Listopadowe wydarzenia muzealne otworzy okolicznościowy wykład Jana Engelgarda kierownika Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie) stanowiący istotne uzupełnienie merytoryczne prezentowanej wystawy ilustrującej historię życia i dokonania gen. Józefa Hallera.

Józef Haller (1873 – 1960) – jeden ze współtwórców Polski Niepodległej – ma swoje trwałe miejsce w dziejach Polski. Jego życie jest przykładem pełnego oddania Ojczyźnie, poświęcenia talentu i umiejętności dla dobra wspólnoty narodowej.

Generał Józef Haller walczył w czasie I wojny światowej ze wszystkimi zaborcami Polski – z Rosją, Austrią i Niemcami. Dowódca słynnej „żelaznej” II Brygady Legionów, a pod koniec wojny Armii Polskiej we Francji. W imieniu Rzeczpospolitej zajął w 1920 roku Pomorze i dokonał Zaślubin z Morzem.
Podczas wojny z bolszewikami dowodził Armią Ochotniczą i Frontem Północnym. Legenda „Błękitnego Generała” żyła bardzo długo w umysłach i uczuciach Polaków. Warto wciąż ją przypominać oraz pielęgnować.

Wykład, w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie, odbędzie się 5 listopada o godz. 17.00.
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.