Kim był Paderewski?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie niewątpliwie warto było przyjść do Muzeum Saturn w miniony piątek na uroczysty wernisaż wystawy przedstawiającej Ignacego Jana Paderewskiego i przygotowanej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie. W nader interesującym wystąpieniu towarzyszącemu rzeczonemu wydarzeniu etos Paderewskiego jako człowieka w służbie sztuki, filantropii oraz polityki przybliżył zgromadzonym dr hab. prof. UŚ Miłosz Skrzypek. Indywidualny czar osobowości jednego z ojców Niepodległej sprawia, iż w zasadzie niemożliwe jest zamknięcie tej postaci w określonych ramach, co więcej ocenach, nie pozwalają one bowiem na nakreślenie pełnego obrazu człowieka, który już za życia stał się legendą i zasłużył na miano obywatela świata. W historii naszego kraju Ignacy Jan Paderewski zapisał się jako pianista-wirtuoz, kompozytor, pedagog, patriota, filantrop, poliglota, orator, polityk, artysta oraz mąż stanu.

Tym bardziej więc zapraszamy do zwiedzania wystawy jemu poświęconej i którego wiekopomne zasługi dla kultury polskiej, jak również walki o suwerenny byt narodu mają wymiar ponadczasowy. Ekspozycja dostępna do 25 lutego.