Powstanie styczniowe 160 lat później.

Największe i najdłużej trwające polskie powstanie będące zarazem ostatnią w XIX w. próbą wydźwignięcia się na niepodległość upamiętni najnowsza wystawa, której uroczysty wernisaż odbędzie się 20 stycznia o godz. 17.00. Uświetni go autorski wykład prof. Dariusza Nawrota, który z charakterystyczną dla siebie swadą i erudycją opowie o tym wiekopomnym dla dziejów Polski wydarzeniu ze szczególnym uwzględnieniem roli ziem dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego.

Wypożyczona z Muzeum Niepodległości w Warszawie ekspozycja zatytułowana „Gorzka chwała – powstanie 1863 roku” przedstawia najistotniejsze fakty z lat 1855-1864 w ujęciu tematycznym: od tła międzynarodowego (wojna krymska), poprzez sytuację w kraju w latach 1861-1862 (manifestacje patriotyczne), prezentację obozów politycznych (biali i czerwoni) po strategię Aleksandra Wielopolskiego. Część poświęcona powstaniu obejmuje między innymi takie wątki jak – bitwy i potyczki powstania, walka o władzę, udział i rola kobiet, kryzys jesienny, dyktatura Romualda Traugutta.

Przy realizacji wystawy wykorzystano bogate zbiory znajdujące się w Muzeum Niepodległości (dokumenty, druki ulotne, grafiki, obrazy, realia), a także pochodzące z innych instytucji muzealnych.

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 26 lutego.

 

Zapraszamy. Wstęp wolny.

Skip to content