum Saturn.

 

Skip to content