II Bieg ku pamięci Orląt Lwowskich.

W dniu 17 października z  inicjatywy dyrektor Muzeum Saturn Iwony Szaleniec odbył się po raz drugi w naszym mieście Bieg ku pamięci Orląt Lwowskich. Współorganizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskiej Macierzy Szkolnej, ponieważ jego uczestnikami byli uczniowie kl. III a tejże placówki. Celem biegu nie była bynajmniej rywalizacja, lecz uświadomienie dzieciom znaczenia walki młodych ludzi ze Lwowa o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

Dość proste regulaminowe zasady biegu sprowadziły się w istocie do następujących reguł:

– dystans wynosił 1421 metrów, co odpowiadało 1421 walczących o polski Lwów, którzy nie przekroczyli 17 roku życia,

– uczestnikami biegu byli dziewięciolatkowie jako wyraz hołdu wobec najmłodszej ofiary walk – Janka Kukawskiego w chwili śmierci liczącego właśnie dziewięć lat,

– można w nim wziąć udział jedynie raz w życiu.

Zanim dzieci stanęły na  starcie pomaszerowały z opiekunami pod pomnik będący częścią powstającego ogólnopolskiego Szlaku Orląt Lwowskich i  upamiętniającego Jurka Bitschana urodzonego w Czeladzi-Piaskach, bohatera obrony Lwowa, poległego dnia 21 listopada 1918 r. na Cmentarzu Łyczakowskim zaledwie kilkanaście godzin przed wycofaniem się Ukraińców z miasta i kilka dni przed swoimi 14 urodzinami. W  drugiej części wydarzenia mającej miejsce na szkolnym boisku uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji wygłoszonej przez dyrektor Muzeum Saturn dotyczącej okoliczności historycznych zdarzeń rozgrywających się przed 104 laty, po czym przystąpili do biegu, który przybrał formę sztafety. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami oraz okolicznościowymi medalami i tabliczkami pamiątkowymi.